“O‘ztemiryo‘lkonteyner” AJdagi 35 foiz davlat aksiyalar paketini xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini jalb qilish to‘g‘risida eʼlon
O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq “O‘ztemiryo‘lkonteyner” AJning ustav kapitalidagi 35 foiz davlat aksiyalar paketini (keyingi o‘rinlarda ­- Aktiv) xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi o‘rinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov e’lon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun so'rovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2023-yil 11-sentyabr kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini so'raymiz.
“O‘ztemiryo‘lkonteyner” AJni xususiylashtirish bo‘yicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʼrovnoma (RfP)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-son qaroriga muvofiq, “O‘ztemiryo‘lkonteyner” AJning 35 foiz ulushi (keyingi o‘rinlarda – Bitim) sotilishi belgilangan.
Sotish jarayonlari “O‘ztemiryo‘lkonteyner” AJning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʼzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʼgʼri qaror qabul qilishi uchun Аktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
“O‘ztemiryo‘lkonteyner” AJ - “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ konteyner parkining operatori bo'lib, O‘zbekiston Respublikasi hududi bo‘ylab konteyner tashishni tashkil etish bo‘yicha to‘liq xizmatlarni taqdim etadi.

Announcement on attracting a professional consulting company for the privatization 35% state block of shares of Uztemiryulkonteyner JSC
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter - "State Assets Agency"/"Client"), in accordance with the relevant privatization programs, announces a tender for the selection of a professional consulting company (hereinafter - "Consultant") on privatization of "Uztemiryulkonteyner" JSC by selling 35% state block of shares in the authorized capital of JSC (hereinafter - the "Asset").
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the following Request for Proposals (RfP) by 18:00 (Tashkent time) on September 11, 2023.
Phone: +998-71-259-20-67;
Request for proposals for consulting services on privatization of "Uztemiryulkonteyner" JSC (RfP)
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from March 24, 2023 №PP-102 provides for the sale of 35% share of "Uztemiryulkonteyner" JSC (hereinafter - the "Transaction").
The sale process must be organized in accordance with the best international practices, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, industry and individual specifics of "Uztemiryulkonteyner" JSC. For making internal decision of the Seller, the Asset is evaluated in accordance with the legislation.
The Request for Proposals (hereinafter - the "Request") specifies the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, also describing the required scope of work to support the Transaction in the annex of this Request. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
"Uztemiryulkonteyner" JSC, being the operator of the container park of "Uzbekistan Temir Yollari" JSC, provides a full range of services related to the organisation of container transportations on the territory of the Republic of Uzbekistan.
The authorised capital is 3.4 billion soums;
The legal address of the enterprise is: Tashkent city, Mirabad district, Shevchenko Street, 7.
I. Analysis of the market for railway container transport and other related services:
• conducting a complex (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) of the Asset;