Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davaktiv agentligi “Uz-Dongju Peint Kompani” MChJ QK (keyingi oʻrinlarda - Korxona) ustav kapitalidagi 50,0 foiz davlat ulushini professional konsultantni jalb etgan holda muzokaralarga ommaviy ravishda taklif qilish yoʻli bilan tashkillashtirilgan xususiylashtirish natijalari boʻyicha 24 mlrd.soʻm sotib olish toʻlovi, 5 mln.AQSh dollari miqdorida investitsiya kiritish hamda yangi 200 ta ish oʻrinlari yaratish shartlari bilan “COMFORT ENGINEERING GROUP” MChJ (keyingi oʻrinlarda - Xaridor) savdo gʻolibi deb topilganligini maʼlum qiladi.
Ushbu jarayonga Resolut va Dentons xalqaro kompaniyalari (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb etilgan.
Konsultant tomonidan xususiylashtirish jarayoni doirasida ham mahalliy, ham xalqaro darajada keng koʻlamli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga (investor sounding) yuborildi.
Natijada investorlardan sotib olish boʻyicha qiziqish toʻgʻrisidagi 8 ta arizalar (Express of Interest) kelib tushdi.
Talabgorlar toʻlovga qobiliyatlilik, xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmaganligi yuzasidan oʻrganilgan.
Talabgorlarning 4 tasi xususiylashtirish jarayonining keyingi bosqichi – Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO)ni taqdim etish bosqichiga o‘tdi.
Ushbu bosqichda talabgorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanib, Konsultant tomonidan tayyorlangan Korxonaning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, barcha talabgorlarga Korxonaning boshqaruv organi bilan uchrashuvlar tashkil etish hamda Korxona bilan tanishish imkoniyati yaratildi.
Qayd etish joizki, kelajakda Korxona faoliyatini barqaror rivojlanishini taʼminlay oladigan va ishlab chiqarish jarayonlarini toʻliq davomiyligini shakllantirishga salohiyatli boʻlgan “COMFORT ENGINEERING GROUP” MChJ kelib tushgan takliflar orasida eng yuqori narx taklifini bildirgan hamda qoʻyilgan talablarga toʻliq javob bergan.
Shu bilan birga, Xaridorning taklifi xalqaro konsultant tomonidan hisoblangan Korxonaning indikativ narxlar oraligʻining yuqori qismida joylashgan hamda Korxonaning baholangan qiymatidan yuqori.
Bundan tashqari, Xaridor Korxonaning faoliyat turini saqlab qolish bilan bir qatorda, u tomonidan mahalliy avtomobil sanoati uchun ishlab chiqariladigan mahsulotlarni "General Motors" standartlariga hamda "OEM" talablariga muvofiqligini taʼminlash boʻyicha "Oʻzavtosanoat" AJ bilan yaqin hamkorlikda faoliyatini davom ettirish majburiyatini olgan.
Maʼlumot uchun: “COMFORT ENGINEERING GROUP” MChJ – 2009-yilda tashkil topilgan boʻlib, avtomobil sanoati uchun ehtiyot qismlarni yetkazib berish va yordamchi detallar ishlab chiqarish sohasida koʻp yillik tajribaga ega boʻlgan korxona.

An agreement was reached on the privatisation of a 50.0% state share in the authorized capital of JV LLC "Uz-Dongju Paint Company"
According to the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency on the results of privatization of 50.0% state share in the authorized capital of LLC JV "Uz-Dongju Paint Company" (hereinafter - the Enterprise), through a public invitation to negotiations with the attraction of a professional consultant reports that LLC "COMFORT ENGINEERING GROUP" (hereinafter - Buyer) is recognized as the winner of the negotiations with a purchase price of 24 billion UZS, investment commitments in the amount of 5 million USD and the creation of 200 new jobs.
The international companies Resolut and Dentons (hereinafter - Consultant) were engaged as a privatisation consultant in this process.
As part of the privatisation process, the Consultant carried out extensive marketing activities both locally and internationally, including sending investment teasers to investors (Investor sounding), involving the Consultant's wide network of investors.
As a result, the Consultant received 8 Expressions of Interest from investors.
The applications received were reviewed to ensure that there were no insolvencies, administrative, arbitration or other legal proceedings that could prohibit the applicants from participating in the privatisation process and that they were not included in the sanctions list of the European Union, USA and major international financial institutions.
Further, 4 applicants were invited to the next stage of the privatisation process - submission of Binding Offers (BO). At this stage, the applicants were signed a Non-Disclosure Agreement (NDA) and given the opportunity to review the comprehensive due diligence reports on the financial, tax, legal and environmental activities of the Enterprise prepared by the Consultant and placed in the Virtual Data Room (VDR). At the same time, all applicants were given the opportunity to organise meetings with the management of the Company and to familiarise themselves with the activities of the Company.
It should be noted that LLC "COMFORT ENGINEERING GROUP", capable of ensuring the stable development of the company's activities in the future and having the potential to form full production cycles, fully complied with the established requirements and expressed the highest price offer among all those received.
At the same time, the Buyer's offer is at the upper limit of the indicative price range of the Company, calculated by an international consultant, and exceeds the estimated value of the Company.
Besides, the Buyer, apart from maintaining the type of business activity of the Enterprise, accepted obligations to ensure compliance of its manufactured products for the domestic automotive industry with the standards of "General Motors" and OEM requirements, continuing its business in close cooperation with JSC "Uzavtosanoat".
The results of the privatisation of the Company were approved by the relevant decision of the State Commission for Privatisation of State Assets and Coordination of Privatisation Processes.
For reference: LLC "COMFORT ENGINEERING GROUP" - was established in 2009 and has a long-term experience in supplying spare parts for automotive industry and production of auxiliary parts.