40 ta davlat korxonalarida “Xalq IPO”sini oʻtkazish uchun anderrayter kompaniyalarini jalb qilish toʻgʻrisida EʼLON
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-102-son qaroriga muvofiq, bitta aksiya bitta lot” tamoyili asosida quyidagi ilovadagi 40 ta davlat korxonalarini aksiyalarini “Xalq IPO”si orqali savdosini tashkil etish boʻyicha anderrayter (keyingi oʻrinlarda – Anderrayter)larni jalb qilish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Anderrayter oʻziga yuklatilgan vazifalarni Buyurtmachi va u tomonidan jalb etilgan Strategik konsultant hamda boshqa tegishli tomonlar bilan hamkorlikda amalga oshiradi.
“Xalq IPO”sini oʻtkazish uchun Anderrayterlardan kelib tushgan takliflar quyidagi talablarga muvofiq saralanadi va salohiyatli anderrayter roʻyxati (Gʻoliblar roʻyxati) tuziladi.
Davaktiv agentligi tomonidan ushbu Gʻoliblar roʻyxatiga kiritilgan Anderrayterlar bilan xizmat koʻrsatishning asosiy shartlarini belgilovchi bosh kelishuv imzolanadi.
Bunda, Buyurtmachi Strategik konsultant bilan kelishgan holda “Gʻoliblar roʻyxati”ga kiritilgan Anderrayterlardan bir yoki bir nechtasini “Xalq IPO”si oʻtkaziladigan muayyan davlat ishtirokidagi korxonalarga  alohida shartnoma orqali biriktiradi.
Gʻoliblar roʻyxatidan Anderrayterlarni biriktirishda ularning ushbu korxonalar bilan avvalgi loyihalari va ushbu loyihalar doirasidagi tegishli tajribalari inobatga olinadi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan quyida keltirilgan Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)ga asosan oʻz takliflarini 2023-yil 17-iyul kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar quyidagi axborot kanallari orqali taqdim etishlarini soʻraymiz.
Talʼat Yuldashevich Samandarov – Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻining oʻrinbosari;
Qoʻshma tijorat taklif taqdim etilgan taqdirda, jalb qilingan sherik konsultant ishlarini muvofiqlashtiruvchi va masʼuliyatni oʻz zimmasiga oluvchi Bosh kompaniyani koʻrsatish kerak.
Davaktiv agentligi salohiyatli “Gʻoliblar roʻyxati”ga kiritiladigan bir nechta anderrayterlarni tanlash hamda “xalq IPO”si oʻtkazilishi belgilangan davlat ishtirokidagi korxonalar uchun mazkur “Gʻoliblar roʻyxati”dan bitta anderrayter tayinlash huquqlarini oʻzida saqlab qoladi.
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar jarayonning faqat eng muhim tomonlari va dastlabki xulosasi, shuningdek Xalq IPOsini tashkil etish boʻyicha anderrayter kompaniyasidan kutilayotgan umumiy ishlar hajmi sifatida xizmat qilishiga moʻljallangan.
Davlat ishtirokidagi korxonalarini aksiyalarini “Bitta aksiya bitta lot” tamoyili asosida “Xalq IPO”si savdolarini tashkil etish boʻyicha anderrayter kompaniyasini jalb qilish boʻyicha Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-102-son qaroriga muvofiq, 40 ta davlat korxonalari (keyingi oʻrinlarda – Aktivlar)da “Bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosida “Xalq IPO”sini oʻtkazish belgilangan. Aktivlar roʻyxati 1-ilovada koʻrsatilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) Oʻzbekiston Respublikasining jismoniy va yuridik shaxslari uchun “Xalq IPO”sini tashkil etish uchun anderrayter (keyingi oʻrinlarda – Anderrayter)ni jalb qilishda eng maqbul takliflar asosida tanlov oʻtkazishni rejalashtirgan.
