Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Буюк Турон кўчаси, 41 ва 42-уй манзилларда жойлашган бино ва иншоотлар ягона мулкий мажмуа сифатида савдога чиқарилади
Тегишли қарорларга кўра, Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Буюк Турон кўчаси, 41-уйда жойлашган “Шарқ” нашриёт-матбаа АЖнинг бино-иншоотлари ва ишлаб чиқариш ускуналари маънан эскириб, таъмирталаб ва аксарияти яроқсиз аҳволга келиб қолганлиги сабабли Учтепа тумани, Катта Хирмонтепа кўчаси, 1-уй манзилида жойлашган янги бино-иншоотларга кўчирилмоқда.
Шу билан бирга, Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Буюк Турон кўчаси, 42-уйда жойлашган Ўзбекистон Миллий ахборот агентлигининг маъмурий биноси Тошкент шаҳар, Миробод тумани, Матбуотчилар кўчаси, 32-уй манзилидаги Матбуот уйига кўчирилади.
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Буюк Турон кўчаси, 41-42-уй манзилларда жойлашган (умумий ер майдони 3,02 гектар, бино-иншоот майдони 56 525 кв.м.)  бино ва иншоотлар (кейинги ўринларда – Мулкий мажмуа) бўшаётганлигини инобатга олиб, уларнинг негизида замонавий шаҳарсозлик талабларига мос келувчи ягона мулкий мажмуани барпо этиш мақсадида, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) мулкий мажмуа бўйича оммавий савдо жараёнлари бошланганини эълон қилади.
Талабгорларнинг таклифлари қуйидаги ҳавола орқали “E-auksion” электрон савдо платформасида қабул қилинади:
Мулкий мажмуани сотиш икки босқичда ўтказилади.
• биринчи босқичда– талабгорлар олдиндан малакаланади (сараланади), жумладан, савдоларда қатнашиш учун талаб қилинган ҳужжатларнинг тўлиқлиги, закалат пули келиб тушганлиги, давлат активидан келгусида фойдаланиш йўналишларига қўйилган талабга нисбатан талабгор томонидан таклиф этилган бизнес концепцияси лойиҳасининг мақбул ёки мақбул эмаслиги кўриб чиқилади;
• иккинчи босқичда– талабгорнинг тижорат таклифлари (сотиб олиш нархи ва тўловни амалга ошириш муддати), закалат пули миқдори (нарх таклифининг камида 5 фоизини ташкил этиши) ҳамда тўлов қобилияти баҳоланади.
Савдонинг биринчи босқичида иштирок этиш учун талабгорлар томонидан 2023 йил 20 октябрь куни соат (Тошкент вақти билан) 18:00 га қадар ўзбек ёки рус ёхуд инглиз тилларида (талабгорнинг ихтиёрига кўра) мазкур эълоннинг 1-иловаси (жисмоний шахслар 1а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (имзоланган ҳолда), қуйидаги ҳужжатларнинг сканер қилинган шакли (кодланган ҳолда) “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали тақдим этилади:
Савдонинг иккинчи босқичига ўтган талабгорлар тўғрисида Давактив агентлиги томонидан ўзининг расмий веб сайтида эълон чоп этилган кундан бошлаб 5 иш куни ичида савдонинг иккинчи босқичида қатнашиш учун мазкур эълоннинг 2-иловаси (жисмоний шахслар 2а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (тасдиқланган ҳолда)E-auksion” электрон савдо платформаси орқали таклифлар тақдим этилади.
