Ushbu Aktivni xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “Deloitte” xalqaro kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) xususiylashtirish boʻyicha Konsultant hamda “KPMG” xalqaro kompaniyasi mustaqil baholovchi sifatida jalb etilgan.
Mazkur bosqich doirasida Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, “Deloitte” kompaniyasining xalqaro investorlar tarmogʻi orqali Aktiv toʻgʻrisidagi investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 8 nafar mahalliy, Yevropa va Osiyo qitʼasi davlatlaridan boʻlgan talabgorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Konsultantga kelib tushgan.
• “Toʻlov tizimi operatorlari va toʻlov tashkilotlari faoliyatini litsenziyalash tartibi toʻgʻrisida”gi Nizomga muvofiq toʻlov tizimi operatori muassislari (aksiyadorlari)ga qoʻyiladigan talablarga mosligi;
• Talabgor (konsorsium holatida, konsorsium aʼzolaridan hech biri) va uning aksiyadorlari/ishtirokchilarining hech biri davlat kompaniyasi yoki ustav kapitalida davlat ulushi boʻlgan kompaniya boʻlmasligi;
• Oʻzbekiston Respublikasining 660-II-sonli “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirgʻin qurolini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish toʻgʻrisida”gi Qonuni talablariga rioya etilishi;
Konsultant tomonidan kelib tushgan arizalarni oʻrganish natijasida yuqoridagi mezon talablariga muvofiq keladigan 6 nafar talabgor xususiylashtirish jarayonining navbatdagi bosqichiga oʻtkazish taklif etildi.
Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan mazkur taklif koʻrib chiqilib, maʼqullandi va jarayonning navbatdagi bosqichiga ruxsat berildi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichida ariza bergan barcha talabgorlarga individual ravishda xabarnoma yuboriladi, shuningdek, avval maʼlum qilingan mezon talablariga muvofiq deb topilgan 6 nafar talabgorlarga esa jarayon xati “Process letter” orqali navbatdagi bosqich toʻgʻrisida batafsil maʼlumot beriladi.
Shuningdek, Konsultant tomonidan talabgorlarga Oʻzbekiston Respublikasining “Toʻlovlar va toʻlov tizimlari toʻgʻrisida”gi hamda “Shaxsga doir maʼlumotlar toʻgʻrisida”gi Qonunlar talablariga muvofiq Aktivni sotib olish va uning kelgusidagi faoliyati boʻyicha asosiy shartlar aks ettirilgan “savdoning asosiy shartlari boʻyicha Bitim” (term sheet) yetkaziladi va uni qabul qilgan talabgorlardan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) qabul qilinadi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO2024-yil 15-noyabr soat 23:59 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qabul qilinadi.
Shu bilan birga, mazkur muddatga qadar talabgorlar tomonidan “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali Majburiyatga ega boʻlgan takliflarining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov (zakalat) sifatida oʻtkazish talab etiladi. Bunda, mazkur kafolat toʻlovi (zakalat) jarayon yakunida ishtirokchilarga qaytariladi, xususiylashtirish jarayoni gʻolibi boʻlgan talabgorning kafolat toʻlovi (zakalat) – sotib olish toʻlovining bir qismi sifatida Xususiylashtirish jamgʻarmasiga oʻtkaziladi.
“E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinet va hisob-raqam koʻrsatkichlari Konsultant tomonidan ishtirokchilarga yuboriladigan jarayon toʻgʻrisidagi individual xat (process letter) orqali yetkaziladi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi va “Deloitte”ning Aktivni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va “ Deloitte” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi va “Deloitte” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

Information on the process of privatization of the state share in equity capital of JSC "National Interbank Processing Center"
As previously reported, UzSAMA has commenced collecting Expressions of interest in acquiring 100% of the state-owned shares in equity capital of the JSC "National Interbank Processing Center" (hereinafter – the Asset).
To carry out the process based on the best international practices, the Agency engaged Deloitte (hereinafter the Advisor) as the privatization advisor for the Asset, while KPMG was engaged as the independent appraiser.
At the first stage, the Advisor carried out market sounding, which included sending out investment teasers through a wide network of Deloitte. As a result, the Advisor received expression of interest from 8 local and international investors from Europe and Asia.
Based on the results of the analysis, the Advisor concluded that 6 applicants met the above criteria and proposed to consider them for participation in the next stage of the privatization process.
The analysis has been reviewed and approved by the State Commission for the Privatization of State Assets and Coordination of Privatization Processes, from which permission was received to proceed to the next stage of the privatization process.
All bidders who have submitted Expressions of Interest will be sent individual notifications by the Advisor, and the six bidders who meet the published criteria will receive individual Process letters with a similar description of the next stage of the privatization process.
Upon signing the Non-Disclosure Agreements (NDA), participants will have access to a virtual data room (VDR) containing detailed financial, legal and operational information about the Asset, including an analytical report prepared by the Advisor Participants will have the opportunity to carefully study this information, conduct their own due diligence of the Asset and prepare their Binding Offers (BO).
During the preparation of binding proposals, participants will also be presented with key terms and conditions for the acquisition and further operation of the Asset (Term Sheet) in accordance with the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan “On Payments and Payment Systems” and “On Personal Data”, which must be accepted by participants simultaneously with the submission of binding offers.
Binding offers will be accepted by the Advisor until 23:59 (Tashkent time) on November 15, 2024.
Before the mentioned deadline, the applicants will also have to transfer, through their personal account in the electronic trading platform "E-auksion", at least 1% of the amount of the proposed binding price offer as a guarantee payment (mortgage). In this case, this guarantee payment (mortgage) is returned to the participants upon completion of the process, and the guarantee payment (mortgage) of the winner of the privatization process is transferred to the privatization fund as part of the redemption payment.
The personal account and bank account details opened on the electronic trading platform "E-auksion" will be sent to participants by the Consultant via individual Process letters.
The State Assets Agency expresses gratitude to all participants who have shown interest in the privatization process and submitted applications, and also expresses confidence in further constructive cooperation with applicants who have successfully passed the “Expression of Interest” stage.
The State Assets Agency reserves the right to change the sequence of the implementation process or to refuse to implement the Asset to or negotiate with any potential buyer(s) at any time without explanation.
This announcement or any of its contents shall not be construed as a form of commitment on the part of the State Assets Management Agency, Deloitte with respect to the Asset Implementation that might be inferred by the publication of this announcement. The State Assets Management Agency and Deloitte reserve the right, in their absolute discretion, at any time and in any respect, without incurring joint or several liability:
(i) to change the deadline for submission of applications;
(ii) to follow different procedures in relation to different interested parties, and/or to negotiate with one or more potential buyers within the schedule and manner jointly agreed by the State Assets Agency and Deloitte to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;
(iii) to terminate the sale process for good cause; and/or
(iv) reserves the right to terminate all discussions and negotiations with any potential buyer(s) regarding the Transaction at any time and without giving any reason.