Davaktiv agentligi ishtirokidagi 40 ta korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibiga oʻtkazilgan tanlov natijalari toʻgʻrisida eʼlon
Avval maʼlum qilinganidek, Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 4-noyabrdagi 647-son qaroriga muvofiq, Davaktiv agentligi ishtirokidagi 40 ta korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibiga davlat ulushi boʻyicha 201 nafar aʼzolik oʻrinlariga tanlov eʼlon qilingan edi.
Tanlovda ishtirok etish uchun 605 ta talabgorlardan arizalar kelib tushgan, shundan, 139 tasi malaka talablariga mos kelmaganligi sababli rad etilgan va 466 tasi qabul qilingan.
Malaka talablariga mos kelgan 466 ta nomzodlarning arizalari ichidan:
• 18 ta korxonalarning 99 ta aʼzolik oʻrinlariga kelib tushgan 281 ta arizalardan 99 nafar nomzodlar tanlab olindi (tanlov natijalari nomzodlarning shaxsiy kabinetlariga yuborildi);
• 21 ta korxonalarning 97 ta aʼzolik oʻrinlariga 185 ta arizalar topshirilganligi, lekin har bir aʼzolik oʻrniga kamida 2 nafar nomzodlardan arizalar kelib tushmaganligi sababli ushbu 21 ta korxonalarning 97 nafar aʼzolik oʻrinlariga tanlov muddati joriy yil 9-sentyabrga qadar uzaytirildi;
• 1 ta korxonaning, yaʼni “Oʻrta Osiyo trans” AJ ustav kapitalidagi davlat ulushi sotilganligi sababli 5 ta aʼzolik oʻrinlariga eʼlon qilingan tanlov toʻxtatildi.
Nomzodlarni saralash jarayonida oliy maʼlumotli, korporativ boshqaruvchi malaka attestatiga ega, kamida 2 yillik ish tajribasiga ega boʻl shaxslar, ularning malakasi, amaliy tajribasi, qonunchilikka oid, xususan korporativ sohasidagi bilimga ega boʻlgan nomzodlar zaruratga koʻra suhbatdan oʻtkazilib, tanlab olindi.
18 ta korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibiga davlat ulushi boʻyicha tanlab olingan 99 nafar nomzodlarni aksiyador (taʼsischi)lar umumiy yigʻilishiga tavsiya etish va kuzatuv kengashlari tarkibiga kiritish boʻyicha davlat ishtirokidagi korxonalarga takliflar yuborildi.

Announcement of the selection results for the composition of the supervisory board of 40 enterprises with UzSAMA participation
As previously reported, in accordance with the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan from November 4, 2022 №647, a selection competition was announced for 201 members of the supervisory board of 40 enterprises with the participation of the State Assets Management Agency.
A total of 605 applications were received from applicants, of which 139 were rejected due to failure to meet qualification requirements and 466 were accepted.
Among the applications, 466 candidates met the eligibility requirements:
• Out of 281 applications received, 98 candidates were selected for 99 positions in 18 companies (the results of the selection have been sent to the candidates' personal accounts);
• Due to the fact that 185 applications were submitted for 97 positions of 21 enterprises, but there were no applications from at least 2 candidates for each position, the selection period for 97 positions of these 21 enterprises was extended till September 9 of this year;
• Due to the sale of the state share in the authorised capital of 1 enterprise of Urta Osiyo Trans JSC, the announced selection for 5 positions was canceled.
In the process of selection of candidates, interviews were conducted and applicants with university degree, certificate of qualification in corporate governance, work experience of at least 2 years, candidates with qualification, practical experience, knowledge of legislation, especially in the corporate sphere, were selected as needed.
Proposals have been sent to enterprises with state participation to recommend 99 candidates for state share in the supervisory board of 18 enterprises for the general meeting of shareholders (founders) and their inclusion in the supervisory board.