“Ўзбекистон – 2030” стратегияси: ривожланишнинг аниқ мақсадлари ва муҳим вазифалар ижроси” мавзусида семинар ўтказилди
Давлат активларини бошқариш агентлигида «Ўзбекистон – 2030» стратегияси мазмун-моҳияти ва унда белгиланган долзарб вазифалар, шунингдек, 2024 йилга мўлжалланган Давлат дастури ижроси устидан мониторинг олиб бориш ва жамоатчилик назоратини ташкил этиш бўйича муҳокама шаклида семинар ташкил этилди.
Мазкур тадбирда Давактив агентлигининг марказий аппарати таркибий бўлинмалари ва тизим ташкилотлари, шунингдек, "Zoom" платформаси орқали барча ҳудудий бошқармалари ходимлари иштирок этди.
Семинарда Давактив агентлиги раҳбарияти сўзга чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли Фармони билан тасдиқланган “Ўзбекистон-2030” стратегиясининг 2024 йилга мўлжалланган амалий тадбирлар режасида коррупциявий омилларни бартараф этиш тизимининг самарадорлигини ошириш, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатларни шакллантириш ишларини жадал давом эттириш, ушбу стратегиянинг олий мақсадларидан бири этиб белгилаб берилганлигини таъкидлаб ўтди.
Тадбир қатнашчиларига "Тараққиёт стратегияси" маркази бўлим бошлиғи Авазбек Холбеков “Ўзбекистон–2030” стратегияси ва унда белгиланган вазифалар мазмун-моҳиятини иштирокчиларга яна бир бор эслатди. 2030 йилгача ривожланишнинг устувор йўналишлари, ҳар бир жабҳада амалга ошириладиган долзарб масалалар юзасидан тушунтиришлар берди.
Ўз ўрнида, “Ўзбекистон–2030” стратегиясида белгиланган хусусийлаштириш, давлат мулклари ва ер муносабатлари соҳасига оид устувор вазифалар ижроси бўйича барча зарур чора-табдирлар олиб борилмоқда.
Тадбир якунида стратегияга мувофиқ жорий йилда амалга ошириладиган ислоҳотларда давлат идоралари билан бир қаторда кенг жамоатчиликнинг фаол иштироки ҳам зарур эканлиги қайд этилди. Шунингдек, мақсад ва вазифаларни аҳолига ўз вақтида тушунтириб бориш хусусида ҳам фикр алмашилди.

Состоялся семинар на тему «Стратегия «Узбекистан – 2030»: конкретные цели развития и реализация важных задач».
Агентством госактивов организован семинар в форме обсуждения, посвященный сути и содержании стратегии «Узбекистан-2030» и определенных в ней актуальных задач, а также по мониторингу реализации Государственной программы на 2024 год.
На данном мероприятии приняли участие сотрудники структурных подразделений и системных организаций центрального аппарата Агентства госактивов, а также посредством платформы «Zoom» всех территориальных управлений.
Руководство Агентства госактивов выступая на данном семинаре подчеркнуло, что одной из основных целей стратегии «Узбекистан-2030», утвержденной соответствующим указом Президента Республики Узбекистан, определена повышение эффективности системы предотвращения коррупционных факторов в плане практических мер на 2024 год, а также продолжение работы по формированию нетерпимого отношения к коррупции в обществе.
Заведующий отделом центра «Стратегия развития» Авазбек Холбеков, в своей речи еще раз напомнил участникам семинара о содержании стратегии «Узбекистан-2030» и поставленных в ней задачах. Он разъяснил приоритетные направления развития до 2030 года, а также текущие вопросы, которые решаются по каждому направлению.
При этом стоит отметить, что со стороны Агентства госактивов осуществляются все необходимые меры для реализации приоритетных задачв сфере приватизации, управления государственным имуществом и земельных отношений, определенных в стратегии "Узбекистан–2030".
В завершение мероприятия состоялся обмен мнениями касательно активного участия общественности наряду с госорганами в текущих реформах, а также своевременного разъяснения целей и задач стратегии широкой общественности.