Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 13 июль куни чоп этилган эълонга мувофиқ, "Биокимё" АЖ устав капиталидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив" ёки "Компания") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Аввал маълум қилинганидек, ушбу давлат активини хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Abrau Capital” (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси Хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2023 йил 15 августга қадар 3 нафар инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Давактив агентлиги ҳамда Хусусийлаштириш бўйича Консультант томонидан келиб тушган барча аризалар қуйидаги мезонлар бўйича сараланган:
• Минерал ўғитлар ва/ёки ярим тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқаришда тасдиқланган иш тажрибаси;
• барқарор молиявий ҳолати (МҲХС бўйича текширилган молиявий ҳисоботлари билан тасдиқланган) ва эҳтимолий битимни кафолатланган молиялаштириш қобилияти.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2023 йил 22 сентябрь соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қадар қабул қилинади.

Информация о процессе приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Биокимё»
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами от 13 июля текущего года, начался этап сбора Выражений о заинтересованности (Express of interest) процесса приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Биокимё» (далее – «Компания» или «Актив»).
Как сообщалось ранее, компания Abrau Capital (далее – «Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного государственного актива на основе передового международного опыта.
В рамках работы по сбору заявок, Консультантом были проведены активные маркетинговые мероприятия, включая рассылку тизера широкому пулу потенциальных инвесторов. По результатам проведенной работы до 15 августа 2023 года в адрес Консультанта поступили заявки об интересе со стороны 3 инвесторов.
• наличие подтвержденного опыта работы в сфере производства минеральных удобрений и/или полуфабрикатов;
Обязывающие предложения () по приобретению Актива принимаются со стороны Консультанта до 18:00 (по Ташкентскому времени) 22 сентября 2023 года.