Давактив агентлиги томонидан Сингапурда “Ўзбекистоннинг хусусийлаштириш дастури" тўғрисида Тақдимот ўтказилди
Жорий йил 16 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Cингапурга давлат ташрифи доирасида ташкил этилган Ўзбек-Сингапур бизнес форумида Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан “Ўзбекистонда хусусийлаштириш ва корпоратив бошқарув соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар” мавзусида Тақдимот ўтказилди.
Унда, Мувофиқлашган ҳаракатни таъминлаш Департаменти бошлиғи Шохруҳ Оҳунов тақдимот билан иштирок этиб, 200 дан ортиқ Сингапур ишбилармон соҳа вакилларига Ўзбекистонда хусусийлаштириш соҳасида эришилган натижалар, келгусидаги режалар, жумладан, савдога чиқарилиши белгиланган давлат активлари ва ушбу савдо жараёнларида иштирок этиш тартиблари тўғрисида батафсил маълумотлар бериб ўтди. Шунингдек, хусусийлаштириладиган йирик давлат корхоналари бўйича инвестиция тизерлари тарқатилди.
Шу билан бирга, кўтаринки руҳда ўтган форум давомида Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков Сингапурнинг 50 дан ортиқ бизнес вакиллари билан тўғридан-тўғри G2B учрашувларини ўтказди. Учрашув давомида мамлакатимизда хорижий инвесторлар учун яратилаётган шароитлар юзасидан тушунтириш берилиб, бизнес вакилларини Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларида фаол қатнашишга таклиф этилди. Бунда, мисол тариқасида Сингапурнинг "Indorama Corporation Ltd." компаниясининг мамлакатимизда олиб борилаётган хусусийлаштириш жараёнида муваффақиятли иштироки алоҳида таъкидланди. Шунингдек, тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар берилди.

Агентством госактивов презентована «Программа приватизации Узбекистана» в Сингапуре
16 января текущего года на Узбекско-Сингапурском бизнес-форуме, организованном в рамках государственного визита Президента Республики Узбекистан в Сингапур, Агентство по управлению государственными активами провело презентацию на тему «Реформы в сфере приватизации и корпоративного управления в Узбекистане».
Начальник Департамента обеспечения координации действий Шохрух Охунов выступил с презентацией и дал подробную информацию о результатах, достигнутых в сфере приватизации в Узбекистане, будущих перспективных планах, в том числе государственных активах выставляемых на продажу, а также процедурах участия в процессе торгов более 200 представителям деловых кругов Сингапура . Также, участникам раздали инвестиционные тизеры крупных государственных активов, подлежащих приватизации.
Вместе с тем, в ходе форума прошедшем на высоком уровне, директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков провел прямые G2B встречи с более 50 представителями бизнес-кругов Сингапура. В ходе встречи представители бизнес-кругов ознакомлены с созданными для иностранных инвесторов условиями в нашей стране, а также они были приглашены к активному участию в процессах приватизации в Узбекистане. При этом, на основе примера успешного участия в процессах приватизации, проводимых в нашей стране, была отмечена сингапурская компания "Indorama Corporation Ltd". А также, были даны развернутые ответы на ряд вопросов, заданных участниками мероприятия и представителями СМИ.