“Uzbekistan airways” АJni xususiylashtirish strategiyasini ishlab chiqish uchun professional konsalting kompaniyasini jalb qilish toʼgʼrisida eʼlon
Oʼzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʼrinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Uzbekistan airways” АJni (keyingi oʼrinlarda - Аktiv) xususiylashtirish strategiyasini ishlab chiqish uchun professional konsalting kompaniyasi (keyingi oʼrinlarda - Konsultant) tanlab olinishi yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan mahalliy va xorijiy talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʼrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini joriy yil 17 sentyabr kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar taqdim etishlarini soʼraymiz.
Аgar, birgalikda qoʼshma tijorat taklifi taqdim etilsa, jalb qilingan sherik-konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun masʼul boʼlgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant koʼrsatilishi lozim.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari soʼraladi:
Shoxrux Oxunov, O'zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Muvofiqlashgan harakatni ta'minlash departamenti boshlig'i;
Tel.: + 998-71-259-21-87; el.pochta: tender@davaktiv.uz.
Bitim boʼyicha ishlar Konsultant, Buyurtmachi va Аktiv vakillari oʼrtasida yaqin hamkorlikda amalga oshirilishi kutilmoqda, zarur hollarda esa maʼlumotlar yigʼishda Аktiv jamoasiga amaliy koʼmaklashish va Аktivga tashrif buyurishlari mumkin.
Mazkur soʼrovnoma tijorat taklifini taqdim etish majburiyati hisoblanmaydi va Buyurtmachiga taklifni qabul qilish yoki shartnoma tuzish majburiyatini yuklamaydi. Shunga koʼra, takliflar uchun ushbu soʼrovni eʼlon qilish va/yoki u bilan bogʼliq arizalarni olish, bir yoki bir nechta ishtirokchilar bilan muzokaralar va muhokamalar orqali shartnoma tuzishni nazarda tutmaydi.
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar loyihaning faqat eng muhim tomonlarining dastlabki xulosasi va Konsultantdan xususiylashtirish strategiyasini ishlab chiqish boʼyicha kutilishi mumkin boʼlgan ishlar hajmi toʼgʼrisida umumiy maʼlumot sifatida xizmat qilishiga moʼljallangan.
Tanlov ishtirokchilari hech narsaga ishonib va bogʼlanib qolishlari kerak emas, tanlov jarayoni bilan bogʼliqlikda buyurtmachi uchun dastlabki taqdimot va takliflarni tayyorlash maqsadida yagona cheklov bundan mustasno.
“Uzbekistan airways” АJni xususiylashtirish strategiyasini ishlab chiqish yuzasidan Taklif taqdim etish uchun soʼrovnoma (RfP)
Yangi Oʼzbekistonning 2022-2026 yillarga moʼljallangan rivojlanish strategiyasini amalga oshirish, xususan, iqtisodiyotda raqobatni taʼminlash, tadbirkorlik subʼektlari uchun teng sharoitlar yaratish, bozor munosabatlariga toʼliq oʼtishni jadallashtirish, milliy iqtisodiyotning raqobatbardoshligini oshirish, shuningdek, xususiy investitsiyalarning keskin oʼsishini taʼminlash maqsadida Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 8 apreldagi PF–101-son Farmonida quyidagilar belgilangan:
"v) ..."Uzbekistan airways" АJ ustav kapitalidagi 51 foiz va undan yuqori miqdordagi davlat ulushining savdoga chiqarilishini, shu jumladan aksiyalarini ommaviy joylashtirish (IPO)..."
Shu munosabat bilan, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan "Uzbekistan airways" АJni xususiylashtirish strategiyasini ishlab chiqish uchun tanlov asosida konsultant (keyingi oʼrinlarda - Konsultant) jalb qilinadi.
Oʼzbekiston Respublikasi fuqaro aviatsiyasi tarmogʼida aktivlarni xususiylashtirish quyidagi maqsadlarga erishishga qaratilgan:
• Tarmoqda raqobatni rivojlantirish va unda davlat ishtirokini qisqartirish;
• Tabiiy, moliyaviy, texnik va mehnat resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish;
• Tarmoqni rivojlantirish uchun xususiy investitsiyalarni jalb qilish hajmini koʼpaytirish.