талабгор томонидан ўз молиявий ҳисоботлари бўйича тўлов қобилияти етарли бўлмаса, таъсисчиси ёки бенефициарининг охирги 3 йиллик молиявий ҳисоботи (бухгалтерия ҳисоботининг 1 ва 2-шакллари) нусхасини (резидентлар учун ҳисобот қабул қилинганлиги тўғрисидаги солиқ органларининг тасдиғи ҳамда моддий ва номоддий активларга ҳисобланган амортизация ва активларни қайта баҳолаш кўрсаткичлари билан бирга) тақдим этиши мумкин. Бундай ҳолларда таъсисчи ёки бенефициарнинг талабгор манфаати учун тўловларни амалга ошириш юзасидан тасдиқ хати илова қилиниши шарт;
1. мулкий мажмуа негизида замонавий шаҳарсозлик талабларини инобатга олган энг мақбул лойиҳа концепциясини тақдим этиш, бунда мулкий мажмуадаги кўп қаватли маъмурий биноларнинг тарихий қиёфани сақлаб қолиш шарти билан ягона мулкий мажмуа сифатида хусусийлаштирилади;
2. мулкий мажмуа бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганда дастлабки тўлов суммаси 35 фоиздан кам бўлган ҳолларда қолган суммага Марказий банкнинг асосий ставкаси миқдорида йиллик фоизлар ҳисобланади;
3. мулкий мажмуани сотиб олиш бўйича биринчи босқичда битта таклиф келиб тушган ҳолларда, савдолар ўтказилмаган деб эътироф этилади;
4. талабгор давлат активини сотиб олиш тўловини бир ойдан кўп муддатларда (кўпи билан 36 ой) амалга оширишни таклиф этганда, унинг нарх таклифи ушбу муддатларни инобатга олган ҳолда, белгиланган тартибда жорий қийматга келтириб баҳоланади;
5. савдо якунлари бўйича савдо ғолиби билан Давактив агентлиги томонидан хабарнома юборилгандан кейин белгиланган тартибда олди-сотди шартномаси расмийлаштирилади (форс-мажор ҳолатлари бундан мустасно) ва савдоларга қатнашиш учун тўланган закалат пули давлат активи харид тўловининг бир қисми сифатида қабул қилинади;
6. мулкий мажмуа савдолари якунлари бўйича ғолиб томонидан тўланадиган харид қийматига чегирма қўлланилмайди;
7. савдолар якунлари бўйича савдо ғолиби томонидан олди-сотди шартномасини тузиш рад этилса ёки ундан воз кечилса, у томонидан тўланган закалат пули миқдори қайтарилмайди;
Қабул қилиб олувчи: “E-auksion” электрон савдо платформаси; ҳ/р: 20210840800792302005 (АҚШ доллари);

Buildings and facilities located at 41 and 42 Buyuk Turon st., Mirabad district, Tashkent city, are put up for public sales as a single property complex
According to the relevant decrees, due to the fact that the buildings-facilities and production units of Publishing and Printing JSC "Sharq" (hereinafter - the Company), located at 41 Buyuk Turon Street, Mirabad district, Tashkent city, are morally obsolete, require maintenance and most of them are unsuitable for operation, the Company is relocating to new buildings and facilities located at 1 Katta Hirmontepa Street, Uchtepa district.
At the same time, the administrative building of the National information agency of Uzbekistan, located at 42 Buyuk Turon Street, Mirabad district, Tashkent city, will be relocated to the building of "Matbuot uyi" located at 32 Matbuotchilar street, Mirabad district, Tashkent city.
In accordance with the relevant privatization programms, the buildings and facilities (hereinafter - Property Complex) located at 41-42 Buyuk Turon Street, Mirabad district, Tashkent city, Mirabad district (total land plot area 3.02 ha, area of buildings and structures 56 525 sq.m.), taking into account their release and in order to create a single property complex on their basis meeting the requirements of modern urban development, the State Assets Management Agency (hereinafter - UzSAMA) announces the beginning of the public sales processes of property complex.
In accordance with the relevant privatization programs, taking into account that the above-mentioned buildings and facilities (hereinafter - Property Complex) located at 41-42 Buyuk Turon Street, Mirabad district, Tashkent city (total land plot area 3.02 ha, area of buildings and facilities 56 525 sq.m.) are to be vacated, as well as in order to create on their basis a single property complex meeting the requirements of modern urban development, the State Assets Management Agency (UzSAMA) announces the beginning of the public sales process.
Proposals from applicants are accepted via the electronic trading platform "E-auksion" via the link below.
