Arizalarni qabul qilish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Belgilangan muddat 2025-yil 15-aprelga qadar, “Avto Climate Control” MChJ boʻyicha 3 nafar, “Uz truck and Bus Motors” MChJ boʻyicha 5 nafar investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar kelib tushgan hamda “UzSungwoo” MChJ boʻyicha sotib olish boʻyicha qiziqish bildirilmagan.
• Aktivni sotib olish uchun moliyaviy resurslarini yetarliligi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning aksiyadorlari / ishtirokchilarining hech biri davlat kompaniyasi yoki ustav kapitalida davlat ulushi boʻlgan kompaniya boʻlmasligi;
• xususiylashtirish jarayonida ishtirok etilishini ta'qiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining (Jahon banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Osiyo taraqqiyot banki) sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmagan boʻlishi. Shu bilan birga, ariza topshirilgan sanada talabgorlar sanksiyalangan shaxs(lar) yoki yuqorida aytib oʻtilgan sanksiya organlari tomonidan har qanday ish yoki tergov obyekti(lari) boʻlmasligi, talabgorlar (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning tegishli shaxslaridan hech biri yuqorida aytib oʻtilgan muassasalar va davlatlarning sanksiyalar rejimiga zid boʻlgan har qanday faoliyatga (toʻgʻridan-toʻgʻri yoki biron bir shoʻʼba korxonasi orqali) jalb etilmagan boʻlishlari va Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri), shuningdek uning tegishli shaxslaridan birortasining asosiy moliyalashtiruvchi tomonlari yoki kreditorlari sanksiyadagi shaxslar yoki sanksiyadagi shaxslarga tegishli boʻlgan yoki ular tomonidan egalik va nazorat qilinadigan banklar yoki moliya institutlari boʻlmasligi.
Konsultant tomonidan kelib tushgan arizalarni oʻrganish natijasida, barcha talabgorlar yuqoridagi mezon talablariga muvofiq deb topilgan.
Konsultant tavsiyasiga muvofiq, talabgorlarga Aktivlar faoliyatini yaxshiroq oʻrganish va qoʻshimcha qulaylik yaratish maqsadida qatʼiy narx takliflarini (BO) qabul qilishdan avval Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) qabul qilinadi.
Shuningdek, Konsultant tomonidan barcha talabgorlarga jarayon xati “Process letter” orqali navbatdagi bosqich toʻgʻrisida batafsil maʼlumot yetkaziladi.
I. “Avto Climate Control” MChJ boʻyicha:
Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirgan 3 nafar talabgorlarga Majburiyatga ega boʻlmagan takliflarini (NBO) tayyorlash uchun Axborotlarni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA)ni imzolagan holda Konsultant tomonidan tayyorlangan Aktivning moliyaviy, yuridik va operatsion faoliyati toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, analitik hisobotlar joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati beriladi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO2025-yil 8-may soat 23:59 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.
Shu bilan birga, Konsultant tomonidan raqobat muhitini taʼminlash maqsadida, savdo jarayonlariga yanada koʻproq salohiyatli investorlarni jalb qilish ishlari parallel ravishda amalga oshiriladi va Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Expression of Interest) boʻyicha arizalarni qabul qilish davom ettiriladi.
“Avto Climate Control” MChJni sotib olishga quyidagi shartlar belgilangan:
1. Korxonaning asosiy faoliyat turini Aktivni oldi-sotdi shartnomasi roʻyxatdan oʻtgandan soʻng 10 (oʻn) yildan kam boʻlmagan muddat davomida saqlab qolish, ushbu muddat davomida mahsulotlarning litsenziati boʻlgan “General Motors” kompaniyasi tomonidan tasdiqlangan yetkazib beruvchi bilan texnik qoʻllab-quvvatlash boʻyicha litsenziya kelishuvlariga va “General Motors” texnologiyalari bilan bogʻliq texnologik jihozlardan foydalanish yuzasidagi Bosh Alyans kelishuvida oʻrnatilgan talablar va tegishli cheklovlarga qatʼiy rioya qilish.