Mazkur Taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (keyingi oʻrinlarda – Soʻrovnoma) Anderrayterga qoʻyiladigan talablarni va uning takliflarini baholash strukturasini, shuningdek aksiyalarni ommaviy “Xalq IPO”si boʻyicha ishlar hajmini tasniflaydi.
Barcha spektrda xizmat koʻrsatuvchi anderrayterlar Emissiya kosorsiumi/sindikat yaratishi mumkin. Konsorsium/sindikat nomidan tijorat taklifi yuborilgan taqdirda, “Boshqaruv konsorsiumi/Sindikat” koʻrsatilishi kerak. Konsorsiumdan tashqarida qoʻshimcha broker-dilerlarni jalb qilish Davaktiv agentiligi bilan kelishiladi.
“Xalq IPO”sini oʻtkazish uchun kelib tushgan takliflar orasidan salohiyatli anderayter roʻyxati (Gʻoliblar roʻyxati) tuziladi.
Bunda, Davaktiv agentligi “Gʻoliblar roʻyxati”ga kiritilgan anderrayterlarni “Halq IPO”si oʻtkaziladigan davlat ishtirokidagi korxonalarga Strategik konsultant bilan kelishgan holda anderayterlarning mustaqil biriktirish huquqini oʻzida saqlab qoladi.
Xizmat koʻrsatish hajmi
Anderrayter Aktivlarning muvaffaqiyatli aksiyalarini ommaviy ommaviy savdosi uchun zarur boʻlgan xizmatlarning toʻliq roʻyxatini taqdim etishini taʼminlashi zarur.
Anderrayter qimmatli qogʻozlar toʻgʻrisidagi tegishli qonunchilik, “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili asosida “E-Auksion” elektron savdo platformasida davlat aksiya paketlarini “Xalq IPO”sini oʻtkazish tartibi toʻgʻrisidagi Nizom hamda ichki qonunlarda belgilangan savdoni barcha jihatlari bilan bogʻliq vazifalarni oʻziga zimmsiga oladi, shu jamladan:
1-bosqich
1. Aktiv/Aktivlarning aksiyalarini “Xalq IPO”sini va tayyorlash jarayonini tashkil etish.
2. Aksiyani muvaffaqiyatli savdosini tashkillashtirish uchun “E-Auksion” elektron savdo platformasini yaxshilash imkoniyatlari boʻyicha strategik konsultant bilan birga taklif ishlab chiqish.
3. Investorlar uchun takliflar strukturasi boʻyicha asoslangan tavsiyalar tayyorlash.
4. Sohadagi boʻlib oʻtgan amaliyotga muvofiq Aktiv/Aktivlarning kapital qiymati bahosi va aksiyaning taklif narxi boʻyicha takliflar taqdim etish.
5. Strategiyani ishlab chiqish hamda Aktiv/Aktivlar va Buyurtmachiga “Xalq IPO”sini maqbul shartlari yuzasidan maslahat berish.
6. Barcha masʼul tomonlarni tayinlagan holda Aktiv/Aktivlarning “Xalq IPO”sini va tayyorlash boʻyicha tadbirlar reja-jadvalini tayyorlash.
7. “Xalq IPO”si boʻyicha dastlabki ishlarni amalga oshirishda Aktiv/Aktivlarga yordam koʻrsatish.
8. Bitim bilan bogʻliq asosiy xavflarni aniqlash va ularni yumshatish vositalarini ishlab chiqish.
2-bosqich
1. Amaldagi qonun hujjatlari va chiqarish tuzilmasiga muvofiq, aksiyalar muomilasi va “Xalq IPO”sini hamda o'tkazish uchun zarur hujjatlarni, shu jumladan emissiya hujjatlarini tayyorlash.
2. Ushbu Bitimning barcha bosqichlari qonuniy va qonunchilik talablariga muvofiqligini taʼminlash uchun Aktiv/Aktivlar yuridik maslahatchilari bilan ishlash.
