Arizalarni qabul qilish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Belgilangan muddat 2025-yil 15-aprelga qadar, “Avto Climate Control” MChJ boʻyicha 3 nafar, “Uz truck and Bus Motors” MChJ boʻyicha 5 nafar investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar kelib tushgan hamda “UzSungwoo” MChJ boʻyicha sotib olish boʻyicha qiziqish bildirilmagan.
• Aktivni sotib olish uchun moliyaviy resurslarini yetarliligi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning aksiyadorlari / ishtirokchilarining hech biri davlat kompaniyasi yoki ustav kapitalida davlat ulushi boʻlgan kompaniya boʻlmasligi;
• xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini ta'qiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmagan boʻlishi. Shu bilan birga, ariza topshirilgan sanada talabgorlar sanksiyalangan shaxs(lar) yoki yuqorida aytib oʻtilgan sanksiya organlari tomonidan har qanday ish yoki tergov obyekti(lari) boʻlmasligi, talabgorlar (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri yuqorida aytib oʻtilgan muassasalar va davlatlarning sanksiyalar rejimiga zid boʻlgan har qanday faoliyatga (toʻgʻridan-toʻgʻri yoki biron bir shoʻʼba korxonasi orqali) jalb etilmagan boʻlishlari va Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri), shuningdek uning tegishli shaxslaridan birortasining asosiy moliyalashtiruvchi tomonlari yoki kreditorlari sanksiyadagi shaxslar yoki sanksiyadagi shaxslarga tegishli boʻlgan yoki ular tomonidan egalik va nazorat qilinadigan banklar yoki moliya institutlari boʻlmasligi.
Konsultant tomonidan kelib tushgan arizalarni oʻrganish natijasida, barcha talabgorlar yuqoridagi mezon talablariga muvofiq deb topilgan.
Konsultant tavsiyasiga muvofiq, talabgorlarga Aktivlar faoliyatini yaxshiroq oʻrganish va qoʻshimcha qulaylik yaratish maqsadida qatʼiy narx takliflarini (BO) qabul qilishdan avval Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) qabul qilinadi.
Shuningdek, Konsultant tomonidan barcha talabgorlarga jarayon xati “Process letter” orqali navbatdagi bosqich toʻgʻrisida batafsil maʼlumot yetkaziladi.
I. “Avto Climate Control” MChJ boʻyicha:
Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirgan 3 nafar talabgorlarga Majburiyatga ega boʻlmagan takliflarini (NBO) tayyorlash uchun Axborotlarni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA)ni imzolagan holda Konsultant tomonidan tayyorlangan Aktivning moliyaviy, yuridik va operatsion faoliyati toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, analitik hisobotlar joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati beriladi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO2025-yil 8-may soat 23:59 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.
Shu bilan birga, Konsultant tomonidan raqobat muhitini taʼminlash maqsadida, savdo jarayonlariga yanada koʻproq salohiyatli investorlarni jalb qilish ishlari parallel ravishda amalga oshiriladi va Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Expression of Interest) boʻyicha arizalarni qabul qilish davom ettiriladi.
“Avto Climate Control” MChJni sotib olishga quyidagi shartlar belgilangan:
1. Korxonaning asosiy faoliyat turini Aktivni oldi-sotdi shartnomasi roʻyxatdan oʻtgandan soʻng 10 (oʻn) yildan kam boʻlmagan muddat davomida saqlab qolish, ushbu muddat davomida mahsulotlarning litsenziati boʻlgan “General Motors” kompaniyasi tomonidan tasdiqlangan yetkazib beruvchi bilan texnik qoʻllab-quvvatlash boʻyicha litsenziya kelishuvlariga va “General Motors” texnologiyalari bilan bogʻliq texnologik jihozlardan foydalanish yuzasidagi Bosh Alyans kelishuvida oʻrnatilgan talablar va tegishli cheklovlarga qatʼiy rioya qilish.
