"Uzsungwoo" МЧЖ, "Avto Climate Control" МЧЖ ва "Uz truck and Bus Motors" МЧЖларни очиқ савдо жараёнлари бошланганлиги тўғрисида эълон
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давактив агентлиги “Uzsungwoo” МЧЖ устав капиталидаги 50 фоиз“Avto Climate Control” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз ҳамда “Uz truck and Bus Motors” МЧЖ устав капиталидаги 34,2 фоиз давлат улушларини (кейинги ўринларда – Активлар) очиқ савдо жараёнлари бошланганлигини эълон қилади.
“Portfolio Investments” компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) ушбу Битимлар бўйича соҳавий ёндашувга кўра Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчиси ҳисобланади.
“UZSUNGWOO” МЧЖ — автомобил саноати учун штамплаш ва пайвандлаш технологиялари асосида металл қисмлар ишлаб чиқарувчи етакчи корхоналардан бири бўлиб, 2011 йили “Ўзавтосаноат” АЖ ва Жанубий Кореянинг Sungwoo Hitech Co Ltd. ҳамда I-Zone Co Ltd. компаниялари билан ҳамкорликда ташкил этилган. Ишлаб чиқариш майдони 60 500 кв.м бўлиб, 1000 дан ортиқ ходим ишлайди, йиллик қуввати эса 120 минг тўпламни ташкил этади. 2022 йилда заводда Марказий Осиё ва МДҲ минтақасида ягона бўлган иссиқ штамплаш технологияси жорий этилди. Бугунги кунда компания Chevrolet Cobalt, Gentra, Tracker ва Onix моделлари учун эҳтиёт қисмлар етказиб беради ҳамда халқаро IATF 16949 сифат стандартларига мувофиқ ишлаб чиқариш жараёнларини йўлга қўйган.
• Устав фонди: 14 млн АҚШ доллари;
• Жамиятнинг расмий веб-сайти: www.uzsungwoo.uz
• Корхона манзили: Фарғона вилояти, Фарғона шаҳри, Аэропорт кўчаси, 68-уй
“Avto Climate Control” МЧЖ - 2010 йилда “Ўзавтосаноат” АЖ ва Жанубий Кореянинг ERAE CS LIMITED (Жанубий Корея) компаниялари билан ҳамкорликда ташкил этилган бўлиб, асосий фаолияти автомобиллар учун иситиш ва совитиш тизимларини ишлаб чиқаришдан иборат.
• Жамиятнинг расмий веб-сайти: www.uzcc.uz
• Корхона манзили: Андижон вилояти, Андижон шаҳри, Бобур шоҳ кўчаси, 73а-уй
“Uz truck and Bus Motors” МЧЖ — 2009 йилда ташкил этилган бўлиб, Марказий Осиё минтақасида MAN ва HOWO (Sinotruk) брендлари остида юк машиналари ва йўловчи техникасини ишлаб чиқарувчи корхона ҳисобланади. Юк машиналарининг модель қатори 60 дан ортиқ турдаги транспорт воситаларини ўз ичига олади, жумладан, тягачлар, автосамосваллар, фургонлар, махсус техника, юк кўтариш қуввати 5 тоннадан 70 тоннагача бўлган юк машиналари, шунингдек, шаҳар ва шаҳарлараро автобуслар.
• Устав фонди: 32,8 млн евро;
• Жамиятнинг расмий веб-сайти: www.uztbm.uz
• Корхона манзили: Самарқанд вилояти, Жомбой тумани, Тошкент кўчаси, 2-уй
Сотиш жараёнлари тўғрисида:
Сотиш жараёнлари барча манфаатдор томонлар (кейинги ўринларда – Иштирокчилар) учун очиқ бўлган музокараларга оммавий равишда таклиф қилиш усули асосида ташкил этилади.
Савдо жараёнлари ҳар бир актив бўйича алоҳида-алоҳида икки босқичда амалга оширилади, жумладан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Expression of Interest) ҳамда Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) тақдим этиш босқичлари, якуний босқичда талабгорлар томонидан таклиф этиладиган қатъий нарх таклифининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов сифатида амалга оширилиши белгиланади.
Сотиш жараёнларининг мазкур босқичи тўғрисида:
Иштирокчилардан қуйидаги маълумотлар билан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини (Expression of Interest) тақдим этишлари сўралади:
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини ҳар бир Актив бўйича алоҳида хоҳишларига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб 2025 йил 15 апрель соат 23:59га (Тошкент вақти билан) қадар munir.yakubov@piamg.uz электрон почта манзилига юборишлари лозим.