Kompaniya “O'zbekiston havo yollari” Oʼzbekiston Respublikasi milliy aviyakompaniyasining xizmat koʼrsatish belgisi va savdo belgisining mutloq huquqiy vorisi hisoblanadi.
"Uzbekistan airways" АJ – Oʼzbekiston Respublikasi aviatsiya va xalqaro qoidalarining nizomiga muvofiq har qanday koʼrinishdagi yengil va ogʼir yuklarni, pochtalarni hamda yoʼlovchilarni havo kemalari orqali tashish boʼyicha xizmatlarni taqdim etadi.
"Uzbekistan airways" АJ 50 nafardan ortiq belgilangan yoʼnalishlarda, jumladan Yevropa, Osiyo va Shimoliy Аmerika mamlakatlariga muntazam ravishda reyslarni amalga oshiradi. Аviakompaniyaning vakolatxonalari 20 dan ortiq dunyo shaharlarida faoliyat koʼrsatadi.
Kompaniyaning asosiy faoliyatidan tashqari, "Uzbekistan airways" АJga tegishli "UZBEKISTAN AIRWAYS TECHNICS" MChJ (havo kemalariga texnik xizmat koʼrsatish), "UZBEKISTAN HELICOPTERS" MChJ (mahsus aviatsiya), "O‘QUV-MASHGULOT MARKAZI" MChJ (taʼlim faoliyati) va "KETRING" MChJ (bort uchun oziq-ovqatlar yetkazish) kabi tarkibiy korxonlari mavjud.
2021 yil yakuniga koʼra kompaniya 6,3 trln soʼm miqdoridagi sof tushumga, 53,7 mlrd. soʼm miqdoridagi sof foydaga, shuningdek 4,2 trln. soʼm miqdoridagi ustav kapitaliga ega.
Kompaniyaning markaziy ofisi Toshkent shahar, Mirobod tumani, А.Temur koʼchasida joylashgan.
Xizmatlar hajmi:
Ushbu loyiha doirasida konsultant xizmatlarining koʼlami 2 bosqichda amalga oshiriladi.
1-bosqich: Oʼzbekiston Respublikasi fuqaro aviatsiyasi sohasining tahlili, shuningdek:
1. Oʼzbekiston Respublikasi fuqaro aviаtsiyasi bozori va mintaqadagi davlatlarda havo transporti tahlili, jumladan:
1.1. Mintaqadagi davlatlarda (MDX, Sharqiy Yevropa, Markaziy Osiyo, Janubiy Osiyo, Yaqin Sharq, Xitoy va boshqalar) havo transporti bozorlarining tahlili va xususiyatlari, mintaqadagi alohida davlatlarning fuqaro aviatsiyasi sohasidagi transport siyosatini joriy etish tajribasi.
1.2. Аviatashuvlar boʼyicha Oʼzbekistondagi yoʼlovchi va yuk havo transporti bozori va uni rivojlanish istiqbollari tahlili, Oʼzbekiston va mintaqada (MDX, Sharqiy Yevropa, Markaziy Osiyo, Janubiy Osiyo, Yaqin Sharq davlatlari, Xitoy va boshqalar) yoʼlovchi va yuk tashish boʼyicha mavjud prognozlarni tahlil qilish va umumlashtirish.
2. Litsenziyalash mexanizmlari va aviatashuvlar bozoriga kirishni tartibga solish masalalariga alohida eʼtibor qaratgan holda fuqaro aviatsiyasi sohasidagi korxonalar faoliyatini tartibga soluvchi Oʼzbekiston Respublikasining normativ-huquqiy bazasini tahlil qilish va ushbu sohada kelgusida yanada raqobat muhitini shakllantirish boʼyicha normativ-huquqiy bazani takomillashtirish boʼyicha maslahatlar.
