“Ўзбекистон – 2030” стратегияси: ривожланишнинг аниқ мақсадлари ва муҳим вазифалар ижроси” мавзусида семинар ўтказилди
Давлат активларини бошқариш агентлигида «Ўзбекистон – 2030» стратегияси мазмун-моҳияти ва унда белгиланган долзарб вазифалар, шунингдек, 2024 йилга мўлжалланган Давлат дастури ижроси устидан мониторинг олиб бориш ва жамоатчилик назоратини ташкил этиш бўйича муҳокама шаклида семинар ташкил этилди.
Мазкур тадбирда Давактив агентлигининг марказий аппарати таркибий бўлинмалари ва тизим ташкилотлари, шунингдек, "Zoom" платформаси орқали барча ҳудудий бошқармалари ходимлари иштирок этди.
Семинарда Давактив агентлиги раҳбарияти сўзга чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли Фармони билан тасдиқланган “Ўзбекистон-2030” стратегиясининг 2024 йилга мўлжалланган амалий тадбирлар режасида коррупциявий омилларни бартараф этиш тизимининг самарадорлигини ошириш, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатларни шакллантириш ишларини жадал давом эттириш, ушбу стратегиянинг олий мақсадларидан бири этиб белгилаб берилганлигини таъкидлаб ўтди.
Тадбир қатнашчиларига "Тараққиёт стратегияси" маркази бўлим бошлиғи Авазбек Холбеков “Ўзбекистон–2030” стратегияси ва унда белгиланган вазифалар мазмун-моҳиятини иштирокчиларга яна бир бор эслатди. 2030 йилгача ривожланишнинг устувор йўналишлари, ҳар бир жабҳада амалга ошириладиган долзарб масалалар юзасидан тушунтиришлар берди.
Ўз ўрнида, “Ўзбекистон–2030” стратегиясида белгиланган хусусийлаштириш, давлат мулклари ва ер муносабатлари соҳасига оид устувор вазифалар ижроси бўйича барча зарур чора-табдирлар олиб борилмоқда.
Тадбир якунида стратегияга мувофиқ жорий йилда амалга ошириладиган ислоҳотларда давлат идоралари билан бир қаторда кенг жамоатчиликнинг фаол иштироки ҳам зарур эканлиги қайд этилди. Шунингдек, мақсад ва вазифаларни аҳолига ўз вақтида тушунтириб бориш хусусида ҳам фикр алмашилди.

A seminar on "Uzbekistan - 2030" Strategy: specific development goals and realization of important tasks" was held.
The State Assets Management Agency organized a seminar in the form of a discussion on the essence and content of the strategy "Uzbekistan-2030" and the actual tasks defined in it, as well as on monitoring the implementation of the State Program for 2024.
This event was attended by employees of structural departments and system organizations of the central office of the State Assets Management Agency, as well as through the platform "Zoom" of all territorial departments.
The management of the State Assets Management Agency, speaking at the seminar, emphasized that one of the main objectives of the strategy "Uzbekistan-2030", approved by the relevant Presidential Order of the Republic of Uzbekistan, is to increase the effectiveness of the system of corruption prevention in the plan of practical measures for 2024, as well as to continue work on the formation of intolerant attitude to corruption in society.
Avazbek Kholbekov, head of the Development Strategy Center's department, in his speech once again reminded the seminar participants of the content of the Uzbekistan-2030 strategy and the tasks set out in it. He explained the priority directions of development until 2030, as well as current issues that are being addressed in each direction.
At the same time, it should be noted that the State Assets Management Agency is taking all necessary measures to implement priority tasks in the sphere of privatization, management of state property and land relations, defined in the strategy "Uzbekistan-2030".
At the end of the event, opinions were exchanged on the issues of active participation of the public along with government agencies in the ongoing reforms, as well as timely explanation of the goals and objectives of the strategy to the wider public.