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг (Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки) санкциялари рўйхатига киритилмаган бўлиши лозим. Шу билан бирга, ариза топширилган санада талабгорлар санкцияланган шахс/(лар) ёки юқорида айтиб ўтилган санкция органлари томонидан ҳар қандай иш ёки тергов объекти/(лар) бўлмаслиги керак. Шунингдек, талабгорлар (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири юқорида айтиб ўтилган муассасалар ва давлатларнинг санкциялар режимига зид бўлган ҳар қандай фаолиятга (тўғридан-тўғри ёки бирон бир шуъба корхонаси орқали) жалб этилмаган бўлишлари лозим ва Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири), шунингдек унинг тегишли шахсларидан бирортасининг асосий молиялаштирувчи томонлари ёки кредиторлари санкциядаги шахслар ёки санкциядаги шахсларга тегишли бўлган ёки улар томонидан эгалик ва назорат қилинадиган банклар ёки молия институтлари бўлмаслиги лозим.
Аризаларни қабул қилиш жараёни тугаллангандан сўнг, Консультант томонидан иштирокчиларга тегишли хат (Process Letter) орқали кейинги жараённи ташкил этиш тўғрисида индивидуал равишда хабардор қилинади.
“UZSUNGWOO” МЧЖ ва “Avto Climate Control” МЧЖларни сотиб олишга қўйиладиган шартлар:
1. Корхоналарнинг асосий фаолият турини активлар олди-сотди шартномаси рўйхатдан ўтгандан сўнг 10 (ўн) йилдан кам бўлмаган муддат давомида сақлаб қолиш, ушбу муддат давомида маҳсулотларнинг лицензиати бўлган “General Motors” компанияси томонидан тасдиқланган етказиб берувчи билан техник қўллаб-қувватлаш бўйича лицензия келишувларига ва “General Motors” технологиялари билан боғлиқ технологик жиҳозлардан фойдаланиш юзасидаги Бош Альянс келишувида ўрнатилган талаблар ва тегишли чекловларга қатъий риоя қилиш.
Ўз навбатида, барча Активлар бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) босқичига ўтган талабгорлар билан мажбуриятга эга бўлган таклифларни тақдим этишларидан олдин битим шартлари (Term sheet) тўғрисидаги Келишув имзоланиши мумкин.
Қўшимча маълумотлар учун қуйидаги алоқа каналларига мурожаат қилинг:
• Мунир Якубов“Portfolio Investments” компанияси директори: munir.yakubov@piamg.uz, tel. +998(90) 901-65-59;
• Талат СамандаровДавактив агентлиги Бошқарма бошлиғи: tender@davaktiv.uz, tel. +998(71)259-20-67.
Кейинги, Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) таклифларни қабул қилиш босқичига ўтган талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланади ҳамда Консультант томонидан тайёрланган Активлар фаолияти тўғрисида маълумот ва таҳлилий маълумотлар (Due-diligence) билан танишиш учун виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш, Активларга ташриф буюрган ҳолда унинг бошқарув органига саволлар бериш имконияти яратилади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги, “Portfolio Investments” ва Активларни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “Portfolio Investments” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) савдо жараёнларининг босқичлари бўйича ўзгартириш киритиш;
(iii) турли хил манфаатдор шахслар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва “Portfolio Investments” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;
(iv) ҳар қандай сабабга кўра сотиш жараёнини тўхтатиш;
(v) исталган вақтда ва сабабларни тушунтирмасдан Битимга тааллуқли бўлган ҳар қандай потенциал харидор (харидорлар) билан ҳар қандай муҳокама ва музокараларни тугатиш ҳуқуқларини ўзида сақлаб қолади

Announcement on the commencement of open sales process for LLC "Uzsungwoo", LLC "Avto Climate Control" and LLC "Uz truck and Bus Motors"
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - the UzSAMA) announces the commencement of the open sales process of 50% state share in the charter capital of "Uzsungwoo" LLC, 100% state share in the charter capital of "Avto Climate Control" LLC and 34,2% state share in the charter capital of "Uz truck and Bus Motors" LLC (hereinafter - the Assets).
“Portfolio Investments” (hereinafter - the Consultant) acts as a privatization consultant to the UzSAMA on these transactions in accordance with an industry-specific approach.