3. Ikki tomonlama va koʼp tomonlama (agar mavjud boʼlsa) davlatlararo va hukumatlararo Oʼzbekiston va boshqa davlatlar oʼrtasida havo qatnovlari boʼyicha tuzilgan  shartnomalarni tahlil qilish, Yevropa va Osiyo, shu jumladan Markaziy Osiyo mintaqasida havo transporti bozorlarini liberallashtirish boʼyicha kuzatilayotgan tendensiyalarni baholash.
4. Davlat hokimiyati organlari tomonidan fuqaro aviatsiyasi sohasini isloh qilish va fuqaro aviatsiyasi infratuzilmasini rivojlantirish boʼyicha eʼlon qilingan chora-tadbirlarni va ularni mazkur sohada raqobat kuchayishiga va aktivlarni xususiylashtirish jarayoniga potentsial taʼsirini tahlil qilish.
5. Xalqaro amaliyot va turli mamlakatlarda (kamida uchta mamlakatda) fuqaro aviatsiyasi bozorida joriy etilgan tartibga solish modellar tahlili.
6. Xususiylashtirishning asosiy parametrlari koʼrsatilgan dunyodagi oʼxshash kompaniyalarni muvaffaqiyatli xususiylashtirish misollarini (Oʼzbekiston sharoitida ushbu xususiylashtirish loyihasini amalga oshirishda inobatga olinishi lozim boʼlgan xususiylashtirish vazifalari, xususiylashtirilgan obʼektlarning xususiyatlari, xususiylashtirish usuli, jalb qilingan investorlar tahlili, bitimlar shartlari, investitsiya majburiyatlari, davlat tomonidan qoʼllab-quvvatlash choralari, xususiylashtirishning boshqa amaldagi jihatlari) va undan olingan natijalarni tahlil qilish.
7. Barcha tahlillar asosida Oʼzbekiston fuqaro aviatsiyasi sohasida transport siyosati boʼyicha tavsiyalar berish. Tavsiyalar fuqaro aviatsiyasida arzon narxlarda xizmat koʼrsatishga qodir ishonchli va raqobatbardosh sohani rivojlantirishga va ushbu sohada raqobatni rivojlantirishning meʼyoriy-huquqiy bazasini takomillashtirishga qaratilgan boʼlishi kerak.
1-bosqichni amalga oshirish doirasida tegishli vazirlik va idora, shuningdek, fuqaro aviatsiyasining yetakchi subʼektlari vakillaridan iborat Ishchi guruh tuziladi. Ishchi guruhning asosiy vazifasi Kosultantga sohaning joriy holati toʼgʼrisida zarur maʼlumotlarni taqdim etish va Kosultant bilan olingan tushuncha va xulosalarni muhokama qilishdan iborat boʼladi.
1-bosqich natijalariga koʼra, Konsultant 1-7 banlarga muvofiq tahlil va tavsiyalarni oʼz ichiga olgan tahliliy hisobotni taqdim etishi lozim. Hisobot rus va ingliz tillarida PDF formatda tayyorlanishi kerak (majburiy – MS Word formatida va zarur boʼlganda MS Excel, PowerPoint formatlarida boʼlishi kerak).
2-bosqich: “Uzbekistan airways” АJning xususiylashtirish strategiyasini ishlab chiqish:
Buyurtmachi 1-bosqich boʼyicha hisobotni tasdiqlaganidan soʼng Konsultant 2-bosqichga oʼtadi.
Buyurtmachi 1-bosqich natijalariga koʼra, 2-bosqichda ish hajmini oʼzgartirish (shu jumladan, kamaytirish) huquqini oʼzida saqlab qoladi. Shu bilan birga, ish hajmi va konsultantchining ish haqi miqdoridagi oʼzgarishlarni buyurtmachi va konsultant oʼrtasidagi shartnomaga qoʼshimcha va oʼzgartirishlar kiritmasdan amalga oshirilmaydi.
