Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Буюк Турон кўчаси, 41 ва 42-уй манзилларда жойлашган бино ва иншоотлар ягона мулкий мажмуа сифатида савдога чиқарилади
Тегишли қарорларга кўра, Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Буюк Турон кўчаси, 41-уйда жойлашган “Шарқ” нашриёт-матбаа АЖнинг бино-иншоотлари ва ишлаб чиқариш ускуналари маънан эскириб, таъмирталаб ва аксарияти яроқсиз аҳволга келиб қолганлиги сабабли Учтепа тумани, Катта Хирмонтепа кўчаси, 1-уй манзилида жойлашган янги бино-иншоотларга кўчирилмоқда.
Шу билан бирга, Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Буюк Турон кўчаси, 42-уйда жойлашган Ўзбекистон Миллий ахборот агентлигининг маъмурий биноси Тошкент шаҳар, Миробод тумани, Матбуотчилар кўчаси, 32-уй манзилидаги Матбуот уйига кўчирилади.
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Тошкент шаҳри, Миробод тумани, Буюк Турон кўчаси, 41-42-уй манзилларда жойлашган (умумий ер майдони 3,02 гектар, бино-иншоот майдони 56 525 кв.м.)  бино ва иншоотлар (кейинги ўринларда – Мулкий мажмуа) бўшаётганлигини инобатга олиб, уларнинг негизида замонавий шаҳарсозлик талабларига мос келувчи ягона мулкий мажмуани барпо этиш мақсадида, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) мулкий мажмуа бўйича оммавий савдо жараёнлари бошланганини эълон қилади.
Талабгорларнинг таклифлари қуйидаги ҳавола орқали “E-auksion” электрон савдо платформасида қабул қилинади:
Мулкий мажмуани сотиш икки босқичда ўтказилади.
• биринчи босқичда– талабгорлар олдиндан малакаланади (сараланади), жумладан, савдоларда қатнашиш учун талаб қилинган ҳужжатларнинг тўлиқлиги, закалат пули келиб тушганлиги, давлат активидан келгусида фойдаланиш йўналишларига қўйилган талабга нисбатан талабгор томонидан таклиф этилган бизнес концепцияси лойиҳасининг мақбул ёки мақбул эмаслиги кўриб чиқилади;
• иккинчи босқичда– талабгорнинг тижорат таклифлари (сотиб олиш нархи ва тўловни амалга ошириш муддати), закалат пули миқдори (нарх таклифининг камида 5 фоизини ташкил этиши) ҳамда тўлов қобилияти баҳоланади.
Савдонинг биринчи босқичида иштирок этиш учун талабгорлар томонидан 2023 йил 20 октябрь куни соат (Тошкент вақти билан) 18:00 га қадар ўзбек ёки рус ёхуд инглиз тилларида (талабгорнинг ихтиёрига кўра) мазкур эълоннинг 1-иловаси (жисмоний шахслар 1а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (имзоланган ҳолда), қуйидаги ҳужжатларнинг сканер қилинган шакли (кодланган ҳолда) “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали тақдим этилади:
Савдонинг иккинчи босқичига ўтган талабгорлар тўғрисида Давактив агентлиги томонидан ўзининг расмий веб сайтида эълон чоп этилган кундан бошлаб 5 иш куни ичида савдонинг иккинчи босқичида қатнашиш учун мазкур эълоннинг 2-иловаси (жисмоний шахслар 2а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (тасдиқланган ҳолда)E-auksion” электрон савдо платформаси орқали таклифлар тақдим этилади.
талабгор томонидан ўз молиявий ҳисоботлари бўйича тўлов қобилияти етарли бўлмаса, таъсисчиси ёки бенефициарининг охирги 3 йиллик молиявий ҳисоботи (бухгалтерия ҳисоботининг 1 ва 2-шакллари) нусхасини (резидентлар учун ҳисобот қабул қилинганлиги тўғрисидаги солиқ органларининг тасдиғи ҳамда моддий ва номоддий активларга ҳисобланган амортизация ва активларни қайта баҳолаш кўрсаткичлари билан бирга) тақдим этиши мумкин. Бундай ҳолларда таъсисчи ёки бенефициарнинг талабгор манфаати учун тўловларни амалга ошириш юзасидан тасдиқ хати илова қилиниши шарт;
1. мулкий мажмуа негизида замонавий шаҳарсозлик талабларини инобатга олган энг мақбул лойиҳа концепциясини тақдим этиш, бунда мулкий мажмуадаги кўп қаватли маъмурий биноларнинг тарихий қиёфани сақлаб қолиш шарти билан ягона мулкий мажмуа сифатида хусусийлаштирилади;
2. мулкий мажмуа бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганда дастлабки тўлов суммаси 35 фоиздан кам бўлган ҳолларда қолган суммага Марказий банкнинг асосий ставкаси миқдорида йиллик фоизлар ҳисобланади;
3. мулкий мажмуани сотиб олиш бўйича биринчи босқичда битта таклиф келиб тушган ҳолларда, савдолар ўтказилмаган деб эътироф этилади;
4. талабгор давлат активини сотиб олиш тўловини бир ойдан кўп муддатларда (кўпи билан 36 ой) амалга оширишни таклиф этганда, унинг нарх таклифи ушбу муддатларни инобатга олган ҳолда, белгиланган тартибда жорий қийматга келтириб баҳоланади;
5. савдо якунлари бўйича савдо ғолиби билан Давактив агентлиги томонидан хабарнома юборилгандан кейин белгиланган тартибда олди-сотди шартномаси расмийлаштирилади (форс-мажор ҳолатлари бундан мустасно) ва савдоларга қатнашиш учун тўланган закалат пули давлат активи харид тўловининг бир қисми сифатида қабул қилинади;