"Uzsungwoo" LLC is one of the leading manufacturers of metal parts for the automotive industry, utilizing stamping and welding technologies. It was established in 2011 in cooperation with JSC "Uzavtosanoat" and the South Korean companies Sungwoo Hitech Co Ltd. and I-Zone Co Ltd. The production facility covers 60,500 square metres, employs over 1,000 staff members and has an annual capacity of 120,000 sets. In 2022, the company introduced a hot stamping technology unique for Central Asia and the CIS region. Today, the company supplies spare parts for Chevrolet Cobalt, Gentra, Tracker and Onix models and has established production processes in accordance with international quality standards IATF 16949.
• Charter capital: 14 million USD;
• Official website of the company: www.uzsungwoo.uz.
• Address of the company: Fergana region, Fergana city, Aeroport street, 68
“Avto Climate Control” LLC was established in 2010 in cooperation with “Uzavtosanoat” JSC and South Korean company ERAE CS LIMITED. The main activity of the company is the production of heating and cooling systems for cars.
• Charter capital: 12,592.9 million UZS;
• The official website of the company: www.uzcc.uz
• Address of the company: Andijan region, Andijan city, Babur avenue, 73a
“Uz Truck and Bus Motors” LLC was founded in 2009 and specializes in the manufacturing of trucks and passenger transport vehicles under the MAN and HOWO (Sinotruk) brands in the Central Asia. The company offers over 60 types of commercial vehicles, including semi-trailers, dump trucks, vans, special-purpose vehicles (5-70 tons payload), as well as city and intercity buses.
• Charter capital: 32.8 million euros;
• Official website of the company: www.uztbm.uz
• Address of the company: Samarkand region, Dzhambay district, Tashkent street, 2
The sales process of the Asset is conducted through public invitation to negotiations method, which is open to all interested parties (hereinafter - Participants / Applicants).
The sales process will be carried out in two stages separately for each Asset including Expression of Interest (EoI) and Binding Offer (BO) stage. At the final stage, participants must provide a guarantee deposit of at least 1% of their binding price offer.
Information on current stage of the sales process:
Applicants are invited to express their interest in an application form (EoI) including the following information:
1. Brief information about the Participant (including TIN and type of activity).
2. Details of shareholders/participants holding more than 5% of the charter capital (including ownership percentages), as well as ultimate beneficiaries.
Expression of Interest applications must be submitted separately for each Asset (based on individual preferences in Uzbek, Russian or English) and sent to the e-mail munir.yakubov@piamg.uz by 23:59 (Tashkent time) on April 15, 2025.
As part of this stage of sales, the Consultant will distribute investment teasers in order to attract potential investors.
• Sufficiency of financial resources for the acquisition of the Asset;
• Absence of any judicial, administrative, arbitration or other proceedings that may result in debarment from participation in the privatization process and a positive business reputation;
Once the application review is completed, the Consultant will individually notify participants about the next stage via a Process Letter.
Acquisition conditions for “UZSUNGWOO” LLC and “Avto Climate Control” LLC:
1. Preservation of core business activities for at least 10 years. Strict compliance with technical support license agreements with a supplier approved by General Motors (USA) - the product licensee, as well as with the requirements and related restrictions set forth in the General Alliance agreement for the use of technological equipment related to General Motors technologies;
2. Retention of existing jobs for at least 2 years, with no reduction in workforce except through natural attrition, and maintenance of current salary levels and collective agreement conditions.
In turn, to the participants passing to Binding Offers stage of all Assets maybe required to sign an Agreement on basic terms and conditions for acquisition of the Asset (Term sheet), prior to submitting Binding Offers.
The contact persons for these projects are:
Participants advancing to the Binding Offers (BO) stage will be required to sign a Non-Disclosure Agreement (NDA) and will be granted access to the Virtual Data Room (VDR) containing detailed asset information and due diligence reports prepared by the Consultant. Additionally, participants will have the opportunity to visit the Assets and ask management-related questions.
UzSAMA will provide the public with additional updates on each stage of the privatization process.
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of UzSAMA, "Portfolio Investments" in relation to the Assets sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. UzSAMA and "Portfolio Investments" reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(ii) change the stages of the sales process;
(iii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the UzSAMA and "Portfolio Investments", to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;
(iv) Stop the sale process for any reason;
(v) Stop all discussions and negotiations with any potential buyer(s) in relation to the Transaction at any time and without explanation.