Oʻzbekiston-Turkiya biznes forumi doirasida yangi xususiylashtirish dasturi taqdimot qilindi
Turkiya Respublikasi Anqara shahrida boʻlib oʻtayotgan “Oʻzbekiston-Turkiya biznes forumi” doirasida, joriy yil 6-iyun kuni “Xususiylashtirish – iqtisodiy islohotlarning yangi bosqichi va biznes uchun imkoniyatlar” mavzusida panel sessiya oʻtkazildi.
Sessiyada Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov taqdimot bilan ishtirok etib, turk kompaniyalariga va ishbilarmon soha vakillariga Oʻzbekistonda xususiylashtirish sohasida erishilgan natijalar, kelgusidagi istiqbolli rejalar, jumladan, yangi xususiylashtirish dasturi doirasida ommaviy savdolarga chiqarilishi belgilangan davlat va davlat ishtirokidagi korxonalar aktivlari hamda savdo jarayonlarida ishtirok etish tartiblari toʻgʻrisida batafsil maʼlumotlar berib oʻtdi.
Shu oʻrinda, Oʻzbekiston Respublikasining “Davlat mulkini boshqarish toʻgʻrisida”gi va “Davlat mulkini xususiylashtirish toʻgʻrisida”gi Qonunlari qabul qilinganligi hamda mazkur normativ-huquqiy bazaning takomillashtirilishi xorijiy va mahalliy investorlar uchun bir qator imkoniyat va yengilliklarni yaratib berganligi alohida taʼkidlandi.
Shu bilan birga, taqdimot davomida mamlakatimizda xorijiy investorlar uchun yaratilayotgan sharoitlar yuzasidan tushuntirish berilib, biznes vakillarini Oʻzbekistondagi xususiylashtirish jarayonlarida faol qatnashishga taklif etildi. Oʻz oʻrnida, xususiylashtiriladigan yirik davlat aktivlari, shuningdek, Turkiyaning toʻqimachilik sohasidagi tadbirkorlariga ishlab chiqarish zavodlarini koʻchirishi va relokatsiya qilishi mumkin boʻlgan, maydoni 300 kv.metrdan 90 ming kv.metrgacha boʻlgan hamda barcha tegishli infratuzilmasi mavjud obyektlarning investitsiya tizerlari tarqatildi.
Tadbir yakunida qatnashchilar va OAV vakillari tomonidan berilgan bir qator savollarga batafsil javoblar berildi.

Презентована новая программа приватизации в рамках Бизнес-форума Узбекистан-Турция
6 июня текущего года в рамках «Бизнес-форума Узбекистан-Турция» в г.Анкара Турецкой Республики состоялась панельная сессия на тему «Приватизация – новый этап экономических реформ и возможности для бизнеса».
В ходе сессии директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков принял участие с презентацией и рассказал турецким компаниям и представителям бизнес-сектора о достигнутых результатах в сфере приватизации в Узбекистане, перспективных планах на будущее, в том числе предоставил подробную информацию об активах государства и предприятий с государственным участием, подлежащие приватизации через публичные торги в рамках новой программы приватизации, а также о процедурах участия в торгах.
Было подчеркнуто, что совершенствование законодательной базы принятием Законов Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом» и «О приватизации государственного имущества» создало ряд возможностей и удобств для иностранных и местных инвесторов.
Вместе с тем, в ходе презентации были разъяснены создаваемые для иностранных инвесторов условия, а также представители бизнеса были приглашены  к активному участию в процессах приватизации в нашей стране. Кроме того, были распространены инвестиционные тизеры подлежащих приватизации крупных государственных активов, а также турецким предпринимателям в сфере текстиля представлены объекты площадью от 300 до 90 000 квадратных метров со всей соответствующей инфраструктурой, куда они смогут переместить и релоцировать свои производственные предприятия.
В завершение мероприятия были даны подробные ответы на ряд вопросов, заданных участниками и представителями СМИ.