6. мулкий мажмуа савдолари якунлари бўйича ғолиб томонидан тўланадиган харид қийматига чегирма қўлланилмайди;
7. савдолар якунлари бўйича савдо ғолиби томонидан олди-сотди шартномасини тузиш рад этилса ёки ундан воз кечилса, у томонидан тўланган закалат пули миқдори қайтарилмайди;
Қабул қилиб олувчи: “E-auksion” электрон савдо платформаси; ҳ/р: 20210840800792302005 (АҚШ доллари);

Здания и сооружения, расположенные по адресу г.Ташкент, Мирабадский район, ул. Буюк Турон, 41 и 42 выставляются на публичные торги как единый имущественный комплекс
Согласно соответствующим постановлениям, в связи с тем, что здания-сооружения и производственные оборудования Издательско-полиграфическое АО «Шарк» (далее - Общество), расположенное по адресу город Ташкент, Мирабадский район, улица Буюк Турон, №41 морально устарели, требуют ремонта и большая часть непригодны для эксплуатации, Общество переезжает в новые здания и сооружения, расположенные по адресу Учтепинский район, улица Катта Хирмонтепа, дом 1.
В то же время, административное здание Национального информационного агентства Узбекистана, расположенное по адресу город Ташкент, Мирабадский район, улица Буюк Турон, №42 будет перенесено в здание "Матбуот уйи", расположенное по адресу город Ташкент, Мирабадский район, улица Матбуотчилар, 32.
Согласно соответствующим программам приватизации, учитывая освобождение вышеуказанных зданий и сооружений (далее - Имущественный комплекс), расположенных по адресу город Ташкент, Мирабадский район, улица Буюк Турон, 41-42 (общая площадь земельного участка 3,02 га, площадь зданий и сооружений 56 525 кв.м.), а также в целях создания на их базе единого имущественного комплекса, отвечающего требованиям современного градостроительства, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) объявляет о начале процесса публичных торгов данного имущественного комплекса.
Прием предложений от претендентов осуществляется через электронную торговую платформу «E-auksion» по нижеследующей ссылке.
Ссылка для участия на публичных торгах.
Реализация Имущественного комплекса будет осуществляться в два этапа.
• на первом этапе - претенденты проходят предварительный квалификационный отбор, в том числе рассматривается полнота представленной документации, необходимой для участия на торгах, подтверждение оплаты задатка, приемлемость (неприемлемость) представленной бизнес концепции с учетом требований, предъявляемых к дальнейшему использованию государственного актива.
Для участия на первом этапе торгов претенденты должны в срок до 18:00 (Ташкентское время) 20 октября 2023 года представить в запечатанном конверте или в отсканированной (закодированной) форме через электронную торговую платформу «E-auksion» на узбекском, русском или английском языках (по усмотрению претендента) заполненную заявку по форме, указанной в Приложении №1 (для физических лиц - Приложение № 1а) к настоящему объявлению, с приложением следующих документов:
• на официальном вебсайте и в социальных сетях будет размещена информация о претендентах, прошедших на второй этап;
• Приватизация осуществляется как единый имущественный комплекс на базе зданий и сооружений при условии представления наиболее приемлемой проектной концепции с учетом требований современного градостроительства при этом, сохранение исторического облика многоэтажных административных зданий Имущественного комплекса.
• в случаях, если сумма первоначального взноса составляет менее 35 процентов при продаже с условием оплаты в качестве государственного актива, оставшаяся сумма представляет собой годовой процент в размере базовой ставки Центрального банка;
• в случае если на первом этапе торгов получена одна заявка на приобретение государственного актива (по одному лоту), торги считаются несостоявшимся;
• если претендент предлагает оплатить выкупную стоимость государственного актива в срок более одного месяца (до 36 месяцев), его ценовое предложение оценивается путем приведения ценового предложения государственного актива к текущей стоимости;
• Агентством госактивов с даты направления уведомления (кроме форс-мажорных случаев), заключается договор купли-продажи с победителем торгов и задаток, внесенный для участия на торгах, будет включаться в сумму выкупных платежей за приобретаемый государственный актив;
• по выкупным платежам, осуществляемым победителем торгов скидки не применяются;
• если победитель торгов отказывается от заключения договора купли-продажи, сумма внесенного им задатка не возвращается;
• Государственная комиссия по приватизации или Рабочий орган, не принимая на себя никаких обязательств, может по своему усмотрению в любое время приостановить торги, а также в процессе торгов запросить у участников дополнительную информацию и/или разъяснения.