Toshkent shahar, Buyuk Turon koʻchasi, 41-uyda joylashgan bino-inshootlar bugungi kunda boʻsh ekanligi va taʼmirtalabligi sababli xususiylashtirilishi belgilangan.
Ushbu bino Toshkent shahrining tarixiy arxitekturasini, shu jumladan, muhim “modernizm” qiyofasini aks ettirishini inobatga olib, uni saqlab qolish maqsadida savdoning quyidagi asosiy shartlari belgilangan:
• Oʻzbekiston milliy axborot agentligi (UzA)ning maʼmuriy binosi hamda Buxoro va Buyuk Turon koʻchalari kesishmasidagi 4-qavatli maʼmuriy bino (“A.Navoiy teatri” tomonidagi qismi) tashqi koʻrinishining tarixiy arxitektura qiyofasini saqlab qolish;
• kelgusida qurilish taʼmirlash va rekonstruksiya ishlarini Madaniy meros agentligi bilan kelishilgan holda amalga oshirish.
Bu degani xaridor, mulkiy majmuaning ushbu qismlari tashqi koʻrinishining tarixiy arxitektura qiyofasini saqlab qolinishini taʼminlaydi, taʼmirlash ishlarini Madaniy meros agentligi bilan kelishgan holda amalga oshiradi, agarda mazkur shartlar xaridor tomonidan buzilgan taqdirda, xususiylashtirish masalasi shartnoma talablariga asosan qayta koʻrib chiqiladi.
Ushbudan kelib chiqib, jamoatchilikni bezovta boʻlmasliklarini soʻraymiz va mulkiy majmuani xususiylashtirish ishlari qatʼiyan yuqoridagi talablarga rioya etgan holda amalga oshirilishi va xususiylashtirish jarayonlarining har bir bosqichi toʻgʻrisida jamoatchilikni xabardor qilib borilishi taʼminlanadi.

Официальное заявление. Исторический архитектурный облик внешнего вида зданий Издательско-полиграфическое АО «Шарк» будет сохранен
В связи с тем, что здания и сооружения, расположенные по адресу город Ташкент, улица Буюк Турон, 41 в настоящее время пустуют и требуют ремонта, определена их приватизация.
Принимая во внимание, что это здание отражает историческую архитектуру города Ташкента, а также облик важного памятника «модернизма», с целью его сохранения определены следующие основные условия продажи:
• сохранение исторического архитектурного облика административного здания Национального информационного агентства Узбекистана (УзА) и 4-х этажного административного здания на пересечении улиц Бухара и Буюк Турон (часть со стороны «театра А.Навои»);
• осуществление дальнейших строительно-ремонтных и реконструкционных работ по согласованию с Агентством культурного наследия.
Это означает, что покупатель обеспечивает сохранение исторического архитектурного облика этих частей имущественного комплекса, проводит ремонтные работы по согласованию с Агентством культурного наследия, а в случае нарушения этих условий покупателем, вопрос приватизации будет пересмотрен в соответствии с требованиями договора.
Исходя из вышеизложенного, просим общественность не беспокоиться, а также сообщаем, что работы по приватизации имущественного комплекса будут проводиться строго с соблюдением вышеуказанных требований, и общественность будет проинформирована о каждом этапе процесса приватизации.