Давактив агентлиги вакиллари Тошкентда бўлиб ўтган “Ўзбекистонда капитал бозори: таваккалчилик ва имкониятлар” конференциясида иштирок этишди
Жорий йил 4 июль куни "Курсив" мунозара платформаси томонидан бозор истиқболларини муҳокама қилиш мақсадида “Ўзбекистонда капитал бозори: таваккалчилик ва имкониятлар” конференцияси ташкил қилинди. Мазкур тадбирда давлат идоралари, халқаро консалтинг компаниялари, брокерлик компаниялари, банклар вакиллари ва экспертлар ҳамжамияти вакиллари иштирок этишди.
Биринчи панель муҳокамасида Ўзбекистонда давлат активларини хусусийлаштириш йўлларидан бири сифатида "Халқ IPO"си мавзуси муҳокама қилинди. Мазкур муҳокамада Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев ўз маърузаси билан иштирок этди.
Ўз нутқида А.Миралиев давлат иштирокидаги корхоналарнинг акциялари билан "Халқ IPO"сини ўтказишдан асосий мақсад ушбу жараёнларга иложи борича аҳолининг кенг қатламини жалб қилиш, аҳоли учун қўшимча даромад манбаларини яратиш, уларда мулкдорлик ҳиссини уйғотиш ҳамда йирик корхоналарнинг фаолияти очиқлиги ва жамоатчилик назоратини ўрнатиш ҳисобланишини таъкидлаб ўтди.
Шу ўринда, “битта акция - битта лот” тамойили асосида "Халқ IPO"сини ўтказиш таклиф этилаётган корхоналар уларнинг даромадлилиги, ўзига хос тарихга эга эканлиги, аҳолида уларнинг фаолияти тўғрисида тушунча борлиги ҳамда халқаро рейтинг эга бўлиш ва халқаро фонд биржаларига чиқиш бўйича режаларига қараб танлаб олинганлиги қайд этилди.
Бундан ташқари, "Халқ IPO"сини ўтказиш орқали фонд бозорида қимматли қоғозлар савдоси айланмасини ривожлантириш ҳам асосий мақсадлардан бири ҳисобланиши эслатиб ўтилди.
Даромади бошқа хар қандай ташкилотларга нисбатан кўп бўлган ва мамлакат иқтисодиётида муҳим аҳамиятга эга бўлган бу каби йирик компанияларнинг акцияларига "Халқ IPO"си учун буюртмалар соддалаштирилган тартибда “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали шакллантирилиши, шунингдек “E-auksion” платформасидан фойдаланиш қулайликлари ва афзалликлари билан конференция иштирокчилари таъништирилди.
Ўз ўрнида, Стратегик ислоҳотлар агентлиги бош директорининг биринчи ўринбосари Абдулла Абдуқодиров биринчи панель муҳокамасининг савол-жавоб қисмида сўз олиб, икки Агентлик яқин хамкорлигида барча мавжуд имкониятлардан фойдаланган ҳолда "Халқ IPO"си муваффақиятли ўтишига ишонч билдирди.
Маълумот учун: Курсив — Марказий Осиё бизнес кун тартиби эксперти. Медианинг Ўзбекистон ва Қозоғистонда ваколатхоналари мавжуд бўлиб, таҳририят минтақа мамлакатларидаги макроиқтисодиёт ва бизнес ҳақида ёзади.

Representatives of UzSAMA participated in the conference "Capital Markets in Uzbekistan: Risks and Opportunities" in Tashkent
On July 4 this year, in order to discuss the prospects of the market, the international conference "Capital Market in Uzbekistan: Risks and Opportunities" was held, which was organized by the "Kursiv" discussion platform. This event brought together representatives of state agencies, international consulting companies, brokerage companies and banks.
The topic of "People's IPO" as one of the ways of privatization of state assets in Uzbekistan was discussed at the first panel discussion. Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliev delivered his speech at the session.
In his speech Mr. Miraliev noted that the main goal of the "People's IPO" is to attract to these processes the maximum possible number of people, creating an additional source of income for the population, instilling in them a sense of ownership, as well as establishing publicity and public control over the activities of large enterprises.
It was also stressed that the enterprises proposed to the "People's IPO" on the principle of "one share - one lot", were selected based on their profitability, unique history, public understanding of their activities and plans to obtain an international rating and to enter the international stock exchanges.
In addition, it was mentioned that one of the main objectives is to develop the trading circulation of securities on the stock market through the "People's IPO".
Conference participants were familiarized with the simplified procedure of selling through the "People's IPO" shares of large companies with high profits relative to other companies and of great importance in the economy through an electronic trading platform "E-auksion", as well as with the advantages and benefits of using the platform "E-auksion".
At the same time, First Deputy General Director of the Agency for Strategic Reforms Abdulla Abdukodirov spoke in the Q&A session of the first panel discussion and expressed confidence in the success of the "People's IPO" in close cooperation between the two agencies, using all available opportunities and resources.
For reference, Kursiv is an expert in the business agenda in Central Asia. Media has offices in Uzbekistan and Kazakhstan. The editorial team writes about macroeconomics and business in the countries of the region.