Бухоро вилоятида тадбиркорлар ва ишбилармонлар иштирокида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 3 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Бухоро вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 400 нафардан зиёд тадбиркорлар ва инвесторлар, маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари иштирок этди.
Тақдимот Давактив агентлиги директор ўринбосари Алишер Миралиев, Давактив агентлигининг Бухоро вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи Фирдавс Норов ҳамда вилоят ҳокимининг ўринбосари Мирали Хамраев бошчилигида бўлиб ўтди.
Тадбирда А. Миралиев сўзга чиқиб, сўнги йилларда мамлакатимизда хусусийлаштириш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, тадбиркорликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш юзасидан кескин ислоҳотлар амалга оширилиб, тадбиркорлар учун бир қатор янгилик ва қулайликлар яратилганлигини таъкидлаб ўтди. Хусусан:
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Бухоро вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2023 йил давомида жами 90 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 73 та давлат активлари 184,7 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди.Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 2553 та 177 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 504 та 46,6 гектар ер участкалари 32,9 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2024 йилнинг ўтган даврида жами 74 та янги давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, 87 та давлат активлари 160 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган. Ҳозирги кунда умумий қиймати 76,8 млрд.сўм бўлган 51 та давлат активларининг савдоси давом этмоқда.
Ўз ўрнида, янги 2024 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Бухоро вилоятида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 6 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, 65 та кўчмас мулк объектлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган тадбир якунида қатнашчилар ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга тегишли жавоблар бериб ўтилди, жумладан маҳаллий тадбиркорларнинг бир қатор таклифлари қабул қилинди.
Шу билан бирга, куннинг иккинчи ярмида ОАВ вакиллари учун Пресс-тур ҳам ташкил этилиб, ҳудудда хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жойига чиққан ҳолда ўрганилди.
Мазкур тадбир бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Самарқанд, Қашқадарё, Навоий вилоятларида ўтказилди ҳамда кейинги ўринларда республиканинг қолган вилоятларида ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилади.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in Bukhara region
In order to accelerate the work on explaining and promoting the essence and meaning of this decree in the regions, on August 3 of this year, the State Assets Management Agency (UzSAMA) held a regular “Roadshow” presentation of state assets to be privatized in Bukhara region, in particular, state shares in enterprises, vacant state facilities and land plots.
The event was attended by more than 400 entrepreneurs and investors, as well as representatives of local khokimiyats and large enterprises of the region.
This event was led by the Deputy Director of the UzSAMA Alisher Miraliyev, the Head of the territorial department of the UzSAMA in Bukhara region Firdavs Norov, as well as the deputy khokim of Bukhara region Mirali Hamraev.
At the same time, the Roadshow participants were informed about the work done in Bukhara region during 2023, in particular, 90 state assets were put up for auction by the territorial department of the UzSAMA, of which 73 assets were sold for 184,7 billion.UZS. In addition, 2553 land plots with the area of 177 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 504 land plots with the area of 46,6 hectares were sold for 32,9 billion UZS.
In the past period of 2024, the regional department put up a total of 74 state assets for public sales and sold 87 state assets worth 160 billion.UZS. Currently, 51 state assets worth 76,8 billion.UZS are still continuing to be offered for sale.
In turn, in accordance with the 2024 privatization program, 6 assets of the state and enterprises with state participation, as well as 65 real estate objects put up for public sales in Bukhara region were presented to entrepreneurs and participants of the event.
To date, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Samarkand, Kashkadarya, Navai regions, and will be held in the coming days in all other regions of the republic and the Republic of Karakalpakstan.