3. Korporativ boshqaruv, dividend siyosati, boshqaruvni ragʻbatlantirish, ichki nazorat/tizimlar boʻyicha maslahatlar berish va ilgʻor xalqaro tajribani joriy etish boʻyicha yoʻl xaritasini ishlab chiqish.
4. Biznes-reja/strategiya va investitsion jozibadorlik tarixi (equity story)ni ishlab chiqish.
5. Tadqiqot toʻgʻrisida tahliliy hisobotni ishlab chiqish va chop etish.
3-bosqich
1. Salohiyatli investorlarning eng keng doirasi bilan Aktiv/Aktivlar nomidan muzokaralar oʻtkazish va tashkil etish.
2. Axborot hujjatlarini tayyorlash (flayerlar, broshyuralar, bannerlar, memorandumlar, foto-video roliklar va boshqalar).
3. Obuna kompaniyalari jadvalini ishlab chiqish va amalga oshirish (road show).
4. Respublika hududlarida investorlar oʻrtasida axborot materiallarini tarqatish, shuningdek, mahalliy joylarda arizalar va toʻlovlarni qabul qilish imkoniyatini nazarda tutuvchi obuna kampaniyasini (road show) oʻtkazish.
4-bosqich
1. Bukrannerning standart xizmatlari, shu jumladan joylashtirilgan qimmatli qogʻozlarni sotib olish uchun salohiyatli investorlarning arizalarini qabul qilish, talabnomalarning jamlangan reestrini yuritish va aksiyalarni “Xalq IPO”sini tashkil etish.
2. Aktiv/Aktivlar platformasi bilan ishlashda yordam berish.
3. Investorlar bilan aksiyalarni “Xalq IPO”si boʻyicha hisob-kitobini tashkillashtirish – ilgari chiqarilgan aksiyalarni investorlarga oʻtkazish va Aktivlarning tushumlarini tegishli oʻtkazishni (anderrayting toʻlovlarini hisobga olmaganda) nazarda tutuvchi billing va yetkazib berish roli.
4. Aksiyalarni muvaffaqiyatli “Xalq IPO”sini o'tkazishga qaratilgan boshqa zarur chora-tadbirlarni amalga oshirish, shu jumladan bitimni roʻyxatdan oʻtkazishda yordam berish.
Ishning bosqichlari Kelishuv/Shartnoma va Buyurtmachi va Anderrayteroʻrtasidagi munosabatlarni tartibga soluvchi boshqa hujjatlarni tayyorlash jarayonida belgilanishi mumkin.
Ishning barcha natijalari va materiallari Aktiv/Aktivlar, Aktiv/Aktivlarning aksiyadorlari, Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va uning strategik konsultanti bilan muhokama qilinadi va kelishiladi.
Anderrayterga qoʻyiladigan talablar va shartlar
1. Anderrayter Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat xaridlari toʻgʻrisida”gi qonuniga rioya qilishi shart.
2. Xalqaro ishtirokchilar taklif taqdim etgan taqdirda, oʻz takliflarini mahalliy litsenziyaga ega investitsiya va/yoki moliyaviy konsalting kompaniyasi bilan konsorsiumda taqdim etishlari shart.
3. Gʻolib boʻlgan taqdirda, Anderrayter 10 yil davomida Aktivlar va uning filiallaridan olingan har qanday maʼlumotlar va hujjatlarning maxfiyligini taʼminlashi shart.
4. Aksiyalar “Xalq IPO”sini o'tkazilgandan soʻng, ish tugallanganligi toʻgʻrisidagi aktga muvofiq qabul qilinadi.
5. Ishlar va xizmatlar natijalari ishlar bajarilganligi boʻyicha aktga muvofiq qabul qilinadi;
6. Anderrayter aksiyalarni savdosini tashkillashtirish boʻyicha xizmatlarning toʻliq hajmini kafolatlashi shart.
7. Hisobot hujjatlarining tuzilishi (formati) va tili, shuningdek, mijoz va anderrayter oʻrtasida rus yoki ingliz, oʻzbek tillarida xabarlarni uzatish mumkin.