2-bosqich ish hajmi quyidagilarni oʼz ichiga oladi:
1. “Uzbekistan airways” АJ investitsiya oldi diagnostikasi (predinvestitsionnaya diagnostika), shu jumladan:
1. Kompaniya va uning tarkibidagi korxonalarning tashkiliy tuzilmasini tahlili;
2. konsolidatsiya darajasida, Kompaniyaning tuzulmaviy tashkilotlari va/yoki biznes segmentlari kesimida soʼngi 3 yil davomida moliyaviy holati va moliyaviy natijalarni tahlil qilish (boshqaruv hisobi maʼlumotlari, buxgalteriya hisobining Milliy standartlari va/yoki MHXS asosida);
3. asosiy faoliyat koʼrsatkichlari va ularni boshqa davlatlar, birinchi navbatda qoʼshni mamlakatlardagi oʼxshash kompaniyalar koʼrsatkichlari bilan taqqoslash (havo kemasining turi va soni, yoʼlovchi tashishi hajmi, xizmatlar soni, marshurut yoʼnalishining tarmoqlanishi);
4. mintaqadagi havo transporti bozorining ayrim segmentlarida kompaniyaning raqobatbardosh pozitsiyasini tahlil qilish;
5. Kompaniyaning xalqaro fond birjalari va kapital bozorlari talablariga muvofiqligini yuqori darajada tahlil qilish;
6. kompaniyaning joriy operatsion modelini tahlil qilish va kompaniyaning rivojlanishiga taʼsir koʼrsatadigan cheklovlarni aniqlash (tahlil oʼz ichiga marshurut tarmogʼini rejalashtirish jarayonlarini toʼgʼrisida umumiy maʼlumot, havo kemalari parkini rejalashtirish va ushbu rejani amalga oshirish, daromadlarni boshqarish, individual savdo kanallarini boshqarish va ularning samaradorligi, parvoz ekipajini boshqarish, samalyotlarga texnik xizmat koʼrsatish jarayonini boshqarish va boshqalarni oʼz ichiga olishi lozim).
2. 1-band va 1-bosqichni tahlili natijalariga koʼra, konsultant “Uzbekistan airways” АJning davlat ulushini sotish boʼyicha tavsiyalar berish, konsultantning tavsiyasi Davalt ulushining konsolidatsiyalangan darajada sotish maqsadga muvofiqligi va uning maqbul miqdori va realizatsiya qilinishi mumkin boʼlgan indikativ qiymati.
3. Konsultant tomonidan “Uzbekistan airways” АJning davlat ulushini konsolidatsiyalangan darajada sotish maqsadga muvofiq emas deb xulosa berilganda, Konsultant davlat ulushini Kompaniyaning tarkibiy individual aktivlar darajasida sotish yuzasidan tavsiyalar berishi lozim. Shu bilan birga, barcha shoʼba korxonalar uchta guruhga boʼlinishi lozim:
• xususiylashtirishga tayyor korxonalar (1-guruh);
• sotishdan oldingi tayyorgarlikdan oʼtishi kerak boʼlgan korxonalar (2-guruh);
• xususiylashtirish maqsadga muvofiq boʼlmagan korxonalar (3-guruh).
4. Konsultant 1-guruh korxonalarining har biri uchun quyidagi masalalarni aks ettiruvchi xususiylashtirish yoʼl xaritasini ishlab chiqishi lozim:
1. Sotishning maqsadga muvofiqligini asoslash va sotishning maqbul ulushi boʼyicha taklif tayyorlash;
2. indikativ qiymat tahlili;
3. aktivlarni sotishning eng maqbul usuli boʼyicha maslahatlar (IPO yoki strategik investorlarga sotish);
4. keyingi jarayonlarni tashkil etish va talab etiladigan muddatlari boʼyicha tavsiyalar berish.
Аgar konsultant tomonidan ulushni IPO orqali sotish tavsiya etiladigan boʼlsa, konsultantning tavsiyasi quyidagilarni oʼz ichiga olishi lozim:
• IPO doirasida sotiladigan har bir kompaniya aksiyalari paketi hajmi va IPO oʼtkazish uchun fond birjasi boʼyicha aniq va birmaʼnoli tavsiyalar;
• raqobat muhitiga kirishda kompaniya qiymatining qiyosiy tahlili va taqqoslanadigan ochiq kompaniyalarning qiymatini hisobga olgan holda sotish narxi boʼyicha potentsial mukofot/chegirma miqdorini aniqlash boʼyicha tavsiyalar;
• taqqoslanadigan kompaniyalarning soʼngi joylashuvini tahlil qilish orqali IPO uchun potentsial bozor talabining umumiy tahlili.
