Prezidentning O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasida xususiylashtirish jarayonlari
Joriy yil 20 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Oliy Majlisga va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasida xususiylashtirish jarayonlariga ham alohida to‘xtalib o‘tildi, xususan:
“Shu bilan birga, faol investitsiyalar jalb qilishda xususiylashtirish va davlat-xususiy sherikchilik imkoniyatlaridan to‘liq va samarali foydalanish zarur.
Kelasi yili “katta xususiylashtirish”ni boshlaymiz, 1 mingga yaqin korxonalar savdoga chiqariladi.
Bugun ko‘nglimdagi bitta niyatimni sizlarga ochiq aytmoqchiman. Mening katta niyatim - yurtdoshlarimiz orasida 100 minglab mulkdorlar, aksiyadorlar paydo bo‘lsin. Odamlarimiz o‘z omonatlarini investitsiya qilib, yuqori daromadlarga ega bo‘lsin.
Shuning uchun, topshiriq berdim. Keyingi yilda eng yirik 10 ta kompaniyalar va tijorat banklarimizni aksiyalari o‘z aholimiz uchun ochiq va shaffof savdoga chiqariladi.
Bu chinakam xalq "Ay-Pi-O"si bo‘lishiga ishonaman.
Shu borada ilgari ham aytgan gapimni takrorlashni o‘rinli deb bilaman: xalq boy bo‘lsa, davlat ham boy qudratli bo‘ladi.” – Shavkat Mirziyoyev.

Privatization processes in the President's Address to the people of Uzbekistan
On December 20 of this year the President of the Republic of Uzbekistan in his address to the Oliy Majlis and the people of Uzbekistan mentioned particularly the processes of privatization, in particular:
"It is necessary to fully and effectively use the opportunities of privatization and public-private partnership in attracting active investments.
Next year we will start "big privatization", about 1000 enterprises will be offered for sale.
Today I want to share with you one intention in my heart. My great intention is to have 100 thousands of owners and shareholders among our compatriots. I want our people to invest their savings and get high returns.
Therefore, I have given an order. Next year, the shares of our 10 largest companies and commercial banks will be put up for an open and transparent sale, in which all our citizens will be able to participate.
I have no doubt that this will be a truly people's "IPO".
In this regard, I consider it appropriate to repeat what I said earlier: if people are rich, then the country will also be rich and powerful." - Shavkat Mirziyoyev.