8. Anderrayter tijorat taklifini asoslash uchun rezyume shaklida kerakli mutaxassislarning malakasini, sonini, hajmi, xizmatlar (ishlar) roʻyxatini taqdim etishi shart.
Tijorat taklifning taxminiy seksiyalari
1-seksiya: Jamoa (10 ball)
1. Jamoa va/yoki konsorsium/sindikatning takli f qilingan tarkibi (agar mavjud boʻlsa).
2. Bitimlar ustida ishlaydigan mutaxassislar
3. ahlilchilarni batafsil koʻrsating.
4. Jamoaning har bir aʼzosini koʻrsating:
1. Tegishli tajriba va malakasi;
2. Tashkilotdagi lavozimi;
3. Manzili;
4. Jarayonni ijrochisidagi ahamiyati.
5. Buyuurtmachi va boshqa maslahatchilar bilan har kuni muloqot qiladigan shaxslarni koʻrsating.
6. Takdim etilgan jamoadan kutiladi:
1. Oʻzbekiston da va/yoki MDH mamlakatlarida, shu jumladan “Toshkent” Respublika fond birjasi/KASE/AIX va boshqa birjalarda tegishli tajribaga ega.
2. Boshlangʻich yigʻilish oʻtkazilgan paytdan boshlab uning yopilishiga qadar Bitimning bajarilishi uchun javobgardir.
2-seksiya: Investitsiyalar tarixi va xususiy kapitalni baholash (20 ball)
Anderrayter oʻzining tijorat taklifida barcha aktivlar uchun xizmatlar koʻrsatishdan manfaatdorligini aks ettirishi loim. Agar Anderrayter muayyan aktivlarni “Xalq IPO”sida ishtirok etishni xohlasa, u holda ustuvorlik koʻrsatilishi kerak. Anderrayter tomonidan tanlangan har bir Aktiv/Aktivlar uchun quyidagilar taqdim etilishi kerak:
1. Investitsiya tezis (Investment thesis):
1. Sizning konsorsiumingizda Aktiv/Aktivlarning aksiyalari tarixini qanday “Xalq IPO”sini va Aktiv/Aktivlar uchun investitsiya tezisini shakllantirishini tasvirlab bering;
2. Oʻxshash (analog) ommaviy savdo taʼsirini baholagan holda baholash tahlilining taqqoslash koʻrsatkichlarini tavsiflang;
3. Oʻxshash (analog) bilan solishtirganda aktivlarning kuchli/zaif tomonlarini tavsiflang;
4. Aktiv/Aktivlarning dividend siyosati haqida fikringizni bildiring.
2. Investorlarning potensial xavotirlari va potensial risklarni yumshatish choralari:
1. Investorlar tomonidan yuzaga kelishi mumkin boʻlgan asosiy xavflarni tavsiflang;
2. Ushbu xavflarni kamaytirish uchun asosiy tavsiyalarni bering.
3. Materiallarni tayyorlanishi:
1. Aktiv/Aktivlarni “Xalq IPO”sini asoslash uchun zarur boʻlgan asosiy tayyorgarlik materiallarini tavsiflang (masalan, biznes-reja, moliyaviy model, mulkni baholash hisoboti, mustaqil soha hisoboti va boshqalar).
3-seksiya: Bitimlarning tuzilishi (30 ball)
2023-yil 24-martdagi “Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-102-son qarori doirasida bozor sharoitidan hamda tegishli davlat organlarining tasdigʻidan kelib chiqib, Aktivlar kapitalining oʻrtacha 2 foizigacha “Xalq IPO”sini o'tkazish kutilmoqda.