Link for participation in the public sales.
The sale of state assets will be carried out in the following two stages:
• Stage 1: applicants are pre-qualified for participation in the sale on the basis of the following terms: the completeness of the required documents, receipt of a deposit, eligibility of the draft business concept proposed as per the requirements for future usage of the assets;
• Stage 2: the commercial proposals of the applicants (the purchase price and the period of payment), the receipt of a deposit (the amount of at least 5 percent of the price proposal), as well as the solvency are assessed.
At the first stage, applicants must complete the application form in Annex 1 (Annex 1a for Individuals) in Uzbek, Russian or English (preferred language of the applicant) by October 20, 2022 at 18:00 (Tashkent time), and send through “E-auksion” electronic trading platform as an encrypted scanned attachment with the following documents:
• certificate of registration as a legal entity and copies of approved charter;
• a complete list of the applicant, its founder and/or beneficiary as of the date of submission of documents (indicating the relevant shares and amount of the applicant in the authorized capital, if the payment is intended to involve the founder and/or beneficiary);
• a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered for the state asset that the applicant plans to purchase has been transferred to a special account of "Organization of electronic online auctions" JSC given below.
• taxpayer identification number (for residents of the Republic of Uzbekistan), passport information;
• a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered for the state asset that the applicant plans to purchase has been transferred to a special account of  "Organization of electronic online auctions" JSC given below.
Within 3 working days from the date of the State commission for privatisation decision on the results of the first stage, UzSAMA will announce the results on its official website and social networks and official notifications will be sent to all applicants.
Applicants passed to the second stage of the sale process, must apply to the second stage in accordance with application form Annex 2 (Annex 2a for individuals) through “E-auksion” electronic trading platform within 5 business days after the publication date of the official announcement by UzSAMA.
• a copy of the financial statements (Forms 1 and 2 of the accounting report) of the applicant for the last 3 years (along with confirmation of the tax authorities on the receipt of the report for residents and depreciation and revaluation of assets).
other documents confirming the applicants’s capacity to pay (certificate of deposit, bank guarantee) must be sent in the event that the applicant is unable to pay as per his financial statements.
• Privatization is carried out as a single property complex on the basis of buildings and facilities, provided that the most suitable design concept is presented, taking into account the requirements of modern urban planning, while preserving historical appearance of the multi-storey administrative buildings of the Property Complex;
• in cases where the amount of the initial contribution is less than 35 percent when selling with the condition of payment as a state asset, the remaining amount is an annual percentage in the amount of the base rate of the Central Bank;
• if one proposal for the acquisition of a state asset (one lot each) is received at the first stage of the sales, the sales is considered to have failed;
• if the applicant offers to pay the repurchase value of the state asset for a period of more than one month (up to 36 months), his price offer is evaluated by bringing the price offer of the state asset to the current value;
• The UzSAMA, from the date of sending the notification (except for force majeure cases), enters into a Purchase and Sale Agreement in the specified manner with the winner of the sales and the deposit made to participate in the sales will be included in the amount of redemption payments for the acquired state asset;
• discounts are not applied for redemption payments made by the winner of the sales;
• if the winner of the sales refuses to conclude a Purchase and Sale Agreement, the amount of the deposit made by him will not be refunded;
• The State commission on privatisation or the Working Body, without assuming any obligations, may, at its discretion, suspend the sales at any time, as well as request additional information and/or clarifications from the participants during the sales process.
Special settlement account of the "Organization of electronic online auctions" JSC is used for the payment of the deposit:
In national currency: in UZS
Recipient: "Organization of electronic online auctions" JSC;
Foreign currency: USD
Recipient: "Organization of electronic online auctions" JSC;
Recipient's current account: 20210840800792302005 (USD);
Address of UzSAMA: 100000, Tashkent city, Amir Temur Street, 6.
Phone numbers for additional information: (+99871) 259-22-56, 259-20-23.
If you have any complaints or suggestions during the sales process, you can contact the helpline of UzSAMA (+99871) 259-21-37 or 1082.