“E-auksion” platformasining 2023-yildagi faoliyati natijalari va "E-auksionshop" elektron savdo doʻkoni yuzasidan brifing
YouTube orqali ko'rish uchun havola
Matn:
“E-auksion” elektron savdo platformasi orqali 2023-yilda amalga oshirilgan ishlar, ularning natijalari hamda dolzarb mavzular boʻyicha qisqacha hisobot bermoqchimiz.
Hisobot davrida platformaga umumiy qiymati 19,7 trln soʻm boʻlgan 336 538 ta lot elektron savdolarga chiqarildi.
Xususan, davlat va davlat ishtirokidagi korxonalar mulklari, qishloq xoʻjaligiga moʻljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish va ijaraga berish;
Qishloq xoʻjaligi yer maydonlarini fuqarolarga dehqon xoʻjaligi yuritish uchun hamda yuridik shaxslarga uzoq muddatli ijaraga berish;
Koʻchma savdo obyektlari joylarini tadbirkorlik subyektlariga ijaraga berish;
Ijro hujjatlari asosida mol-mulklar realizatsiyasi hamda xususiy buyurtmalar boʻyicha elektron-onlayn auksion va tanlovlar tashkil etildi.
Boshlangʻich narxi 8,4 trln soʻm boʻlgan 302 490 ta lot 11,9 trln soʻmga yoki 3,5 trln soʻm qimmatroq narxga sotildi. Xususan:
• 3 trln 745 mlrd soʻmlik, 1 953 ta davlat aktivlari 4 trln 259 mlrd soʻmga;
• 782 mlrd soʻmlik, 13 112 ta yer uchastkalari 1 trln 223 mlrd soʻmga;
• 162 mlrd soʻmlik, 10 663 ta davlat mulki ijarasi 321 mlrd soʻmga;
• 1 trln soʻmlik, 3 213 ta ijro hujjatlari boʻyicha mulklar 1 trln 251 mlrd soʻmga;
• 34 mlrd soʻmlik, 332 ta yer qaʼri uchastkalaridan foydalanish va daryo oʻzanlarini tozalash huquqi 158 mlrd soʻmga;
• 4,2 mlrd soʻmlik, 17 077 ta koʻchma savdo joylari 28 mlrd soʻmga realizatsiya qilindi.
Bundan tashqari, 2023-yil davomida yangi tartibga asosan normativ qiymati 1 trln 915 mlrd soʻmlik 249 617 ta qishloq xoʻjaligi yer maydonlari elektron tanlovlar orqali mahalliy byudjetga 3 trln 791 mlrd soʻm qoʻshimcha toʻlov toʻlash majburiyati bilan ijaraga berildi.
2023-yil davomida “E-auksion” elektron savdo platformasiga 4 mln 853 ming nafar foydalanuvchi tashrif buyurdi hamda oʻtkazilgan elektron auksion va tanlov savdolarida 799 049 nafar jismoniy va yuridik shaxslar qatnashdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-101-son qarori hamda Vazirlar Mahkamasining 526-sonli qaroriga asosan “E-auksionshop” elektron savdo doʻkoni yaratilib, davlat daromadiga olingan mol-mulklarni soddalashtirilgan auksion tamoyillari asosida sotish yoʻlga qoʻyildi. Ushbu elektron doʻkonida xususiy mulkdorlar uchun ham oʻzlariga tegishli mulklarni sotish imkoniyati yaratilgan.

Брифинг по итогам деятельности платформы «E-auksion» в 2023 году и об электронном торговом магазине «E-auksionshop»
Ссылка для просмотра в YouTube
Текст:
Мы хотели бы предоставить краткий отчет о проведенной работе в 2023 году через электронную торговую платформу «E-auksion», ее результатах и ​​об актуальных темах.
За отчетный период на платформе электронных торгов было размещено 336 538 лотов общей стоимостью 19,7 трлн сумов.
В частности, приватизация и сдача в аренду государственного имущества и предприятий с государственным участием, земельных участков несельскохозяйственного назначения;
Долгосрочная сдача в аренду земель сельскохозяйственного назначения гражданам для ведения фермерского хозяйства и юридическим лицам;
Сдача в аренду мобильных торговых объектов субъектам предпринимательства;
На основании исполнительных документов организованы электронные онлайн-аукционы и конкурсы по реализации имущества и частных заказов.
302 490 лотов со стартовой ценой 8,4 трлн сумов проданы за 11,9 трлн сумов или на 3,5 трлн сумов дороже стартовой стоимости. В частности:
• 1 953 государственных активов стоимостью 3 трлн 745 млрд сумов, реализованы на сумму 4 трлн 259 млрд сумов;
• 13 112 земельных участков стоимостью 782 млрд сумов, за 1 трлн 223 млрд сумов;
• 10 663 аренды государственного имущества стоимостью 162 млрд сумов, за 321 млрд сумов;
• Имущество по 3 213 исполнительным документам стоимостью 1 трлн сумов, за 1 трлн 251 млрд сумов;
• Право пользования 332 участками недр и очисткой русел рек стоимостью 34 млрд сумов, за 158 млрд сумов;
• 17 077 мобильных торговых точек стоимостью 4,2 млрд сумов, за 28 млрд сумов.
Кроме того, в течение 2023 года, согласно новому порядку, 249 617 земель сельскохозяйственного назначения нормативной стоимостью 1 трлн 915 млрд сумов переданы в аренду посредством электронных торгов с обязательством внесения доплаты в местный бюджет в размере 3 трлн 791 млрд сумов.
За 2023 год электронную торговую платформу «E-auksion» посетили 4 млн 853 тысячи пользователей, а в проведенных электронных аукционах и конкурсах приняли участие 799 049 физических и юридических лиц.
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-101 от 24 марта 2023 года и постановлению Кабинета Министров №526 создан электронный торговый магазин «E-auksionshop», и продажа имущества, принятого в доход государства, осуществляется на основе упрощенных принципов аукциона. В этом электронном магазине частные владельцы также имеют возможность продать своё имущество.