1. Birlamchi ommaviy taklif doirasida Sizning fikringiz boʻyicha tayyorlanishi kerak boʻlgan asosiy hujjatlarni tavsiflang.
2. Xalq IPO oʻtkazish muddatlari boʻyicha oʻz tasavvuringizni, shu jumladan, muhim bosqichlar va natijalar bilan dastlabki jadvalni taqdim eting.
3. Birlamchi marketingga yondashuv, marketing jarayonining muddati.
4. Sarmoyadorlarni, shu jumladan chakana sotuvchilarni maksimal qamrab olish boʻyicha tavsiyangiz, talabni oshirish strategiyasi.
5. Anderrayter va subpudratchilar sonini hamda ularning tegishli tajribasi bilan taklif etilgan sindikat/konsorsium tuzilmasini koʻrsating.
6. Xizmatlar narxi (shu jumladan qoʻshimcha toʻlovlar). “Xalq IPO”si o'tkazilgan aksiyalarning umumiy qiymatidan foiz (%) sifatida koʻrsatilishi kerak.
7. Anderrayter va Buyurtmachi oʻrtasidagi shartnomaning amal qilish muddati.
4-seksiya: Investitsiyalar va kapital bozorlarida tegishli tajribasi:
1. Asosiy mijozlar, soʻnggi 5 yildagi bitimlar soni va hajmi (shu jumladan, Aktivlar boʻlganlar); Bitimlar geografiyasi (mamlakatlar soni).
2. IPO oʻtkazishda yordam berishi mumkin boʻlgan tegishli kompaniyalar roʻyxati va mulkchilik tuzilmasi.
3. Ushbu turdagi bitimlar uchun oʻz ulushlaringizni taqsimlash imkoniyatlarning hajmi va koʻlamini koʻrsating (institutsional va chakana savdo imkoniyatlari, shu jumladan bozor ulushi va bozorda mavjudligi).
4. Ikkilamchi bozordagi faoliyat tavsifi (“Toshkent” Respublika fond birjasida):
1. 2019-2022-yillarda yakunlangan yillik bitimlar soni;
2. 2019-2022-yillarda yillik savdo hajmi;
3. 2019-2022-yillarda “Toshkent” RFB yillik savdo hajmidagi bozor ulushi.
Aksiya paketlari “bitta aksiya — bitta lot” tamoyili asosida xalq IPOsini oʻtkazish tartibida ommaviy savdolar orqali sotiladigan 40 ta korxonalar roʻyxati

Объявление о привлечении андеррайтерских компаний для проведения «Народного IPO» в 40 государственных предприятиях
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/ «Заказчик»), согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике» от 24 марта 2023 года №ПП–102, объявляет конкурс по привлечению услуг андеррайтера (далее – «Андеррайтер») в рамках проведения «Народного IPO» акций 40 государственных предприятий (далее – «Активы») для физических и юридических лиц Республики Узбекистан.
Андеррайтер выполняет возложенные на него задачи во взаимодействии с Заказчиком и привлеченным Стратегическим консультантом, а также иными соответствующими сторонами.
Поступившие от Андеррайтеров предложения по проведению «Народного IPO» будут рассмотрены по следующим требованиям и будет составлен список потенциальных андеррайтеров (Список победителей).
В последующем, Агентство госактивов подпишет генеральное соглашение с включенным в список победителей Андеррайтерами, которое устанавливает основные условия предоставления услуг.
При этом Заказчик, по согласованию со Стратегическим консультантом, отдельным договором прикрепляет одного или нескольких андеррайтеров, включенных в "Список победителей", к определенным предприятиям с участием государства, где будет проводиться "Народное IPO".
При выборе Андеррайтеров из списка победителей будут учитываться их предыдущие проекты с этими предприятиями и соответствующий опыт в этих проектах.
Заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 17 июля 2023 года.