5. Konsultant 2-guruh korxonalarining har biri uchun quyidagi masalalarni aks ettiruvchi Xususiylashtirish yoʼl xaritasini tuzadi:
1. aktiv hozirda sotuvga tayyor emasligi toʼgʼrisidagi xulosani asoslash, shu jumladan korxonalarning moliyaviy holatini, soliq, huquqiy va ekologik xavflarning mavjudligini tahlil qilish;
2. aktivni xususiylashtirishga imkon beradigan qonunchilik bazasidagi mumkin boʼlgan oʼzgarishlar boʼyicha tavsiyalar (agar zarur boʼlsa);
3. asosiy aktivdan alohida sotilishi mumkin boʼlgan nosohaviy aktivlar boʼyicha tavsiyalar.
6. Davlat ulushini xususiylashtirishning yuqoridagi usullarining har biri uchun Konsultant xususiylashtirishning mamlakat iqtisodiyotiga taʼsirini pul tushumlarining indikativ miqdor koʼrinishida baholaydi.
7. Konsultant 3-guruh boʼyicha oʼrta/uzoq muddatli istiqbolda sotishning maqsadga muvofiq emasligini koʼrsatadigan sabablarni, shuningdek aktivni davlat mulkida saqlashning iqtisodiy samarasini tahlili qilishi lozim.
2-bosqichning natijalari:
• “Uzbekistan airways” АJning konsolidatsiyalashgan darajada yoki alohida aktivlar kesimida xususiylashtirishning maqsadga muvofiqligini tahlil qilgan holda investitsiya oldi diagnostikasi (predinvestitsionnaya diagnostika);
• Davlat ulushini konsolidatsiyalashgan yoki aktivlar koʼrinishida sotish boʼyicha yoʼl xaritalari.
Barcha hujjatlar rus va ingliz tillarida PDF formatda taqdim etilishi lozim.
Ushbu texnik topshiriqda 1- va 2-bosqichlarda taklif qilingan tavsiyalarni amalga oshirish/tatbiq etish nazarda tutilmagan.
Konsultantga qoʼyiladigan talablar:
1. Konsultant fuqaro aviatsiyasi sohasi, birinchi navbatda aviakompaniyalar uchun konsalting xizmatlarini amalga oshirishda yetarli tajribani namoyish etishi va tavsiflangan vazifalarni bajarish uchun tayinlangan asosiy guruh aʼzolarini taqdim etishi lozim. Jamoa quyidagi shartlardan kamida bittasiga javob beradigan bir kishini oʼz ichiga olishi kerak:
• xususiylashtirishga tayyorgarlik koʼrish yoki kreditorlarni himoya qilish tartibining bir qismi sifatida chuqur qayta qurish jarayonidan oʼtgan qaror qabul qiluvchi, konsultant yoki aviatsiya kompaniyasi aʼzosi sifatida shaxsiy ishtirok etish;
• fuqaro aviatsiyasi sohasidagi mutaxassis, sohani rivojlantirishning dolzarb masalalari va istiqbollari boʼyicha materiallarni faol ravishda nashr etadi.
2. Konsultant birlashish bozoridagi bitimlarni, shu jumladan xususiylashtirish jarayonlari doirasidagi bitimlarni qoʼllab-quvvatlash boʼyicha yetarli tajribani namoyish qilishi lozim.
3. Konsultant kapital bozorida yetarli tajribaga va aksiyalarni ommaviy taklif qilish bilan bogʼliq qoidalar boʼyicha bilim darajaga ega boʼlishi lozim.
4. Konsultant vazifani oʼz vaqtida va sifatli amalga oshirish uchun yetarli moddiy va inson resurslariga ega boʼlishi lozim.
5. Xalqaro tarmoqqa aʼzo kompaniyalar uchun yagona xalqaro tarmoqqa aʼzolik tamoyili boʼyicha Konsultantga aloqador bir necha yuridik shaxslarning tajribasini koʼrsatishga ruxsat etiladi.
