O‘zbek tili bayrami kuni munosabati bilan maʼnaviy-maʼrifiy tadbir tashkil etildi
Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 26-sentabrdagi 218-sonli majlis bayoni ilovasining "O'zbek tili bayrami kunini keng nishonlash bo'yicha chora-tadbirlar dasturi" 5-bandiga vazirlik va idoralar, xo'jalik boshqaruvi organlari, tizimdagi tashkilot va muassasalarda xodimlarga davlat tilini chuqur o'rganishlari uchun zarur shart-sharoitlar yaratish hamda O'zbek tili bayrami kunini nishonlash bo'yicha madaniy-ma'rifiy tadbirlar, taniqli olimlar bilan davra suhbatlari, seminarlar tashkil qilinishi ko'rsatib o'tilgan.
Mazkur vazifalardan kelib chiqib, Davaktiv agentligi tizimi xodimlarini jalb qilgan holda, 21-oktabr - O'zbek tili bayrami kuni munosabati bilan joriy yilning 18-oktabr kuni soat 11:00 da O'zbek tilining paydo bo'lish tarixi va rivojlanish bosqichlari, yurtimizda o'zbek tilining nufuzini yanada oshirish va davlat tilini rivojlantirish, vazirlik va idoralarda ish yuritishni  to'liq davlat tilida tashkil qilish to'g'risida Davlat tilida ish yuritish asoslarini o'qitish va malaka oshirish markazi direktori, filologiya fanlari doktori Inomjon Azimov ishtirokida maʼnaviy-maʼrifiy tadbir bo'lib o'tdi. Shuningdek, tadbirning eng faol qatnashchisiga kitoblar sovg'a qilindi.
Ko'tarinki ruhda o'tgan tadbir Davaktiv agentligining Markzaiy apparati, idoraviy mansub tashkilotlari hamda hududiy boshqarmalari xodimlari ishtirokida (ZOOM platformasi yordamida) bo'lib o'tdi.
Ona tilimizga davlat tili maqomi berilganlining 33 yilligiga bag'ishlangan mazkur tadbir Davlat tilida ish yuritirish asoslarini o'qitish va malaka oshirish markazi direktori, filologiya fanlari doktori Inomjon Azimov hamda Vazirlar Mahamasi huzuridagi O'zbek tilini rivojlantirish jamg'armasi direktori Azizjon Eminovlar boshchiligida tashkil etildi.

Организовано духовно-просветительское мероприятие по случаю Дня праздника узбекского языка
В соответствии с пунктом 5 «Плана мероприятий по широкому празднованию Дня праздника узбекского языка» приложения протокола заседания Кабинета Министров от 26 сентября 2022 года №218, в целях создания необходимых условий для углубленного изучения государственного языка, а также для проведения Дня праздника узбекского языка сотрудниками министерств и ведомств, органов хозяйственного управления, системных организаций и учреждений, отмечено необходимость организации культурно-просветительских мероприятий, круглых столов и семинаров с участием известных ученых.
На основании этих задач и с участием сотрудников системы Агентства госактивов, по случаю 21 октября – Дня праздника узбекского языка, 18 октября текущего года в 11:00 было организовано духовно-просветительское мероприятие с участием доктора филологических наук, директора Центра по обучению основам делопроизводства на государственном языке и повышению квалификации Иномжона Азимова об истории возникновения и этапах развития узбекского языка, дальнейшем повышении авторитета узбекского языка в нашей стране и развитии государственного языка, организации работы в министерствах и ведомствах на государственном языке. Также самым активным участникам мероприятия были вручены памятные подарки в виде книг.
Мероприятие проводилось с участием сотрудников Центрального аппарата, подведомственных организаций и территориальных управлений Агентства госактивов (через платформу ZOOM).
Мероприятие, посвященное 33-й годовщине дня предоставления нашему родному языку статуса государственного, было проведено под руководством директора Центра по обучению основам делопроизводства на государственном языке и повышению квалификации Иномжона Азимова и директора Фонда развития узбекского языка при Кабинете Министров Азизжона Эминова.