Prezidentning O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasida xususiylashtirish jarayonlari
Joriy yil 20 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlisga va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasida xususiylashtirish jarayonlariga ham alohida to‘xtalib o‘tildi, xususan:
“Shu bilan birga, faol investitsiyalar jalb qilishda xususiylashtirish va davlat-xususiy sherikchilik imkoniyatlaridan to‘liq va samarali foydalanish zarur.
Kelasi yili “katta xususiylashtirish”ni boshlaymiz, 1 mingga yaqin korxonalar savdoga chiqariladi.
Bugun ko‘nglimdagi bitta niyatimni sizlarga ochiq aytmoqchiman. Mening katta niyatim - yurtdoshlarimiz orasida 100 minglab mulkdorlar, aksiyadorlar paydo bo‘lsin. Odamlarimiz o‘z omonatlarini investitsiya qilib, yuqori daromadlarga ega bo‘lsin.
Shuning uchun, topshiriq berdim. Keyingi yilda eng yirik 10 ta kompaniyalar va tijorat banklarimizni aksiyalari o‘z aholimiz uchun ochiq va shaffof savdoga chiqariladi.
Bu chinakam xalq "Ay-Pi-O"si bo‘lishiga ishonaman.
Shu borada ilgari ham aytgan gapimni takrorlashni o‘rinli deb bilaman: xalq boy bo‘lsa, davlat ham boy qudratli bo‘ladi.” – Shavkat Mirziyoyev.

Приватизационные процессы в Послании Президента народу Узбекистана
20 декабря текущего года в Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу Узбекистана были отдельно затронуты процессы приватизации, в частности:
«При этом необходимо в полной мере и эффективно использовать возможности приватизации и государственно-частного партнерства в привлечении активных инвестиций.
В следующем году мы начнем «большую приватизацию», на продажу будет выставлено около 1000 предприятий.
Сегодня я хочу поделиться с вами об одном намерении в моем сердце. Мое большое намерение состоит в том, чтобы среди наших соотечественников появились 100 тысяч собственников и акционеров. Пусть наши люди вкладывают свои сбережения и получают высокую прибыль.
Поэтому я дал поручение. В следующем году акции наших 10 крупнейших компаний и коммерческих банков будут выставлены на открытые и прозрачные торги, в которых смогут принять участие все наши граждане.
Уверен, это по-настоящему будет народное «IPO».
В связи с этим считаю уместным повторить сказанное мной ранее: если народ будет богатым, то и государство будет богатым и могущественным.» - Шавкат Мирзиёев.