Ayrim ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarda Oʻzbekiston Respublikasi “Rieltorlik faoliyati toʻgʻrisida”gi Qonuni loyihasi yuzasidan bildirilgan fikrlarga rasmiy munosabat
Rieltorlik xizmatlari sifatini oshirish, oʻzini oʻzi boshqarish mexanizmlaridan keng foydalanish, shuningdek, amaldagi meʼyoriy-huquqiy hujjatlarni muvofiqlashtirish maqsadida Oʻzbekiston RespublikasiRieltorlik faoliyati toʻgʻrisidagi Qonunini yangi tahrirda ishlab chiqish zarurati tugʻildi, chunki koʻplab oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritilganiga qaramasdan, 2010-yildagi amaldagi Qonun zamonaviy voqeliklarga va rieltorlik faoliyati sohasidagi oʻzgarishlarga mos kelmaydi.
Qonun loyihasi rieltorlik xizmatlarini koʻrsatish sohasidagi qonunchilikni takomillashtirish, “soyadan” chiqishni ragʻbatlantirish va noqonuniy (qora) rieltorlar va rieltorlik tashkilotlari faoliyatini legallashtirish, shuningdek, rieltorlik xizmatlari isteʼmolchilarini huquqlarini himoya qilish, hamda noqonuniy rieltorlar tomonidan firibgarlik holatlari avj olishining oldini olish maqsadida ishlab chiqilgan.
Qonun loyihasini ishlab chiqishda rivojlangan mamlakatlar tajribasi oʻrganildi, bunda AQSh, Germaniya va Fransiyada rieltorlar litsenziyaga ega boʻlishi majburligi hamda rieltorlar faoliyati koʻproq tartibga solingan Benilyuks mamlakatlarida (Belgiya, Niderlandiya va Lyuksemburg) rieltorlik faoliyati amalga oshirishda litsenziyaga ega boʻlishdan tashqari, har bir agent proffesional tashkilotlardan biriga aʼzo boʻlishi belgilangan.
Bloger N.Makarenkoning maqolasida aytilishicha, “Davaktiv agentligi barcha kvartira egalariga ularni sotish va ijaraga berish haqidagi eʼlonlarni Internetda joylashtirishni qonuniy ravishda taqiqlamoqchi. Buni faqat rieltorlar orqali mumkin boʻladi”. Bu fikr haqiqatga toʻgʻri kelmaydi.
Qonun loyihasining 3-moddasida ushbu Qonunning amal qilishi koʻchmas mulk mulkdorlari oʻzlari mustaqil tuzadigan bitimlarga nisbatan tatbiq etilmasligi belgilab qoʻyilgan.
Shu bilan birga, Qonun loyihasining 27-moddasida koʻchmas mulk bozorida axborot, maslahat va reklama xizmatlari qonunchilikda belgilangan tartibda tuzilgan rieltorlik xizmatlarini koʻrsatish shartnomasi asosida koʻrsatiladi.
Mazkur moddaning uchinchi qismida jismoniy yoki yuridik shaxslarning koʻchmas mulk obyektlarini reklama qilish va eʼlonlari, shu jumladan butunjahon axborot tarmogʻi Internetda yoki ijtimoiy tarmoqlar sahifalarida joylashtiriladiganlari, koʻchmas mulk mulkdorlari tomonidan faqat rieltorlik tashkilotlari va koʻchmas mulk boʻyicha agentlar orqali bepul amalga oshiriladi.
Shu bois, qonun loyihasining 27-moddasi qoidalarining tahriri qayta ishlanadi va Oʻzbekiston Respublikasi “Reklama toʻgʻrisida”gi Qonunining 11 va 12-moddalari talablariga, shuningdek, koʻchmas mulk egalari manfaatlari va qonunchilik texnikasiga muvofiqlashtiriladi.
Shuningdek, mazkur qonun loyihasi jamoatchilik muhokamasi yakunlari boʻyicha kelib tushgan taklif va mulohazalarni inobatga olgan holda qayta ishlanadi hamda huquqiy ekspertizadan oʻtkazish uchun Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligiga taqdim etiladi.
Adliya vazirligining ijobiy xulosasi olinganidan soʻng qonun loyihasi belgilangan tartibda Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga koʻrib chiqish uchun kiritiladi.

Официальное заявление Агентства госактивов на высказанные на некоторых страницах социальных сетей мнения по поводу проекта Закона Республики Узбекистан «О риэлторской деятельности»
В целях широкого применения механизмов самоуправления, повышения качества риэлторских услуг, а также приведения в соответствие действующим нормативно-правовым документам, возникла необходимость разработки Закона Республики Узбекистан «О риэлторской деятельности» в новой редакции, т.к. несмотря на многочисленные внесенные изменения и дополнения, действующий Закон от 2010 года не отвечает современным реалиям и изменениям в сфере риэлторской деятельности.
Законопроект разработан в целях совершенствования законодательства в сфере оказания риэлторских услуг, стимулирования вывода из «тени» и легализации деятельности нелегальных (чёрных) риэлторов и риэлторских организаций, а также обеспечения защиты прав потребителей риэлторских услуг, предотвращения обострившихся случаев мошенничества со стороны нелегальных риэлторов.
При разработке законопроекта изучен опыт развитых стран, так в США, Германии и Франции агенты недвижимости обязаны иметь лицензии, а в странах Бенилюкса (Бельгия, Нидерланды и Люксембург), где наиболее упорядочена деятельность риэлторов, помимо наличия лицензии, каждый агент должен стать членом одной из профессиональных организаций.
В статье блогера Н.Макаренко указано, что «АУГА хочет законодательно запретить всем владельцам квартир размещать в Интернете объявления об их продаже и аренде. Можно будет только через риэлторов.». Данное мнение не соответствует действительности.
Так, в статье 3 данного проекта Закона указано, что действие настоящего Закона не распространяется на сделки, которые осуществляются собственниками недвижимости самостоятельно.
При этом, в статье 27 проекта Закона предусмотрено, что информационные, консультационные и рекламные услуги на рынке недвижимости оказываются на основании договора на оказание риэлторских услуг, заключенного в порядке, установленном законодательством.
В части третьей данной статьи указано, что размещение рекламы и объявления физических или юридических лиц об объектах недвижимости, в том числе размещаемая во всемирной информационной сети интернет или на страницах в социальных сетях, осуществляются собственниками недвижимости исключительно через риэлторские организации и агентов по недвижимости на безвозмездной основе.
В этой связи, редакция норм статьи 27 законопроекта будет доработана и приведена в соответствие требованиям статей 11 и 12 Закона Республики Узбекистан «О рекламе», а также с учетом интересов собственников недвижимости и законодательной техники.
В целом данный законопроект, по результатам общественного обсуждения, будет доработан с учетом поступивших предложений и замечаний и внесен в Министерство юстиции Республики Узбекистан для проведения правовой экспертизы.
После получения положительного заключения Министерства юстиции, законопроект будет внесен на рассмотрение в Кабинет Министров Республики Узбекистан в установленном порядке.