2. Shuningdek, 2 yil mobaynida Korxonada mavjud ish oʻrinlarini va ishchilar sonini saqlab qolish (tabiiy sabablar bilan boʻshaydigan ish oʻrinlari bundan mustasno), amaldagi ish haqi fondi miqdorini kamaytirmaslik va jamoa shartnomasi shartlarini yomonlashtirmaslik.
Oʻz navbatida, Majburiyatga ega boʻlmagan taklif (NBO) bosqichiga oʻtgan talabgorlar bilan Aktivni sotib olish va uning kelgusidagi faoliyati boʻyicha asosiy shartlar aks ettirilgan “savdoning asosiy shartlari boʻyicha Bitim” (Term sheet) imzolanadi.
II. “Uz truck and Bus Motors” MChJ boʻyicha:
Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirgan 5 nafar talabgorlarga Majburiyatga ega boʻlmagan takliflarini (NBO) tayyorlash uchun Axborotlarni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA)ni imzolagan holda Konsultant tomonidan tayyorlangan Aktivning moliyaviy, yuridik va operatsion faoliyati toʻgʻrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, analitik hisobotlar joylangan virtual maʼlumotlar xonasi (VDR)ga kirish imkoniyati beriladi.
Shuningdek, Konsultant tomonidan talabgorlarga Aktivni sotib olish va uning kelgusidagi faoliyati boʻyicha asosiy shartlar aks ettirilgan “savdoning asosiy shartlari boʻyicha Bitim” (Term sheet) yetkaziladi va uni qabul qilgan talabgorlardan Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO) qabul qilinadi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlmagan takliflar (NBO2025-yil 8-may soat 23:59 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.
III. “UzSungwoo” MChJ boʻyicha:
Davlat aktivlari agentligi Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Expression of Interest) toʻgʻrisidagi arizalarni qabul qilish muddatini 2025-yil 26-may kuni soat 23:59 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar uzaytirilganligini maʼlum qiladi.
Avvalgi chop etilgan eʼlonning qolgan barcha bandlari oʻzgarishsiz qolmoqda.
Davlat aktivlari agentligi xususiylashtirish jarayonlariga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivlarni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan jarayonning navbatdagi bosqichida konstruktiv hamkorlikka ishonch bildiradi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davlat aktivlari agentligi va “Portfolio Investments”ning Aktivlarni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davlat aktivlari agentligi va “Portfolio Investments” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) savdo jarayonlarining bosqichlari bo‘yicha oʻzgartirish kiritish;
(iii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davlat aktivlari agentligi va “Portfolio Investments” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;
(iv) har qanday sababga koʻra sotish jarayonini toʻxtatish;
(v) va/yoki istalgan vaqtda va sabablarni tushuntirmasdan Savdoga taalluqli boʻlgan har qanday potensial xaridor (xaridorlar) bilan har qanday muhokama va muzokaralarni tugatish huquqlarini oʻzida saqlab qoladi.
Davlat aktivlari agentligi sotish jarayonining ketma-ketligini oʻzgartirish yoki ishtirokchilar va potensial xaridorga (xaridorlarga) sotishni yoki sabablarini tushuntirmasdan istalgan vaqtda ular bilan muzokara olib borishni rad etish huquqini oʻzida saqlab qoladi.

Information on the open sales process of “UzSungwoo” LLC, “Avto Climate Control” LLC and “Uz truck and Bus Motors” LLC
As previously reported, the open sales process of state shares in the authorized capitals of “UzSungwoo” LLC (50%)“Avto Climate Control” LLC (100%) and “Uz truck and Bus Motors” LLC (34.2%) has started.
“Portfolio Investments” (hereinafter - the “Consultant”) was attracted as a privatization consultant of the UzSAMA to carry out these privatization processes based on international experience.
