Sudgacha sanatsiya qilishni davlat tomonidan yordam koʻrsatgan holda oʻtkazish boʻyicha davlat xizmati my.gov.uz portali orqali amalga oshirilishi yoʻlga qoʻyildi
Vazirlar Mahkamasining Sudgacha sanatsiya qilishni davlat tomonidan yordam koʻrsatgan holda oʻtkazish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida 2024-yil 28-oktabrdagi 708-son qaroriga muvofiq, joriy yilning 19-dekabridan boshlab sudgacha sanatsiya qilishni davlat tomonidan yordam koʻrsatgan holda oʻtkazish boʻyicha davlat xizmati Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari markazlari va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (keyingi oʻrinlarda - YIDXP) (my.gov.uz) orqali amalga oshirilishi yoʻlga qoʻyildi.
Mazkur xizmatdan foydalanish uchun toʻlovga qobiliyatsizlik alomatiga ega boʻlgan korxona rahbari yoki uning nomidan ariza berish huquqiga ega boʻlgan shaxs:
• Davlat xizmatlari markaziga oʻzi kelib murojaat etishi yoki davlat xizmatlaridan elektron shaklda foydalanish (xizmatdan foydalanish havolasi) uchun YIDXPda roʻyxatdan oʻtadi;
• Davlat xizmatlari markaziga oʻzi kelib murojaat etgan taqdirda, Davlat xizmatlari markazi xodimi murojaat qiluvchi nomidan, YIDXP orqali murojaat etgan taqdirda esa, mustaqil ravishda soʻrovnomani elektron shaklda toʻldirishi va Qaror bilan tasdiqlangan tartibda nazarda tutilgan hujjatlarni soʻrovnomaga ilova qiladi.
Sudgacha sanatsiya qilishni davlat tomonidan yordam koʻrsatgan holda oʻtkazish Davaktiv agentligining qarori asosida 12 oydan 24 oy muddatgacha joriy etiladi.
Davaktiv agentligi qarori QR-kod (matrik shtrixli kod) qoʻyilgan holda rasmiylashtiriladi hamda Davlat xizmatlari markaziga (oʻzi kelib murojaat etgan taqdirda) yoki korxona rahbariga (elektron tarzda murojaat etgan taqdirda) YIDXP orqali yuboriladi.
Sanatsiya davrida korxonaga xizmat koʻrsatuvchi bankda sanatsiya hisobvaragʻi ochiladi va mazkur hisob raqamga inkasso qoʻyilmaydi.
Alohida taʼkidlash joizki, Vazirlar Mahkamasining qarori bilan tasdiqlangan mazkur Tartib tadbirkorlik subyektlariga moliyaviy qiyinchiliklar holatida kreditorlar oldidagi toʻlovlar muddatini kechiktirib turish hamda tashqi va ichki manbalardan mablagʻ jalb etish orqali toʻlov qobiliyatlarini tiklashga xizmat qiladi.
Ushbu davlat xizmatidan foydalanish uchun my.gov.uz portalidan Sudgacha sanatsiya qilishni davlat tomonidan yordam ko'rsatgan holda o'tkazish xizmatini tanlab soʻrovnomani toʻldirish mumkin. Xizmatdan foydalanish mutlaqo bepul.

Запущена государственная услуга по проведению досудебной санации с предоставлением государственной поддержки через портал my.gov.uz
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №708 от 28 октября 2024 года «Об утверждении положения о порядке проведения досудебной санации с предоставлением государственной поддержки», c 19 декабря текущего года запущена государственная услуга по проведению досудебной санации с предоставлением государственной поддержки через Центры государственных услуг при Министерстве юстиции и Единый портал интерактивных государственных услуг (далее - ЕПИГУ) my.gov.uz.
Для того чтобы воспользоваться данной услугой, руководитель предприятия, имеющий признаки неплатежеспособности, или лицо, имеющее право подать заявление от его имени:
• Может обратиться в Центры государственных услуг лично или регистрируется на ЕПИГУ для получения государственной услуги в электронном виде (ссылка для получения услуги);
• В случае обращения в Центр государственных услуг лично, сотрудник Центра подает заявление от имени заявителя, а при обращении через ЕПИГУ заявитель самостоятельно заполняет заявление в электронном виде и прикладывает к заявлению документы, предусмотренные порядком, утвержденным постановлением.
Проведение досудебной санации с государственной поддержкой вводится на основании решения Агентства госактивов на срок от 12 до 24 месяцев.
Решение Агентства госактивов оформляется QR-кодом (матричный штрих-код) и направляется либо в Центр государственных услуг (в случае личного обращения) или руководителю предприятия через ЕПИГУ (в случае электронного обращения).
В период санации для предприятия открывается специальный счет санации в банке и на этот счет не накладывается инкассо.
Отдельно стоит отметить, что данный порядок, утвержденный постановлением Кабинета Министров, направлен на поддержку субъектов предпринимательства в условиях финансовых затруднений, предоставляя им возможность отсрочить выплаты перед кредиторами и восстановить платежеспособность через привлечение средств из внешних и внутренних источников.
Для того чтобы воспользоваться данной государственной услугой, нужно выбрать услугу «Проведение досудебной санации при содействии государства» на портале my.gov.uz и заполнить заявку. Использование услуги абсолютно бесплатно.