Давактив ходимлари учун Ўзбекистон Республикасининг янги таҳрирдаги Конституцияси мазмун-моҳиятига бағишланган давлат фуқаролик хизматчилари ўқув-семинари ўтказилди
Давлат активларини бошқариш агентлигида жорий йил 21 сентябрь куни Давактив агентлиги директори ўринбосари М.Кадиров бошчилигида марказий аппарат, таркибий тузилмалар ва ҳудудий бошқармалар ходимлари учун Ўзбекистон Республикасининг янги таҳрирдаги Конституцияси мазмун-моҳиятига бағишланган давлат фуқаролик хизматчилари ўқув-семинари ўтказилди.
Семинар маърузачилари сифатида Жамоат хавфсизлиги университети кафедра раҳбари, юридик фанлар доктори, профессор Шерзод Зулфикаров, шу университетнинг кафедра раҳбари, юридик фанлар доктори, доцент Мирғолиб Нурматов ва Тошкент давлат юридик университети Конституциявий ҳуқуқ кафедраси ўқитувчиси Хуршид Ботиров иштирок этди.
Эслатиб ўтиш жоизки, Конституция лойиҳасидаги моддалар сони амалдаги 128 тадан 155 тага, нормалар сони 275 тадан 434 тага ошди. Яъни, Асосий қонунимиз матни қарийб 65 фоизга ортди ва халқимиз таклифлари асосида янгиланди.
Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида белгиланган конституциявий нормаларнинг ижросини сўзсиз таъминлаш барча соҳаларда инсон қадри”нинг том маънода юксалишига, давлат ва жамият ҳаётини инсон – жамият – давлат” деган тизимга асосланган янги ва замонавий тарзда бошқариш имконини бериши таъкидлаб ўтилди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикаси ҳудудида иқтисодий макон бирлиги, товарлар, хизматлар, меҳнат ресурслари ва молиявий маблағларнинг эркин ҳаракатланиши кафолатланиши мустаҳкамланди. Бу ҳол товарлар ва хизматларнинг эркин ҳаракатланиши ва реализация қилинишини ноқонуний чеклашни олдини олишга ва  меҳнат ресурсларининг эркин ҳаракатига мустаҳкам пойдевордир.
Шунингдек, Янги Конституция қулай инвестициявий ва ишбилармонлик муҳитини таъминланиши иқтисодиётга тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб этишни рағбатлантиришга, инвесторларнинг ишончини мустаҳкамлашга, тадбиркорлар ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиши билан ҳам муҳим аҳамият касб этиши қайд этилди.
Шу билан бирга, Конституцияда илк маротаба ер хусусий мулк бўлиши мумкинлиги назарда тутилди. Ушбу норма янги Конституциямиздаги ҳақиқий инқилобий янгиликлардан бири сифатида мулкчилик муносабатларидаги бўшлиқни тўлдирганлиги айтиб ўтилди.
Маълумотларга бой тадбир якунида иштирокчилар янги таҳрирдаги Конституция бўйича барча қизиқтирган саволларига жавоб олдилар.

Cотрудникам Агентства госактивов проведен обучающий семинар государственных служащих, посвященный сути и значению новой редакции Конституции Республики Узбекистан
21 сентября текущего года в здании Агентства по управлению государственными активами под руководством заместителя директора Агентства госактивов М.Кадирова для сотрудников Центрального аппарата, структурных подразделений и территориальных управлений  проведен обучающий семинар для государственных служащих, направленный на разъяснение содержания и сути новой редакции Конституции Республики Узбекистан.
В качестве спикеров семинара выступили заведующий кафедрой Университета общественной безопасности, доктор юридических наук, профессор Шерзод ЗулфикаровЗаведующий кафедрой данного университета, доктор юридических наук, доцент Мирголиб Нурматовпреподаватель Кафедры конституционного права Ташкентского государственного юридического университета Хуршид Ботиров.
Стоит напомнить, что количество статей в проекте Конституции увеличилось с нынешних 128 до 155, а количество норм увеличилось с 275 до 434. То есть текст нашего Основного закона увеличился почти на 65 процентов и был обновлен с учетом предложений нашего народа.
Было подчеркнуто, что Безоговорочное исполнение конституционных норм, определенных Конституцией Республики Узбекистан в новой редакции, позволяет в буквальном смысле возвысить «человеческое достоинство» во всех сферах, по-новому и современному управлять государственной и общественной жизнью на основе системы «человек – общество – государство»
При этом отмечено, что усилены гарантии единства экономического пространства, свободного перемещения товаров, услуг, трудовых ресурсов и финансовых средств на территории Республики Узбекистан. Данная ситуация создает основания для предотвращения неправомерного ограничения свободы передвижения и реализации товаров и услуг, а также свободного перемещения трудовых ресурсов.
Также усиление обеспечения новой Конституцией благоприятной инвестиционной и деловой среды послужит стимулированию привлечения прямых инвестиций в экономику страны, укреплению доверия инвесторов, обеспечению надежной защиты прав и законных интересов предпринимателей.
Также было отмечено, что в Конституции впервые предусмотрено, что земля может являться частной собственностью. Эта норма восполнила пробел в отношениях собственности как одно из настоящих революционных нововведений нашей новой Конституции.
В конце мероприятия участники получили ответы на все интересующие их вопросы по новой редакции Конституции.