Просим заинтересованных Андеррайтеров направить коммерческие предложения в закодированной форме по контактному адресу, указанному ниже:
Эл.почта: tender@davaktiv.uz.
Этот запрос не является обязательством для предоставления коммерческого предложения, Заказчик не дает никаких обязательств принять какое-либо предложение или заключить договор в соответствии с этим запросом предложений. Соответственно, данный запрос предложений не подразумевает заключение договора в силу публикации данного запроса и/или получения заявок в связи с ним, либо путем переговоров и обсуждений с одним или несколькими участниками отбора в отношении процесса.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для предварительного краткого изложения и наиболее важных аспектов процесса, а также общим указанием объема работ, ожидаемого от Андеррайтера по реализации стратегии.
Запрос на предоставление предложений (RfP) по привлечению андеррайтерской компании для организации «Народного IPO» посредством продажи акций государственных предприятий по принципу «одна акция, один лот»
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике» от 24 марта 2023 года №ПП–102, поручено проведение «Народного IPO» по принципу «одна акция - один лот» (далее – «Сделка») 40 государственных предприятий (далее – «Активы»). Список Активов представлен в Приложении 1.
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство», и/или «Заказчик») на основе отбора наилучших предложений планирует привлечь андеррайтера (далее – «Андеррайтер») для оказания необходимых услуг по провидения «Народное IPO» Активов для физических и юридических лиц Республики Узбекистан.
Настоящий запрос на предоставление предложений (далее – «Запрос») определяет требования к Андеррайтеру и структуре его предложения, которые подлежат оценке, а также описывает необходимый объем работ по организации «Народное IPO». Андеррайтер для оказания всего спектра услуг может создавать Эмиссионный консорциум/синдикат. В случае предоставления коммерческого предложения от имени консорциума/синдиката необходимо указать «Управляющего консорциумом/Синдикатом». Привлечение дополнительных брокеров-дилеров вне Консорциума должно согласовываться Агентством.
Агентство оставляет за собой право выбрать несколько Андеррайтеров, которые войдут в потенциальный «Список Победителей». В процессе реализации «Народного IPO» Агентство оставляет за собой право назначать из указанного «Списка Победителей» Андеррайтера/группы Андеррайтеров для организации проведения IPO определенных Активов, исходя из очередности вывода этих Активов на IPO.
Объем услуг
Андеррайтер должен обеспечить предоставление полного перечня услуг, требуемых для успешного реализации «Народного IPO» Активов. Андеррайтер работает напрямую с эмитентом и согласовывает полученные результаты по каждому этапу с Заказчиком и его Стратегическим консультантом.
Андеррайтер берет на себя задачи, связанные со всеми аспектами IPO, как предписано соответствующими законодательствами о рынке ценных бумаг, Положением о порядке проведения «Народного IPO» государственных пакетов акций по принципу «одна акция — один лот», и внутренними законами, включая, помимо прочего, указанные ниже:
Этап 1
1. Организация процесса подготовки и реализации «Народного IPO» Актива/Активов.
2. Совместно со Стратегическим консультантом Заказчика предоставление предложений по возможному улучшению платформы E-Auksion для успешной реализации «Народного IPO».
3. Подготовка обоснованных рекомендаций по структуре предложения для инвесторов.
4. Предоставление рекомендаций по цене предложения акций и оценка стоимости капитала Актива/Активов в соответствии с передовой практикой, применимой к отрасли.
5. Разработка стратегии и консультирование Актива/Активов, Заказчика и его Стратегического консультанта относительно оптимальных сроков реализации «Народного IPO» .
6. Подготовка плана-графика мероприятий по подготовке и реализации «Народного IPO» с четкими этапами и результатами с назначением всех ответственных сторон.
7. Содействие Активу/Активам в проведении предварительных работ по реализации «Народного IPO» .
8. Выявление основных рисков, связанных со Сделкой, и выработка инструментов для их митигирования.
