“E-auksion” platformasining 2023-yildagi faoliyati natijalari va "E-auksionshop" elektron savdo doʻkoni yuzasidan brifing
YouTube orqali ko'rish uchun havola
Matn:
“E-auksion” elektron savdo platformasi orqali 2023-yilda amalga oshirilgan ishlar, ularning natijalari hamda dolzarb mavzular boʻyicha qisqacha hisobot bermoqchimiz.
Hisobot davrida platformaga umumiy qiymati 19,7 trln soʻm boʻlgan 336 538 ta lot elektron savdolarga chiqarildi.
Xususan, davlat va davlat ishtirokidagi korxonalar mulklari, qishloq xoʻjaligiga moʻljallanmagan yer uchastkalarini xususiylashtirish va ijaraga berish;
Qishloq xoʻjaligi yer maydonlarini fuqarolarga dehqon xoʻjaligi yuritish uchun hamda yuridik shaxslarga uzoq muddatli ijaraga berish;
Koʻchma savdo obyektlari joylarini tadbirkorlik subyektlariga ijaraga berish;
Ijro hujjatlari asosida mol-mulklar realizatsiyasi hamda xususiy buyurtmalar boʻyicha elektron-onlayn auksion va tanlovlar tashkil etildi.
Boshlangʻich narxi 8,4 trln soʻm boʻlgan 302 490 ta lot 11,9 trln soʻmga yoki 3,5 trln soʻm qimmatroq narxga sotildi. Xususan:
• 3 trln 745 mlrd soʻmlik, 1 953 ta davlat aktivlari 4 trln 259 mlrd soʻmga;
• 782 mlrd soʻmlik, 13 112 ta yer uchastkalari 1 trln 223 mlrd soʻmga;
• 162 mlrd soʻmlik, 10 663 ta davlat mulki ijarasi 321 mlrd soʻmga;
• 1 trln soʻmlik, 3 213 ta ijro hujjatlari boʻyicha mulklar 1 trln 251 mlrd soʻmga;
• 34 mlrd soʻmlik, 332 ta yer qaʼri uchastkalaridan foydalanish va daryo oʻzanlarini tozalash huquqi 158 mlrd soʻmga;
• 4,2 mlrd soʻmlik, 17 077 ta koʻchma savdo joylari 28 mlrd soʻmga realizatsiya qilindi.
Bundan tashqari, 2023-yil davomida yangi tartibga asosan normativ qiymati 1 trln 915 mlrd soʻmlik 249 617 ta qishloq xoʻjaligi yer maydonlari elektron tanlovlar orqali mahalliy byudjetga 3 trln 791 mlrd soʻm qoʻshimcha toʻlov toʻlash majburiyati bilan ijaraga berildi.
2023-yil davomida “E-auksion” elektron savdo platformasiga 4 mln 853 ming nafar foydalanuvchi tashrif buyurdi hamda oʻtkazilgan elektron auksion va tanlov savdolarida 799 049 nafar jismoniy va yuridik shaxslar qatnashdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-101-son qarori hamda Vazirlar Mahkamasining 526-sonli qaroriga asosan “E-auksionshop” elektron savdo doʻkoni yaratilib, davlat daromadiga olingan mol-mulklarni soddalashtirilgan auksion tamoyillari asosida sotish yoʻlga qoʻyildi. Ushbu elektron doʻkonida xususiy mulkdorlar uchun ham oʻzlariga tegishli mulklarni sotish imkoniyati yaratilgan.

Briefing on the results of the E-auksion platform in 2023 and on the E-auksionshop e-commerce store
We would like to provide a brief report on the work carried out in 2023 through the electronic trading platform "E-auksion", its results and current topics.
During the reporting period, 336,538 lots with a total value of 19.7 trillion soums were placed on the e-trading platform.
In particular, privatization and leasing of state property and enterprises with state participation, non-agricultural land plots;
Long-term leasing of agricultural land to citizens for farming and legal entities;
Leasing of mobile trading facilities to business entities;
Electronic online auctions and tenders for the sale of property and private orders were organized on the basis of enforcement documents.
302,490 lots with a starting price of 8.4 trillion soums were sold for 11.9 trillion soums or 3.5 trillion soums more expensive than the starting price. In particular:
• 1,953 state assets worth 3 trillion 745 billion soums, realized for 4 trillion 259 billion soums;
• 13,112 land plots worth 782 billion soums, realized for 1 trillion 223 billion soums
• 10,663 leases of state property worth 162 billion soums for 321 billion soums;
• Property under 3,213 enforcement documents worth 1 trillion soums, for 1 trillion 251 billion soums;
• Right to use 332 subsoil plots and riverbed cleaning worth 34 billion soums, for 158 billion soums;
• 17,077 mobile trading points worth 4.2 billion soums, for 28 billion soums.
In addition, during 2023, according to the new procedure, 249,617 agricultural lands with a normative value of 1 trillion 915 billion soums were leased through electronic sales with the obligation to make additional payment to the local budget in the amount of 3 trillion 791 billion soums.
In 2023, the electronic trading platform "E-auksion" was visited by 4 million 853 thousand users, and 799 049 individuals and legal entities took part in the conducted electronic auctions and tenders.
According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-101 dated March 24, 2023 and the Decree of the Cabinet of Ministers No. 526 the electronic trading store "E-auksionshop" has been created, and the sale of property taken into the state income is carried out on the basis of simplified auction principles. In this e-shop private owners also have the opportunity to sell their property.