Konsultant texnik topshiriqda belgilangan vazifalarni amalga oshirish uchun subpudratchini jalb qilish huquqiga ega, shu bilan birga Konsultant subpudratchining ishi uchun javobgar hisoblanadi.
Vakolatli organning qaroriga muvofiq Konsultant keyinchalik ushbu aktivni xususiylashtirish uchun jalb qilinishi mumkin.

Announcement on attracting a professional consulting company to develop a Strategy for the privatization of JSC “Uzbekistan airways”
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – the UzSAMA/The Customer) announces the selection of a professional consulting company (hereinafter – Consultant) to develop a strategy for the privatization of the JSC “Uzbekistan airways” (hereinafter – Asset) in accordance with the relevant privatization programs.
All interested local and foreign applicants are invited to submit their commercial proposals based on this Request for Proposals (RfP) no later than 18:00 PM (Tashkent time) 17 September, 2022.
If a joint proposal is submitted, a key consultant must be named who is also responsible for coordinating the work of the consulting partner involved.
Interested Consultants are asked to deliver a commercial offer to the contact addresses listed below:
Shokhrukh OkhunovHead of the department for ensuring the coordinated actions of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
Tel.: +998-71-259-21-87; e-mail: tender@davaktiv.uz.
It is expected that the work on the Transaction will be carried out in close cooperation between the representatives of the Consultant, the Client and the Asset, if necessary, with a visit to the Asset and providing practical assistance to the Asset team in data collection.
This request does not constitute a commitment to submit an offer, the Customer does not give any obligation to accept any offer or conclude any contract in accordance with this Request. Accordingly, this Request does not imply the conclusion of a contract by virtue of the publication of this Request and/or receipt of applications in connection with it, or through negotiations or discussions with one or more selection participants regarding the Project.
The materials and information contained in this document are intended to serve as a preliminary summary of only the most important aspects of the Project and a general indication of the scope of work that can be expected from the Consultant in developing the privatisation strategy.
Request for Proposals (RfP) on the development of a strategy for the privatization of JSC “Uzbekistan airways” (RfP)
In order to implement the Development Strategy of New Uzbekistan 2022 - 2026 years, in particular, by ensuring competition in the economy, creating equal conditions for business entities, accelerating the full transition to market relations, increasing the competitiveness of the national economy, as well as increasing the volume of private investment, Presidential Decree No.PD-101 of April 8, 2022 provides (clause 10 c):
"c) within the period until September 1, 2022 to begin work on the auction of the state share of 51 percent or more in the authorized capital "Uzbekistan Airways" JSC, including through public offering (IPO) of shares";
In this connection, the State Assets Management Agency intends to attract, on the basis of a competitive procedure, a consultant to develop a strategy for the privatization of JSC "Uzbekistan airways" (hereinafter - the "Consultant").
Privatization of assets in the civil aviation sector of the Republic of Uzbekistan is aimed at achieving the following goals:
• developing competition in the sector and reducing state participation in it;
• increasing the efficiency of all factors of production, including material, human and financial resources;
• increasing the volume of private investment for the development of the sector.
Briefly about the asset
Uzbekistan Airways JSC provides air transport services for passengers, baggage, cargo of any type and post, in accordance with the provisions of international regulations and the Aviation Regulations of the Republic of Uzbekistan.
The Company as the legal successor is the owner of the exclusive right to the trademark and service mark of the National Airline of the Republic of Uzbekistan "Uzbekistan Airways".
Uzbekistan Airways JSC operates scheduled flights to more than 50 destinations, including European, Asian and North American countries. The airline has representative offices in over 20 cities worldwide.
In addition to the main activity of the Company, the Uzbekistan airways JSC includes UZBEKISTAN AIRWAYS TECHNICS LLC (aircraft maintenance), UZBEKISTAN HELICOPTERS LLC (special aviation), O'QUV-MASHGULOT MARKAZI LLC (educational activity) and KETRING LLC (in-flight catering).
At the end of 2021, the Company generated net income of UZS 6.3 trillion and net profit of UZS 53.7 billion, and a charter capital of UZS 4.2 trillion.
