“Shargʻunkoʻmir” AJ va “Boysunkoʻmir” MChJlarni xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlari agentligi “Shargʻunkoʻmir” AJ ustav kapitalidagi 99,93 foiz aksiyalar paketi va “Boysunkoʻmir” MChJ ustav kapitalidagi 100 foiz ulushni (keyingi oʻrinlarda – Aktivlar) ommaviy savdolar orqali xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish (keyingi oʻrinlarda – Loyiha) boʻyicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Konsultant Aktivlarning tarmoq hamda individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sohadagi institutsional investorlarni Aktivlarni sotib olishga boʻlgan qiziqishlarini oʻrganish asosida xususiylashtirish usuli, mexanizmlari va shartlarini ishlab chiqishi lozim.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2025-yil 25-iyun kuni Toshkent vaqti bilan soat 18:00ga qadar tender@davaktiv.uz elektron pochtasiga taqdim etishlarini soʻraymiz.
Agar, birgalikda qoʻshma tijorat taklifi (konsorsium) taqdim etilsa, jalb qilingan sherik – konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun masʼul boʻlgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant koʻrsatilishi lozim.
Konsultantlarning vakillari bilan bitim boʻyicha ishlar yaqin hamkorlikda, zarur hollarda esa, Aktivlarda qoʻshimcha loyiha guruhini tuzish orqali amalga oshirilishi mumkinligi maʼlum qilinadi.
Qoʻshimcha maʼlumotlar uchun quyidagi aloqa kanaliga murojaat qiling:
Astonaqulov Muzaffar Muxsin oʻgʻli – Davlat aktivlari agentligi boshqarma boshligʻi oʻrinbosari: Tel.: +998-71-259-21-51; E-mail: tender@davaktiv.uz.
Mazkur soʻrovnoma tijorat taklifini taqdim etish majburiyati hisoblanmaydi va Davlat aktivlari agentligiga taklifni qabul qilish yoki shartnoma tuzish majburiyatini yuklamaydi. Shunga koʻra, takliflar uchun ushbu soʻrovnomani eʼlon qilish va/yoki u bilan bogʻliq arizalarni olish, bir yoki bir nechta ishtirokchilar bilan muzokaralar va muhokamalar orqali shartnoma tuzishni nazarda tutmaydi.
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Davlat aktivlari agentligi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga tayanolmaydilar va ishonmasliklari shart.
Aktivlarni xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish boʻyicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 21-apreldagi PQ-145-son qaroriga muvofiq, “Shargʻunkoʻmir” AJ ustav kapitalidagi 99,93 foiz aksiyalar paketi va “Boysunkoʻmir” MChJ ustav kapitalidagi 100 foiz ulushni xususiylashtirilishi (keyingi oʻrinlarda – Bitim) belgilangan.
Sotish jarayonlari Aktivlarning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Davlat aktivlari agentligi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivlarni (har bir korxona alohida) mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Ushbu Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (keyingi oʻrinlarda – Soʻrovnoma) Konsultantga qoʻyiladigan talablarni va uning baholanishi kerak boʻlgan taklifining tuzilishini, shuningdek, ushbu Soʻrovnomaning ilovasida Bitimni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha zarur ish hajmini tavsiflaydi. Konsultantlar konsorsiumga kirishlari yoki xizmatlarning toʻliq spektrini taqdim etish boʻyicha qoʻshma takliflar kiritishlari mumkin.