Этап 2
1. Подготовка документов, необходимых для выпуска, реализации «Народного IPO» и обращения акций, в том числе, эмиссионной документации, в соответствии со структурой выпуска и действующим законодательством.
2. Работа с юрисконсультами Актива/Активов с согласования Заказчика и его Стратегического консультанта для обеспечения соответствия всех этапов данной Сделки законодательным и нормативным требованиям.
3. Предоставление рекомендаций по вопросам корпоративного управления, дивидендной политики, стимулирования менеджмента, внутреннего контроля/систем и разработки дорожной карты для внедрения лучших международных практик.
4. Разработка бизнес-плана/стратегии и истории инвестиционной привлекательности (equity story).
5. Разработка и публикация аналитического отчета об исследовании.
Этап 3
1. Организация и проведение переговоров от имени Актива/Активов с максимально широким кругом потенциальных инвесторов.
2. Подготовка информационных документов (флаеры, буклеты, баннеры, меморандумы, фото-видео ролики и др.).
3. Разработка и проведение графика подписной кампании (road show).
4. Проведение в регионах республики подписной кампании (road show), предусматривающее распространение информационных материалов среди инвесторов, а также возможность приема заявок и платежей на местах.
Этап 4
1. Стандартные услуги букраннера, включая прием заявок от потенциальных инвесторов о приобретении ценных бумаг, ведение сводного реестра заявок, и организация реализации «Народного IPO» .
2. Оказание содействия в работе Актива/Активов с платформой.
3. Организация расчетов по реализации «Народного IPO» акций с инвесторами - роль биллинга и доставки, что подразумевает передачу недавно выпущенных акций инвесторам и соответствующую передачу выручки Активов (за вычетом комиссий андеррайтера).
4. Осуществление иных необходимых мероприятий, направленных на успешную реализации «Народного IPO» , включая помощь в регистрации сделки.
Этапы работ могут быть уточнены при подготовке Соглашения/Договора и других документов, регулирующих взаимоотношения Заказчика и Исполнителя.
Все результаты работ и материалы будут обсуждаться и согласовываться с Активом/Активами, акционером Актива/Активов, Агентством по управлению государственными активами Республики Узбекистан и его Стратегическим консультантом.
Ввиду вероятности проведения последовательного IPO 40 Активов, при подготовке работ к реализации «Народного IPO» последующих Активов в рамках текущей программы Заказчиком будет отдаваться предпочтение тем Андеррайтерам, которые были отобраны ранее и показали успешные результаты при сопровождении реализации «Народного IPO» уже проведенных IPO Активов.
Требования и условия к Андеррайтеру
1. Исполнитель обязан соблюдать Закон о государственных закупках Республики Узбекистан.
2. В случае подачи предложения международные участники должны представить свое предложение в консорциуме с местной лицензированной инвестиционной или/и финансовой консалтинговой компанией.
3. В случае победы Исполнитель обязан обеспечить конфиденциальность любой информации и документов, полученных от Активов и его аффилированных лиц, в течение 10 лет.
4. После реализации «Народного IPO»  работы будут приниматься в соответствии с актом выполненных работ.
5. Результаты работ и услуг принимаются в соответствии с актом выполненных работ;
6. Исполнитель должен гарантировать полный объем услуг по реализации «Народного IPO» Активов.
7. Составление (формат) и язык отчетных документов, а также способы передачи сообщений между заказчиком и андеррайтером на русском или английском, узбекском языках.
8. Андеррайтер должен предоставить перечень услуг (работ), объем, количество необходимых специалистов их квалификацию в виде резюме для обоснования коммерческого предложения.
Предположительные секции коммерческого предложения
Секция 1: Команда (10 балл)
1. Предлагаемый состав команды и/или консорциума/синдиката (если применимо).
2. Для каждого члена команды укажите:
1. Соответствующий опыт и квалификацию;
2. Должность в организации;
3. Местонахождение;
4. Роль в процессе исполнения.