2. Shuningdek, 2 yil mobaynida Korxonada mavjud ish oʻrinlarini va ishchilar sonini saqlab qolish (tabiiy sabablar bilan boʻshaydigan ish oʻrinlari bundan mustasno), amaldagi ish haqi fondi miqdorini kamaytirmaslik va jamoa shartnomasi shartlarini yomonlashtirmaslik.
Oʻz navbatida, Majburiyatga ega boʻlmagan taklif (NBO) bosqichiga oʻtgan talabgorlar bilan Aktivni sotib olish va uning kelgusidagi faoliyati boʻyicha asosiy shartlar aks ettirilgan “savdoning asosiy shartlari boʻyicha Bitim” (Term sheet) imzolanadi.
II. “Uz truck and Bus Motors” MChJ boʻyicha:
Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirgan 5 nafar talabgorlarga Majburiyatga ega boʻlmagan takliflarini (NBO) tayyorlash uchun Axborotlarni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA)ni imzolagan holda Konsultant tomonidan tayyorlangan Aktivning moliyaviy, yuridik va operatsion faoliyati toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, analitik hisobotlar joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati beriladi.
Shuningdek, Konsultant tomonidan talabgorlarga Aktivni sotib olish va uning kelgusidagi faoliyati boʻyicha asosiy shartlar aks ettirilgan “savdoning asosiy shartlari boʻyicha Bitim” (Term sheet) yetkaziladi va uni qabul qilgan talabgorlardan Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) qabul qilinadi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO2025-yil 8-may soat 23:59 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.
III. “UzSungwoo” MChJ boʻyicha:
Davlat aktivlari agentligi Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Expression of Interest) toʻgʻrisidagi arizalarni qabul qilish muddatini 2025-yil 26-may kuni soat 23:59 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar uzaytirilganligini maʼlum qiladi.
Avvalgi chop etilgan eʼlonning qolgan barcha bandlari oʻzgarishsiz qolmoqda.
Davlat aktivlari agentligi xususiylashtirish jarayonlariga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivlarni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan jarayonning navbatdagi bosqichida konstruktiv hamkorlikka ishonch bildiradi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davlat aktivlari agentligi va “Portfolio Investments”ning Aktivlarni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davlat aktivlari agentligi va “Portfolio Investments” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) savdo jarayonlarining bosqichlari bo‘yicha oʻzgartirish kiritish;
(iii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davlat aktivlari agentligi va “Portfolio Investments” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;
(iv) har qanday sababga koʻra sotish jarayonini toʻxtatish;
(v) va/yoki istalgan vaqtda va sabablarni tushuntirmasdan Savdoga taalluqli boʻlgan har qanday potensial xaridor (xaridorlar) bilan har qanday muhokama va muzokaralarni tugatish huquqlarini oʻzida saqlab qoladi.
Davlat aktivlari agentligi sotish jarayonining ketma-ketligini oʻzgartirish yoki ishtirokchilar va potensial xaridorga (xaridorlarga) sotishni yoki sabablarini tushuntirmasdan istalgan vaqtda ular bilan muzokara olib borishni rad etish huquqini oʻzida saqlab qoladi.

Информация о процессе открытых торгов ООО “UzSungwoo”, ООО “Avto Climate Control” и ООО “Uz truck and Bus Motors”
Компания «Portfolio Investments» (далее – «Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации Агентства по госактивам для проведения данных процессов приватизации на основе международного опыта.
В рамках этапа приёма заявок, Консультантом были проведены активные маркетинговые мероприятия, включая рассылку тизера широкому пулу потенциальных инвесторов. В установленный срок до 15 апреля 2025 года поступили заявки о заинтересованности от 3 инвесторов по ООО «Avto Climate Control» и от 5 инвесторов по ООО «Uz Truck and Bus Motors», тогда как ни один инвестор не выразил заинтересованность в приобретении ООО «UzSungwoo».
• Достаточность финансовых ресурсов для приобретения государственной доли.
• Ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума) не внесен(ы) в публичные санкционные листы Европейского союза и США, а также любого из крупнейших международных банков развития (Всемирный Банк, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Азиатский Банк Развития), или на дату подачи Заявки не является подсанкционным(и) лицом(ами) или объектом(ами) какого-либо разбирательства, или расследования со стороны вышеупомянутых санкционных властей. Также ни Претендент (а в случае Консорциума ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их связанных лиц не вовлечен(ы) в какую-либо деятельность (напрямую или через какую-либо дочернюю компанию), идущей вразрез с санкционным режимом вышеупомянутых институтов и государств и, ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их Связанных лиц не имеет(ют) в качестве основных финансирующих сторон или кредиторов банки или финансовые учреждения, являющиеся подсанкционными лицами, или лицами, подконтрольными или принадлежащими подсанкционным лицам.
В соответствии с рекомендацией Консультанта, с целью создания дополнительных возможностей для претендентов для более детального изучения деятельности Активов, до приема обязывающих ценовых предложений (BO) претенденты предоставят свои Необязывающие предложения (NBO).
Также, все претенденты получат от Консультанта индивидуальные процедурные письма (Process letter) с подробным описанием следующего этапа процесса приватизации.
Информация о следующем этапе:
I. По ООО «Avto Climate Control»:
После подписания Соглашения о неразглашении данных (NDA), 3 претендента выразившие заинтересованность в приобретении Актива получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и операционную информацию об Активе, включая аналитический отчет, подготовленный Консультантом для подготовки своих Необязывающих предложений (NBO).
Необязывающие предложения (NBO) по приобретению Актива принимаются со стороны Консультанта до 23:59 (по Ташкентскому времени) 8 мая 2025 года.
Вместе с тем, с целью обеспечения конкурентной среды, Консультантом будут параллельно проводиться работы по привлечению большего числа потенциальных инвесторов к процессу продаж, и продолжится прием заявок о выражении заинтересованности (Expression of Interest) по приобретению Актива.
Установлены следующие условия для приобретения ООО “Avto Climate Control”:
В свою очередь, со всеми претендентами, прошедшими на этап подачи Необязывающих предложений (NBO), будет подписано “Соглашение об основных условиях сделки” (Term Sheet), в котором изложены основные условия приобретения Актива и его дальнейшей деятельности.
II. По ООО «Uz Truck and Bus Motors»:
После подписания Соглашения о неразглашении данных (NDA), 5 претендентов выразившие заинтересованность в приобретении Актива получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и операционную информацию об Активе, включая аналитический отчет, подготовленный Консультантом для подготовки своих Необязывающих предложений (NBO).
Также Консультант предоставит претендентам “Соглашение об основных условиях сделки” (Term Sheet), в котором изложены основные условия приобретения Актива и его дальнейшей деятельности, и Необязывающие предложения (NBO) будут приниматься только от принявших данное соглашение претендентов.
III. По ООО «UzSungwoo»:
Агентство по госактивам сообщает о продлении срока подачи заявок о выражении заинтересованности (Expression of Interest) в приобретении Актива до 23:59 (по Ташкентскому времени) 26 мая 2025 года.
В случае заинтересованности необходимо направлять заявки на следующий адрес электронной почты: munir.yakubov@piamg.uz
Все остальные пункты ранее опубликованного объявления остаются без изменений.
Агентство по госактивам выражает благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессам приватизации и подавшим заявки, а также выражает уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап выражения заинтересованности в приобретении Активов.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства по госактивам и “Portfolio Investments” в отношении Реализации Активов, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство по госактивам и “Portfolio Investments” оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(iii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством по госактивам и “Portfolio Investments” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;
Агентство по госактивам оставляет за собой право изменять последовательность процесса реализации или отказываться от реализации любому участнику и потенциальному покупателю (покупателям) или от переговоров с ними в любое время без разъяснения причины.