Konsultantning (individual arizachi yoki Konsorsium) taklifi oʻzbek/rus/ingliz tilida tayyorlanishi va quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi kerak:
a) Aktivlarni xususiylashtirish shartlari va jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
b) Tijorat taklifi ikki qismdan iborat (50 ballgacha)
• Taklif etilgan haq miqdori ishlab chiqilgan savdo strategiyasiga bogʻliq va Davlat aktivlari agentligi taklifning muvaffaqiyati uchun (“success fee”) mutanosib haq toʻlashni taʼminlaydigan takliflarga ustunlik beradi;
Agar xizmat haqi narxlar oraligʻida berilgan boʻlsa, unda taklifni baholash uchun uning yuqori chegarasi qabul qilinadi. Qoʻshimcha joriy xarajatlar (xizmat safari, tarjima va boshqalar uchun) belgilangan qatʼiy qismiga kiritilishi kerak;
v) Shu toifadagi Aktivlarlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, oxirgi 5 yillik davrda xorijiy shu jumladan MDH mintaqasidagi mandatlar toʻgʻrisida maʼlumot (20 ballgacha);
g) Loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, Bitimni amalga oshirish yuzasidan ishlarni tashkil etish boʻyicha taklif. Taklif etilgan Bitimga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish boʻyicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish boʻyicha malakasi (20 ballgacha);
d) Qoʻyilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi toʻgʻrisida yozma ariza;
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjud emasligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
Konsultantdan kutilayotgan ishlar hajmi
I. Toshkoʻmir qazib olish sohasidagi investorlarning qiziqishini oʻrganish va boshqa tegishli xizmatlar bozorini tahlil qilish:
• Oʻzbekistonda va mintaqada sohani rivojlantirishdagi sharoitlarni va bozor tahlili, soha korxonalarini rivojlantirish uchun zarur shart-sharoitlar;
• sohadagi institutsional investorlarning Aktivlarni sotib olishga boʻlgan qiziqishini oʻrganish asosida sotish shakli, usuli va shartlarini ishlab chiqish;
• boshqa (jumladan, qoʻshni) davlatlarda mazkur sohada amalga oshirilgan xususiylashtirish tajribasi tahlili, ushbu turdagi Aktivlarning xususiylashtirishdagi muvaffaqiyatsizliklarining asosiy sabablari, kelgusida sohani rivojlantirish va muvaffaqiyatli xususiylashtirishni taʼminlovchi omillar;
• amalga oshirilgan tahlillar asosida Aktivlarning xususiylashtirish jarayonlarini muvaffaqiyatli tashkillashtirish uchun lozim boʻlgan chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqiladi.
II. Aktivlarni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivlarning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) Aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• Oʻzbekiston Respublikasi toshkoʻmir qazib olish faoliyatini amalga oshirish uchun litsenziya va ruxsat berish tusiga ega hujjatlarni berish shartlarini tahlili;
• Aktivlarning har tomonlama (soliq, huquqiy, moliyaviy va ekologik) chuqur tahlilini oʻtkazish (due diligence) (har biri boʻyicha alohida);
• optimal marketing strategiyasi boʻyicha tavsiyalar, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon xati (Process letter) va boshqalar) va investorlar oʻrtasida axborot materiallarini tarqatish orqali muloqot oʻrnatish;
• jamoatchilik va tadbirkorlik subyektlari bilan aloqa oʻrnatish boʻyicha tavsiyalar taqdimoti, ularning savollariga javoblar;
• baholash uslubini toʻgʻri tanlash va ularning investorlar uchun dolzarbligini belgilash, narx diapazoni boʻyicha tavsiyalarni taqdim etish;
• investor nuqtayi nazaridan baholashga taʼsir etuvchi asosiy omillar, asosiy koʻrsatkichlar va taxminlarni aniqlash;
• Aktivlarni xususiylashtirishga qaratilgan barcha choralarni koʻrish, virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ni tashkil etish;
• barcha zarur hujjatlarni, jumladan, oldi-sotdi shartnoma loyihasini (oʻzbek tiliga tarjimasi bilan, kerak boʻlsa rus va ingliz tillarida ham) tayyorlash bilan birga sotish jarayonida hamrohlik qilish;
(1) Agar ariza konsorsium tomonidan taqdim etilgan taqdirda, konsorsium boʻyicha kelishuvni taqdim etish, shuningdek, muvofiqlashtiruvchi asosiy maslahatchi (odatda konsorsium rahbari deb ataladi) koʻrsatish lozim. Ushbu holatda xizmatlarning umumiy qiymati koʻrsatilishi kerak.
