Бухоро вилоятида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисидаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида “битта акция – битта лот тамойили асосида “Халқ IPO”си орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 22 июнь куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Бухоро вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
“Roadshow” тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Фирдавс Норов ҳамда вилоят ҳокимининг ўринбосари Мирали Ҳамроев бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Бухоро вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил давомида хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 284 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 110 та давлат активлари 195,3 млрд. сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 4052 та 493,2 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 428 та 28,3 гектар ер участкалари 45,9 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Бухоро вилоятидаги жами 181 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 112 та кўчмас мулк объектлари яқиндан таништирилди.
Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга “E-auksion” электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйичамастер-класс ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий, ҳам амалий тушунтирилди.
Шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Навоий ҳамда Қашқадарё вилоятларида ўтказилди, шунингдек йил давомида республикамизнинг қолган барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

Regular Roadshow was held in Bukhara region
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on June 22 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Bukhara region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was attended by over 300 representatives of local khokimiyats, large enterprises of the region as well as entrepreneurs and investors.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliev, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Bukhara region Firdavs Norov and Deputy of the Bukhara region Khokimiyat Mirali Hamroyev.
The Roadshow participants were informed about the work carried out in Bukhara region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 284 state assets for public auction and 110 assets were sold for 195,3 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 4052 land plots with total area of 493,2 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 428 land plots with total area of 28,3 hectares were sold for 45,9 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree № PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 181 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 112 real estate objects, which are oferred for public auction in Bukhara region.
During the Roadshow, which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliev and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Bukhara region and provided information on the projects being implemented.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Navai and Kashkadarya regions and will also be held during the year in all other regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.