“Боштранслойиҳа” АЖ устав капиталидаги 80,26 фоиз давлат акциялар пакети “Тошкент” Республика фонд биржасига чиқарилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Боштранслойиҳа” АЖ (кейинги ўринларда – “Эмитент”) устав капиталидаги 80,26 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – “Акция пакети”) хусусийлаштириш белгиланган.
Шунга кўра, хусусийлаштириш жараёнлари “Тошкент” Республика фонд биржасининг МҚҚМП Nego савдо платформаси (кейинги ўринларда – “Савдо платформаси”)да сотувчининг инвестиция воситачиси орқали амалга оширилади.
“Боштранслойиҳа” АЖ – асосий фаолияти — темир йўлларни лойиҳалаштириш ва тегишли инфратузилмани бош институти ҳисобланади. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан бинолар, иншоотлар ва муҳандислик-техник тадқиқотлар ўтказиш ва турар жой-фуқаролик ҳамда ишлаб чиқариш мақсадларига мўлжалланган бошқа объектларни қуриш учун лойиҳалаш-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш учун берилган бош лицензияга эга.
• Корхонанинг юридик манзили – Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Нукус кўчаси, 23-уй;
• СТИР – 201052150;
• Савдога чиқарилаётган акцияларнинг эмитент устав фондидаги фоизи – 80,26 фоиз;
• Савдога чиқарилаётган акцияларининг умумий сони – 3 574 032 дона (оддий) акция;
• Бир дона акциянинг номинал қиймати – 1 000 (бир минг) сўм;
• Бир дона акциянинг савдога қўйишдаги бошланғич нархи – 36 866,36 (ўттиз олти минг саккиз юз олтмиш олти) сўм 36 тийин;
• Активнинг бошланғич нархи – 131 761 567 000,0 (бир юз ўттиз бир миллиард етти юз олтмиш бир миллион беш юз олтмиш етти минг) сўм;
• Эмитентнинг устав фонди миқдори – 4 453 008 000,0 (тўрт миллиард тўрт юз эллик уч миллион саккиз минг) сўм;
• Савдо ташкилотчиси – “Тошкент РФБ” АЖ;
Эмитент ҳақидаги барча маълумотлар, жумладан молиявий-иқтисодий кўрсаткичлар тўғрисидаги маълумотлар билан эмитентнинг расмий веб саҳифаси www.boshtrans.uz ҳамда корпоратив ахборот ягона портали www.openinfo.uz саҳифаси орқали танишиш мумкин.
Савдолар “Тошкент” РФБнинг махсус платформаси, СППЗ NEGO- майдончасида 15.09.2024 йилдан бошланади (Тошкент РФБ савдоларидаги ҳавола).
Қўшимча маълумотлар учун Давлат активларини бошқариш агентлигининг Тошкент шаҳри ҳудудий бошқармасига (+99871-207-02 40) мурожаат қилишингиз мумкин.

80.26 percent of state blocks of shares in the authorised capital of JSC "Boshtransloyikha" is placed on the Republican Stock Exchange "Tashkent"
In accordance with the relevant privatization programs, the privatization of 80.26 % state share in the authorised capital of "Boshtransloyikha" JSC (hereinafter - "Issuer"/"Asset") has been established.
"Boshtransloyikha" JSC is the main institute for designing railways and related infrastructure. It has a general licence from the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan to develop design and estimate documentation for the construction of buildings, structures and engineering surveys and other residential, civil and industrial facilities.
• Legal address of the company is Tashkent city, Mirabad district, Nukus street, 23.
• STIR– 201052150;
• Stake of shares offered for sale in the issuer's authorised fund - 80.26 %;
• Total number of shares for sale - 3 574 032 ordinary shares;
• Nominal value of one share - UZS 1 000 (one thousand);
• Initial price of one share at the auction - 36 866,36 (thirty-six thousand eight hundred and sixty-six) UZS 36 tiyin;
• Initial value of the asset - 131 761 567 000,0 (One hundred thirty-one billion seven hundred sixty-one million five hundred sixty-seven thousand) UZS;
• Amount of the Issuer's authorised fund - 4 453 008 000,0 (Four billion four hundred and fifty-three million eight thousand) UZS;
All information about the issuer, including information on financial and economic indicators, is available on the issuer's official website www.boshtrans.uz and the Unified portal of corporate information www.openinfo.uz .
Trading will start on 15.09.2024 on the special platform of the "Tashkent RFB" the SPAA NEGO. (Link to "Tashkent RFB").
For more information please contact the Territorial Department of the UzSAMA in Tashkent city through +998(71) 207-02-40.