(2) Agar konsultantlarning takliflari “a”, “v” va “g” bandlarida koʻrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, “b” bandida nazarda tutilgan baholash balli qoʻllanilmaydi.
(3) Agar jamiyat ishtirokchilaridan birortasi tomonidan ulushni sotib olishda imtiyozli huquqdan foydalanilgan hollarda, jalb etilgan konsultantga qoʻshimcha kelishuv imzolash orqali faqatgina yuridik koʻmak uchun toʻlovlar amalga oshiriladi.

Привлекается консультант для подготовки к приватизации и приватизации АО “Shargʻunkoʻmir” и ООО “Boysunkoʻmir”
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее – Консультант) для подготовки к приватизации и приватизации (далее – Проект) 99,93% пакета акций в уставном капитале АО “Shargʻunkoʻmir” и 100% доли в уставном капитале ООО “Boysunkoʻmir” (далее – Активы).
Консультант должен разработать метод, последовательность и условия приватизации, исходя из отраслевых и индивидуальных особенностей Активов, а также на основе изучения интереса институциональных инвесторов в приобретении Активов.
Всем заинтересованным претендентам предлагается подать свои коммерческие предложения в соответствии с Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 по ташкентскому времени 25 июня 2025 года на электронный адрес: tender@davaktiv.uz.
В случае подачи совместного коммерческого предложения (консорциума) должен быть указан главный консультант, который отвечает за координацию работы привлеченного партнера-консультанта и принимает на себя ответственность.
Сообщается, что работа над данной сделкой может осуществляться в тесном сотрудничестве с представителями консультантов, а в необходимых случаях – путем создания дополнительной проектной группы в Активах.
Для получения дополнительной информации обращаться по контакту:
Астонакулов Музаффар Мухсин угли – заместитель начальника управления Агентства по управлению государственными активами: тел.: +99871-259-21-51, e-mail: tender@davaktiv.uz
Этот запрос не является обязательством для предоставления коммерческого предложения, Агентства по управлению государственными активами не дает никаких обязательств принять какое-либо предложение или заключить какой-либо договор в соответствии с этим запросом. Соответственно, публикация данного запроса предложений и/или получение связанных с ним заявок не подразумевает заключение договора посредством переговоров и обсуждений с одним или несколькими участниками.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для того, чтобы служить предварительным кратким изложением только наиболее важных аспектов Проекта и общим указанием объема работ, которого можно ожидать от.
Участники отбора не могут и не должны полагаться ни на что, за исключением единственной ограниченной цели подготовки первоначальных презентаций и предложений для Агентства по управлению государственными активами в связи с процессом отбора.
Запрос на предоставление предложений (RfP) по привлечению Консультанта для подготовки к приватизации и приватизации Активов
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-145 от 21 апреля 2025 года, предусмотрена приватизация 99,93% пакета акций в уставном капитале АО “Shargʻunkoʻmir” и 100% доли в уставном капитале ООО “Boysunkoʻmir” (далее – Сделка).
Процессы продажи должны быть организованы на основе наилучшей международной практики с учётом отраслевых и индивидуальных особенностей Активов, в рамках требований законодательства Республики Узбекистан. Для принятия правильного решения со стороны Агентства по управлению государственными активами, проводится независимая оценка Активов (каждого предприятия отдельно).
Настоящий Запрос на предоставление предложений (далее – Запрос) устанавливает требования к Консультанту, структуру предложения, подлежащего оценке, а также содержит в приложении Запроса описание необходимого объема работ по сопровождению Сделки. Консультанты могут вступать в консорциум или делать совместные предложения для оказания полного спектра услуг.