The company's head office is located in Tashkent, Mirabad district, A.Temur street.
Scope of Consultant's Services:
The scope of Consultant's services under this Project will be divided into 2 phases:
Step 1: Analysis of the civil aviation sector of the Republic of Uzbekistan, the region and the world, including but not limited to:
1. Perform an analysis of the civil aviation market of the Republic of Uzbekistan and air transport in the countries of the region, including:
1.1 Overview and characteristics of air transport markets in the countries of the region (CIS countries, Eastern Europe, Central Asia, South Asia, Middle East, China, etc.), the experience of individual countries in the region in the implementation of transport policy in the field of civil aviation.
1.2 Analysis of the market of passenger and cargo air transportation of Uzbekistan by air carriers and prospects for its development, analysis and synthesis of the available forecasts of passenger and cargo transportation for Uzbekistan and the region (CIS countries, Eastern Europe, Central Asia, South Asia, Middle East, China, etc.) as a whole.
2. To review the current regulatory framework of the Republic of Uzbekistan regulating the activities of enterprises in the civil aviation sector with a focus on licensing mechanisms, as well as issues of regulating access to the air transport market and recommendations to improve the regulatory framework for further development of competition in this sector.
3. Analysis of bilateral and multilateral (if any) interstate and intergovernmental agreements on air communication concluded between Uzbekistan and other countries, assessment of observed trends in the liberalization of air transport markets in the world, European and Asian countries, including the Central Asian region.
4. Review measures to reform the sector, measures already announced by government agencies to reform the civil aviation sector and develop civil aviation infrastructure; their potential impact on the development of competition in the sector and the processes of privatization of assets.
5. Conduct a review of international practice and applied in different countries (at least three) countries) models of market regulation in the field of civil aviation.
6. Analysis of examples of successful privatization of similar companies in the world with an indication of the main parameters of privatization (tasks of privatization, characteristics of objects to be privatized, privatization method, overview of investors involved, conditions of transactions, investment obligations, government support measures and other applicable aspects of privatization to be taken into account for the privatization in Uzbekistan) and the results obtained.
7. Based on the entire analysis, propose recommendations for transport policy in the civil aviation sector of Uzbekistan. Recommendations should be aimed at developing a reliable and competitive sector in civil aviation, capable of providing services at affordable prices. and improving the regulatory framework for the development of competition in this sector.
As part of Stage 1, a Working Group will be created, including representatives of relevant ministries and agencies, as well as leading actors in civil aviation. The main task of the Working Group will be to provide the Consultant with the necessary information about the current state of the industry and to discuss with the Consultant the hypotheses and conclusions obtained.
Based on the results of Stage 1, the Consultant shall submit an analytical report, including analysis and recommendations in accordance with items. 1-7. The report shall be prepared in Russian and English in PDF format (MS Word format obligatory, and where applicable, MS Excel, PowerPoint).
Stage 2: Development of a strategy for the privatization of  "Uzbekistan airways" JSC:
The consultant will proceed to Phase 2 after the Client approves the Phase 1 report
The Customer reserves the right to adjust the scope of work within the framework of Stage 2 (including downwards) depending on the results of Stage 1. However, changes in the scope of work and the Consultant's fee may not be increased without the conclusion of an additional annex to the Contract between the Client and the Consultant.
The scope of work for Phase 2 will include:
1. Pre-investment diagnostics of Uzbekistan airways JSC, including:
1. Analysis of the organizational structure of the company and its constituent structural enterprises;
2. analysis of financial position and financial results for the last 3 years both at the consolidation level and in the context of subsidiaries and/or business segments (based on management accounting data, UAS and/or IFRS);
3. Analysis of key performance indicators and their comparison with the indicators of similar companies in other countries (including the type and number of aircraft, passenger turnover, number of services, the extent of the route network);
4. Analysis of the availability of the company's competitive position in certain segments of the airline market in the region;
5. Upper-level analysis of the company's compliance with the requirements of international stock exchanges and capital markets;
6. Analysis of the company's current operating model and identification of constraints that negatively affect the company's development (the analysis should include a review of route network planning processes; fleet planning and implementation of that plan; revenue management; management of individual sales channels and their effectiveness; flight crew management; aircraft maintenance process management, etc.).