As part of the application acceptance stage, the Consultant carried out active marketing activities, including sending teasers to a wide pool of potential investors. Within the established deadline of April 15, 2025, Expression of Interest applications were received from 3 investors for “Avto Climate Control” LLC and 5 investors for “Uz Truck and Bus Motors” LLC, while not a single investor expressed interest in acquiring “UzSungwoo” LLC.
• Sufficiency of financial resources for the acquisition of state share;
• Absence of any judicial, administrative, arbitration or other proceedings that may result in debarment from participation in the privatization process and a positive business reputation;
As a result of the Consultant's review of the applications received, all applicants were found to be compliant with the above criteria.
In accordance with the recommendation of the Consultant, in order to provide additional opportunities for applicants to conduct a more detailed review of the performance of the Assets, applicants will submit their Non-Binding Offers (NBO) prior to the acceptance of Binding Offers (BO).
In addition, all applicants will receive individual Process letters from the Consultant detailing the next stage of the privatization process.
Information about the next stage:
I. For “Avto Climate Control” LLC:
After signing a Non-Disclosure Agreement (NDA), the 3 applicants expressing interest in acquiring the Asset will have access to a Virtual Data Room (VDR) containing detailed financial, legal and operational information on the Asset, including an analytical report prepared by the Consultant for the preparation of their Non-Binding Offers (NBO).
Non-Binding Offers (NBO) to acquire the Asset are accepted by the Consultant until 23:59 (Tashkent time) on May 8, 2025.
At the same time, in order to ensure a competitive environment, the Consultant will in parallel carry out actions to attract more potential investors to the sales process and will continue to accept Expression of Interest applications for the acquisition of the Asset.
The following terms are established for the acquisition of “Avto Climate Control” LLC:
1. Preservation of core business activities of the Asset for at least 10 years. Strict compliance with technical support license agreements with a supplier approved by General Motors (USA) - the product licensee, as well as with the requirements and related restrictions set forth in the General Alliance agreement for the use of technological equipment related to General Motors technologies;
2. Retention of existing jobs for at least 2 years, with no reduction in workforce except through natural attrition, and maintenance of current salary levels and collective agreement conditions.
In turn, with all applicants who have passed the stage of submission of Non-Binding Offers (NBO), an “Agreement on the main terms of the transaction” (Term Sheet) will be signed, which sets out the main terms of the acquisition of the Asset and its further activities.
II. For “Uz Truck and Bus Motors” LLC:
After signing a Non-Disclosure Agreement (NDA), the 5 applicants expressing interest in acquiring the Asset will have access to a Virtual Data Room (VDR) containing detailed financial, legal and operational information on the Asset, including an analytical report prepared by the Consultant for the preparation of their Non-Binding Offers (NBO).
The Consultant will also provide applicants with a “Agreement on main terms of the transaction” (Term Sheet), which sets out the main terms of the acquisition of the Asset and its further activities, and Non-Binding Offers (NBO) will be accepted only from applicants who have accepted this agreement.
III. For “UzSungwoo” LLC:
The UzSAMA announces the extension of the deadline for submission of Expression of Interest applications for the acquisition of the Asset until 23:59 (Tashkent time) on May 26, 2025.
In case of interest, applications should be sent to the following e-mail address: munir.yakubov@piamg.uz.
All other clauses of the previously published announcement remain unchanged.
The UzSAMA expresses its gratitude to all participants who showed interest in the privatization processes and submitted applications, and expresses confidence in further constructive cooperation with the applicants who successfully passed the stage of Expression of Interest.
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of UzSAMA, "Portfolio Investments" in relation to the Assets sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. UzSAMA and "Portfolio Investments" reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(ii) Change the stages of the sales process;
(iii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the UzSAMA and "Portfolio Investments", to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;
(iv) Stop the sale process for any reason;
(v) Stop all discussions and negotiations with any potential buyer(s) in relation to the Transaction at any time and without explanation.
UzSAMA reserves the right to change the sequence of the privatization process or refuse to sell to any participant and potential buyer(s) or negotiate with them at any time without explanation.