Структура ожидаемых от Консультанта предложений и предъявляемые к ним требования
Предложение Консультанта (индивидуального заявителя или Консорциума) должно быть подготовлено на узбекском/русском/ английском языках и содержать информацию о следующем:
а) План консультанта по организации процесса и условий приватизации Активов, включая последовательность дальнейших действий и объем работ. Заключение о продолжительности процесса приватизации при условии, что на рекомендации и предложения консультанта будут даны ответы в течение короткого периода времени (до 10 баллов);
• Размер предлагаемого вознаграждения зависит от разработанной торговой стратегии, и Агентство по управлению государственными активами отдает приоритет предложениям, обеспечивающим пропорциональную оплату успеха предложения («success fee»);
Если вознаграждение указано в виде диапазона, то при оценке предложения будет приниматься во внимание его верхняя граница. Дополнительные текущие расходы (командировки, перевод и др.) должны быть включены в фиксированную часть.
в) Сведения об опыте работы консультантов в связи со сделками, заключенными в рамках данной категории Активов, а также сведения о мандатах за рубежом, в том числе в регионе СНГ за последние пять лет (до 20 баллов);
г) Предложение по организации работ по реализации Сделки, исходя из реализации Проекта. Информация о привлечённой команде, включая имена физических и юридических лиц, а также сведения о них: опыт работы, продолжительность профессиональной деятельности, общий опыт в заключении сделок и квалификация по их реализации (до 20 баллов);
д) Письменное заявление о наличии у Консультанта соответствующего международного опыта, а также достаточного потенциала и полномочий для выполнения поставленных задач с учётом специфики Активов, а также наличии необходимых человеческих, временных и материальных ресурсов;
е) Информация о наличии конфликта интересов. В случае наличия возможных ситуаций, которые могут привести к конфликту интересов при участии в данном Проекте, Консультант должен указать наличие компетенции и потенциала по работе с предполагаемой сделкой.
Объем работы Консультанта по процессу приватизации:
I. Изучение интереса инвесторов в сфере добычи каменного угля и анализ рынка прочих соответствующих услуг:
• Анализ условий развития отрасли и рыночной ситуации в Узбекистане и регионе, а также условий, необходимых для развития предприятий отрасли;
• Разработка формы, метода и условий продажи на основе изучения заинтересованности институциональных инвесторов в приобретении активов в данной отрасли;
• Анализ опыта приватизации в аналогичной отрасли в других (включая соседние) странах, выявление основных причин неудач при приватизации аналогичных активов, а также факторов, способствующих успешному развитию отрасли и обеспечению успешной приватизации;
• На основе проведённого анализа разрабатывается план мероприятий, необходимых для успешной организации процессов приватизации Активов.
II. Советы по подготовке Активов перед его продажей:
• Предложения по повышению инвестиционной привлекательности Активов, совершенствованию структуры и управления на основе анализа лучших международных практик и аналогичных активов;
• Анализ условий выдачи лицензий и разрешительных документов на осуществление деятельности по добыче каменного угля в Республике Узбекистан.
• Проведение комплексного (налоговый, юридический, финансовый и экологический) анализа Активов (due diligence) (каждый по отдельности);
• рекомендации по оптимальной маркетинговой стратегии, подготовка маркетинговых материалов (тизер, инфо-меморандум, процедурное письмо и т.д.) и распространение информационных материалов среди инвесторов;
• Представление рекомендаций по установлению взаимодействия с общественностью и субъектами предпринимательства, а также ответы на их вопросы.
• Определение ключевых факторов, основных показателей и допущений, влияющих на оценку с точки зрения инвестора.
• При необходимости — привлечение других квалифицированных консультантов в рамках проекта и координация их работы;
• Организация объявления и закрытия Сделки.
(2) Если предложения консультантов оценены ниже 30 баллов исходя из структуры ожидаемых от консультантов предложений и требований, указанных в пунктах "а", "в" и "г", то оценочный балл, предусмотренный пунктом "б", не подлежит применению.