2. Based on the results of the analysis of Item 1 and Stage 1, the Consultant shall:
Provide recommendations regarding the sale of the state share of "Uzbekistan airways" JSC. The Consultant's opinion should include an analysis of the feasibility of selling the share at the consolidated level, with recommendation of optimal sale share and possible indicative cost of sale.
3. In the event that the Consultant concludes that the sale of the state share of "Uzbekistan airways" JSC at the consolidated level is inadvisable, the Consultant shall provide recommendations for further sale of state share at individual asset level. In this case, all subsidiaries shall be segmented into three groups:
• Enterprises that are already ready for privatization (Group "1);
• Enterprises that are to undergo pre-sale preparation (Group "2);
• Enterprises, the privatization of which seems inexpedient (Group "3").
4. For each of the Group 1 entities, the Consultant shall prepare a Privatization Roadmap reflecting the following issues:
1. Rationale for the feasibility of the sale and a proposal for the optimum percentage of the sale;
2. Analysis of indicative value;
3. Recommendations on the best way to sell the assets (IPO or sale to a strategic investor);
4. Recommendations on further organization of the process and possible terms of sale.
In the event that the Consultant will recommend the sale by IPO, the Consultant's opinion should include:
• Clear and definitive recommendations on the size of each company's stake for the IPO sale and the stock exchange (platform) for the IPO;
• Recommendations for determining the size of the potential premium/discount on the selling price when the company is placed in a competitive environment, taking into account a comparative analysis of the value of the company and the value of comparable public companies;
• Review potential market demand for IPOs by analyzing recent offerings of comparable companies.
5. For each of the Group 2 entities, the Consultant should create a Privatization Roadmap reflecting the following issues:
1. A justification for the conclusion that the asset is not currently ready for sale, including an analysis of the financial condition of the enterprise, the presence of tax, legal and environmental risks;
2. Recommendations on possible changes to the legal framework that would allow the asset to be privatized (if necessary)
3. Recommendations on non-core assets that can be sold separately from the main asset;
6. For each of the above options for the implementation of the state share, the Consultant estimates the effect of privatization on the country's economy in the form of an indicative amount of cash receipts;
7. For Group 3, the Consultant should provide an analysis of the reasons that indicate the inexpediency of selling the enterprises in the medium/long term, as well as a calculation of the economic effect of keeping the asset in state ownership.
The results of Phase 2 are:
• Pre-investment diagnostics of "Uzbekistan airways" JSC with an analysis of the feasibility of privatization of the state share at the consolidated or asset level.
• Roadmaps for the sale of the state share at the consolidated or asset level.
All documents must be provided in Russian and English in PDF format.
This terms of reference does not include the implementation/implementation phase of the recommendations proposed in Phase 1 and Phase 2.
Requirements for a Consultants:
1. The consultant must demonstrate sufficient experience in implementing consulting services for the civil aviation sector, primarily for airlines, and present the key team members assigned to perform the tasks described. The team must include at least 1 person meeting at least one of the following conditions:
• personal participation as a decision maker, consultant or member of the bodies of an aviation company that has undergone an in-depth restructuring process in preparation for privatization or in a protection proceeding from creditors;
• A civil aviation professional/consultant with experience in advising airlines, and/or actively publishing on current issues and prospects for the development of the industry.
1. The consultant should demonstrate sufficient experience in supporting transactions in the CIS privatization processes.
2. The consultant should demonstrate sufficient experience in the capital market and sufficient knowledge of the rules and practices related to public offerings.
3. The consultant must ensure that it has sufficient material and human resources to complete the task in a timely manner.
4. For member companies of an international network, it is permissible to specify the experience of several legal entities affiliated affiliated with the Consultant through membership in a single international network.
The Consultant shall be entitled to subcontract The Consultant has the right to engage a subcontractor to perform as specified in the Terms of Reference, however, the Consultant shall be responsible for the subcontractor's work.
The consultant may further be engaged as a consultant for the privatization of this asset in accordance with the decision of the authorized body.