Sudgacha sanatsiya qilishni davlat tomonidan yordam koʻrsatgan holda oʻtkazish boʻyicha davlat xizmati my.gov.uz portali orqali amalga oshirilishi yoʻlga qoʻyildi
Vazirlar Mahkamasining Sudgacha sanatsiya qilishni davlat tomonidan yordam koʻrsatgan holda oʻtkazish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida 2024-yil 28-oktabrdagi 708-son qaroriga muvofiq, joriy yilning 19-dekabridan boshlab sudgacha sanatsiya qilishni davlat tomonidan yordam koʻrsatgan holda oʻtkazish boʻyicha davlat xizmati Adliya vazirligi huzuridagi Davlat xizmatlari markazlari va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (keyingi oʻrinlarda - YIDXP) (my.gov.uz) orqali amalga oshirilishi yoʻlga qoʻyildi.
Mazkur xizmatdan foydalanish uchun toʻlovga qobiliyatsizlik alomatiga ega boʻlgan korxona rahbari yoki uning nomidan ariza berish huquqiga ega boʻlgan shaxs:
• Davlat xizmatlari markaziga oʻzi kelib murojaat etishi yoki davlat xizmatlaridan elektron shaklda foydalanish (xizmatdan foydalanish havolasi) uchun YIDXPda roʻyxatdan oʻtadi;
• Davlat xizmatlari markaziga oʻzi kelib murojaat etgan taqdirda, Davlat xizmatlari markazi xodimi murojaat qiluvchi nomidan, YIDXP orqali murojaat etgan taqdirda esa, mustaqil ravishda soʻrovnomani elektron shaklda toʻldirishi va Qaror bilan tasdiqlangan tartibda nazarda tutilgan hujjatlarni soʻrovnomaga ilova qiladi.
Sudgacha sanatsiya qilishni davlat tomonidan yordam koʻrsatgan holda oʻtkazish Davaktiv agentligining qarori asosida 12 oydan 24 oy muddatgacha joriy etiladi.
Davaktiv agentligi qarori QR-kod (matrik shtrixli kod) qoʻyilgan holda rasmiylashtiriladi hamda Davlat xizmatlari markaziga (oʻzi kelib murojaat etgan taqdirda) yoki korxona rahbariga (elektron tarzda murojaat etgan taqdirda) YIDXP orqali yuboriladi.
Sanatsiya davrida korxonaga xizmat koʻrsatuvchi bankda sanatsiya hisobvaragʻi ochiladi va mazkur hisob raqamga inkasso qoʻyilmaydi.
Alohida taʼkidlash joizki, Vazirlar Mahkamasining qarori bilan tasdiqlangan mazkur Tartib tadbirkorlik subyektlariga moliyaviy qiyinchiliklar holatida kreditorlar oldidagi toʻlovlar muddatini kechiktirib turish hamda tashqi va ichki manbalardan mablagʻ jalb etish orqali toʻlov qobiliyatlarini tiklashga xizmat qiladi.
Ushbu davlat xizmatidan foydalanish uchun my.gov.uz portalidan Sudgacha sanatsiya qilishni davlat tomonidan yordam ko'rsatgan holda o'tkazish xizmatini tanlab soʻrovnomani toʻldirish mumkin. Xizmatdan foydalanish mutlaqo bepul.

Provided state service of pre-judicial sanitation with state support through the portal my.gov.uz
In accordance with the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan № 708 dated October 28, 2024 “On approval of the regulations on the order of pre-judicial sanitation with the provision of state support”, starting from December 19 this year launched a state service to conduct pre-judicial sanitation with the provision of state support through the Public Services Centers under the Ministry of Justice and the Single Portal of Interactive Public Services (hereinafter - SPIPS) my.gov.uz.
In order to take advantage of this service, the head of an enterprise that has signs of insolvency, or a person authorized to submit an application on its behalf:
• Can apply to the Public Services Centers in person or registers on SPIPS to receive the state service electronically (link to get the service);
• In case of applying to the Public Services Center in person, the employee of the Center submits an application on behalf of the applicant, and when applying through SPIPS, the applicant independently fills out the application in electronic form and attaches to the application the documents stipulated by the procedure approved by the resolution.
Pre-judicial sanitation with state support is introduced based on the decision of the State Assets Management Agency for a period of 12 to 24 months.
The decision of the State Assets Management Agency is issued with a QR code and is sent either to the Public Services Center (in case of personal appeal) or to the head of the enterprise via SPIPS (in case of electronic appeal).
During the sanation period, a special sanation account is opened for the enterprise in a bank and no encashment is imposed on this account.
It should be noted that this procedure, approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers, is aimed at supporting business entities in financial difficulties, giving them the opportunity to postpone payments to creditors and restore solvency by attracting funds from external and internal sources.
In order to use this state service, it is necessary to select the service “Conducting pre-judicial sanitation with the state support” on the portal my.gov.uz and fill in the application form. The service is absolutely free of charge.