3. Выделите лиц, которые будут взаимодействовать с Заказчиком и прочими консультантами на ежедневной основе.
4. Ожидается, что представленная команда будет:
1. имеет соответствующий опыт работы в Узбекистане и/или в странах СНГ, включая на Республиканской фондовой бирже «Ташкент»/KASE/AIX и других биржах.
2. Отвечает за выполнение Сделки с момента проведения стартовой встречи до ее закрытия.
Секция 2: Инвестиционная история и оценка собственного капитала (20 балл)
Исполнитель должен в своем коммерческом предложении отразить заинтересованность в предоставлении услуг для всех Активов. Если Исполнитель желает участвовать в реализации «Народного IPO» определенных Активов, то следует указать список данных Активов. Для каждого выбранного Исполнителем Актива/Активов должно быть предоставлено:
1. Инвестиционный тезис (Investment thesis):
1. Опишите, как ваш консорциум будет позиционировать историю акционерного капитала Актива/Активов, и сформулируйте инвестиционный тезис для Актива/Активов;
2. Опишите соответствующие показатели сравнительного анализа оценки, используемые при оценке эффективности публично торгуемых аналогов;
3. Опишите относительные сильные/слабые стороны Активов по сравнению с сопоставимыми компаниями;
4. Изложите свое мнение о дивидендной политике Актива/Активов.
2. Потенциальные опасения инвесторов и меры митигации потенциальных рисков:
1. Опишите ключевые риски, которые могут возникнуть со стороны Инвесторов;
2. Предоставьте ключевые рекомендации о снижении указанных рисков.
3. Подготовительные материалы :
1. Опишите основные подготовительные материалы, которые необходимы для обоснования реализации «Народного IPO» (например, бизнес-план, финансовая модель, отчет об оценке имущества, независимый отраслевой отчет и т.д.).
Секция 3: Структура сделки: (30 балл)
В рамках №ПП-102 от 24 марта 2023 г. «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике» ожидается реализация «Народного IPO» в среднем до 2% капитала (смотреть Приложение 1) Активов при наличии рыночных условий и одобрения соответствующих государственных органов.
1. Опишите основные документы, которые, по вашему мнению, должны быть подготовлены в рамках первичного публичного предложения.
2. Предоставьте ваше видение по сроку проведения Народного IPO, включая предварительный график с этапами и результатами.
3. Подход к первичному маркетингу, сроки маркетингового процесса.
4. Ваша рекомендация по максимальному охвату инвесторов, включая розничных, стратегия увеличения спроса.
5. Укажите количество подрядчиков и субподрядчиков и предлагаемую структуру синдиката/консорциума с указанием их релевантного опыта.
6. Стоимость услуг (включая дополнительные сборы). Стоимость должна быть представлена в процентах (%) от общей стоимости продоваемых акций.
7. Срок действия контракта между Исполнителем и Заказчиком.
Секция 4: Соответствующий опыт на рынках инвестиций и капитала (40 балл)
1. Основные клиенты, количество и объем сделок за последние 5 лет (в том числе с Активами); география сделок (количество стран).
2. Структура владения и список связанных компаний, которые могут оказать содействие в проведении IPO.
3. Укажите размер и объем ваших возможностей по распределению акций для сделок такого рода (возможности институциональных и розничных продаж, включая долю рынка и присутствие на рынке).
4. Описание деятельности на вторичном рынке (на Республиканской фондовой бирже «Ташкент»):
1. Количество ежегодных сделок, совершенных в 2019-2022 годах;
2. годовой объем торговли в 2019-2022 годах;
3. доля рынка в годовом объеме торговли РФБ «Ташкент» в 2019-2022 годах.
Перечень 40 предприятий, пакеты акций которых реализуются посредством публичных торгов в порядке проведения народного IPO по принципу «Одна акция — один лот»