Don korxonalaridagi davlat ulushi boʻyicha savdo jarayonlari yuzasidan axborot
Oʻz navbatida, jamiyatlar aksiyadorlari tomonidan davlat aksiya paketini sotib olish rad etilgan taqdirda, aksiyalar “Toshkent” RFBda birja savdolariga chiqariladi.
Shu bilan birga, Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan ommaviy savdolarga chiqarilgan “Qiziltepa un zavodi” AJ ustav fondidagi 93,5 foiz va “Jizzax don mahsulotlari” AJ ustav fondidagi 94,4 foiz aksiya paketi boʻyicha savdo jarayonining ikkinchi bosqichi yakunlangan.
Mazkur bosqichda talabgorlarning davlat aktivlarini sotib olish yuzasidan narx takliflari, uni amalga oshirish muddati hamda toʻlovga qobiliyatlik darajasi baholanib, Xususiylashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori qabul qilindi. Unga koʻra:
• “Qiziltepa un zavodi” AJ ustav kapitalidagi 93,5 foiz davlat aksiya paketi boʻyicha eng yuqori 17,4 mlrd. soʻm narx taklifini bildirgan “Sherbek Kelajagi” MChJ;
• “Jizzax don mahsulotlari” AJ ustav kapitalidagi 94,4 foiz davlat aksiya paketi boʻyicha eng yuqori 40,8 mlrd. soʻm narx taklifini bildirgan Xujabekov Shavkat Jumanovich savdo gʻolibi deb topildi.
Shuningdek, xaridorlar don korxonalarini kamida 5 yil davomida asosiy faoliyat turini saqlab qolish va mavjud don saqlash sigʻimlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab berish majburiyatini oʻz zimmasiga oladi.

Информация о процессе торгов долей государства в зерновых предприятиях
Как было объявлено ранее, акционерам общества предложены к покупке государственные пакеты акций следующих зерновых предприятий, продажа которых организована в рамках соответствующего Постановления Президента Республики Узбекистан.
В свою очередь, если акционеры обществ откажутся от покупки гоударственного пакета акций, данные акции будут выставлены на биржевые торги на РФБ "Ташкент".
А также, согласно соответствующему решению Государственной комиссии по приватизации и координации процессов приватизации, завершен второй этап торгов по продаже 93,5% пакета акций в уставном капитале АО «Кизилтепа ун заводи» и 94,4% пакета акций в уставном капитале АО «Жиззах дон махсулотлари».
На данном этапе оценивались ценовые предложения участников по приобретению государственных активов, сроки их выполнения и платежеспособность. Согласно соответсвующему решению Государственной комиссии по приватизации, победителями торгов признаны:
• ООО «Sherbek Kelajagi», предложившее наибольшую выкупную цену в размере 17,4 млрд. сум за 93,5% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Кизилтепа ун заводи».
• Хужабеков Шавкат Жуманович, предложивший наибольшую выкупную цену в размере 40,8 млрд. сум за 94,4% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Жиззах дон махсулотлари».
Кроме того, покупатели обязуются сохранять основной вид деятельности предприятий на срок не менее 5 лет, не уменьшать существующие мощности по хранению зерна и в соответствии с законодательством выполнять обязательства по хранению зерна для государственных резервов на условиях заключаемых контрактов.