Давактив агентлиги томонидан Бўстонлиқ туманидаги хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, ер участкалари ва хусусийлаштирилган объектларга пресс-тур ўтказилди
Жорий йил 28 август куни Давактив агентлиги томонидан "Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш" АЖ билан ҳамкорликда Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманидаги "Чорвоқ" туристик рекреацион зонаси ҳудудида жойлашган "Угам" туристик мажмуаси, "Ҳумсон санаторияси" дам олиш маскани, "Чорвоқ оромгоҳи" ("Пирамидалар") дам олиш маскани ҳамда Чорвоқ ТРЗ ҳудудида жойлашган 45 та ер участкаларига оммавий ахборот воситалари ҳамда кенг жамоатчилик вакиллари иштирокида пресс-тур ташкил қилинди.
Пресс-тур давомида ОАВ вакиллари биринчи навбатда "Угам" туристик мажмуасига ташриф буюрди. Мазкур мажмуа Ўзбекистондаги уникал лойиҳа бўлиб, у ерда 18 та блокда кўп қаватли бинолар барпо этилмоқда. Шунингдек, 830 та бир, икки ва уч хонали апартаментлар, 100 ўринли болалар боғчаси, 400 ўринли ресторан, 100 ўринли фитнес ва спа мажмуаси, 500 та автомобилга мўлжалланган автотураргоҳ ва бошқа қулайликларга эга туристик мажмуа қурилмоқда.
Апартаментлар қурилиш жараёнида бўлгани боис, "E-auksion" электрон савдо платформаси орқали инвестицион шартнома тузиш ҳуқуқи сотувга қўйилади. Мажмуадан муддатли тўлов эвазига апартаментларни харид қилиб, харидор ўзи дам олиши ёки уни ижарага берган ҳолда фойда олиши мумкин. Туристик мажмуада апартаментлар тайёр таъмирланган ҳолда сотилади. Апартаментларни бошқарув компанияси орқали ижарага бериш имконияти мавжуд. Мажмуадаги электр токи янги қурилаётган ГЭС орқали таъминланади ва иситиш тизими автоном шаклда суюлтирилган газ тизимида ишлайди.
Давактив агентлиги томонидан оммавий савдоларга қўйилиши режалаштирилган "Ҳумсон санаторияси" дам олиш масканига ҳам ташриф буюрилди. Санаториянинг умумий майдони 14,93 га бўлиб, бино-иншоотлар майдони 14 971,1 кв.м., мавжуд хоналар сони эса 253 та. Ҳозирги вақтда Ҳумсон дам олиш масканининг хусусийлаштириш жараёнларига консультант жалб қилиш чоралари кўрилмоқда.
Шу билан бирга, ОАВ вакиллари "Чорвоқ" сув омбори яқинида жойлашган 45 та ер участкаларига ташриф буюриб, ижара ҳуқуқи асосида "E-auksion" электрон савдо платформасида очиқ савдоларга чиқарилганлиги, ҳамда ер участкалари 20 сотихдан 6,7 гектаргача бўлган лотлардан иборат эканлиги бўйича маълумот берилди.
Мазкур ер участкаларини сотиб олган харидор тўловларни 24 ой муддатда бўлиб тўлаш имкониятига эга бўлади. Бундан ташқари, бу ер участкаларида меҳмонхоналар, меҳмон уйлари, спорт-соғломлаштириш иншоотлари, хизмат кўрсатиш ва савдо мажмуаларини қуришга рухсат этилади.
Таъкидланганидек, "Чорвоқ оромгоҳи" ("Пирамидалар") дам олиш маскани Давактив агентлигининг 2021 йил 7 октябрдаги оммавий савдо тўғрисидаги эълонига мувофиқ савдога чиқарилган эди. Савдо якунлари бўйича "Vip Logistics" МЧЖ ҚК 208,0 млрд сўм харид тўловларини амалга ошириш шарти билан савдо ғолиби деб топилган.
Қўшимча маълумот учун "Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш" АЖ Маркетинг ва жамоатчилик билан алоқалар бўлимига мурожаат қилишингиз мумкин.

UzSAMA conducted a press tour to Bostanlyk district to the state assets and land plots are subject to privatize, as well as privatized facilities
On 28 August this year, UzSAMA in cooperation with the JSC "Organisation of electronic internet auctions" organised a press tour for representatives of the mass media to "Ugam" touristic complex, recreation area "Humson Sanatorium", recreation area "Charvak" (‘Pyramids’), as well as 45 land plots in the territory of Charvak touristic and recreational zone in Bostanlyk district of Tashkent region.
During the press tour, media representatives visited the "Ugam" touristic complex. This complex is a unique project in Uzbekistan, where multi-storey buildings are being constructed in 18 blocks. The touristic complex with 830 apartments with one, two and three rooms, kindergarten for 100 places, restaurant for 400 places, fitness and spa complex for 100 places, car park for 500 cars and other facilities is also under construction.
As the apartments are under construction, the right to make an investment contract will be offered for sale through the electronic trading platform ‘E-auksion’. By purchasing an apartment in the complex for a fixed fee, the buyer can stay himself or make a profit by renting it out. Apartments in the touristic complex are sold with ready repair. It is possible to lease out apartments through the management company. Electricity is supplied to the complex through the hydroelectric power plant, and the heating system will operate independently on liquefied gas.
The participants also visited the recreation area ‘Humson Sanatorium’, which UzSAMA plans to put up for public sale. The total area of the sanatorium is 14.93 hectares, the area of buildings and structures is 14,971.1 square metres, available rooms are 253. Measures are currently being taken to attract a consultant to the privatizing process of the recreation area.
At the same time, media representatives visited 45 land plots located near the Charvak reservoir, put up for auction on the electronic trading platform ‘E-auksion’ on the right of lease. The land plots consist of lots ranging from 20 hectares to 6.7 hectares.
The buyer acquired the land plots will be able to make payments in instalments for 24 months. In addition, the construction of hotels, guest houses, sports and recreational facilities, service and shopping centres is allowed on these land plots.
Moreover, as previously reported, the recreation area “Charvak” (“Pyramids”) was put up for sale in accordance with the announcement of the UzSAMA on public sales on October 7, 2021. According to the results of the sales, JV LLC “Vip Logistics” was recognized as the winner of the sales with the condition of redemption payment in the amount of 208.0 billion UZS.
For more information you can contact the Marketing and Public Relations Department of JSC "Organisation of Electronic Online Auctions".