Давактив агентлиги вакиллари Тошкентда бўлиб ўтган “Ўзбекистонда капитал бозори: таваккалчилик ва имкониятлар” конференциясида иштирок этишди
Жорий йил 4 июль куни "Курсив" мунозара платформаси томонидан бозор истиқболларини муҳокама қилиш мақсадида “Ўзбекистонда капитал бозори: таваккалчилик ва имкониятлар” конференцияси ташкил қилинди. Мазкур тадбирда давлат идоралари, халқаро консалтинг компаниялари, брокерлик компаниялари, банклар вакиллари ва экспертлар ҳамжамияти вакиллари иштирок этишди.
Биринчи панель муҳокамасида Ўзбекистонда давлат активларини хусусийлаштириш йўлларидан бири сифатида "Халқ IPO"си мавзуси муҳокама қилинди. Мазкур муҳокамада Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев ўз маърузаси билан иштирок этди.
Ўз нутқида А.Миралиев давлат иштирокидаги корхоналарнинг акциялари билан "Халқ IPO"сини ўтказишдан асосий мақсад ушбу жараёнларга иложи борича аҳолининг кенг қатламини жалб қилиш, аҳоли учун қўшимча даромад манбаларини яратиш, уларда мулкдорлик ҳиссини уйғотиш ҳамда йирик корхоналарнинг фаолияти очиқлиги ва жамоатчилик назоратини ўрнатиш ҳисобланишини таъкидлаб ўтди.
Шу ўринда, “битта акция - битта лот” тамойили асосида "Халқ IPO"сини ўтказиш таклиф этилаётган корхоналар уларнинг даромадлилиги, ўзига хос тарихга эга эканлиги, аҳолида уларнинг фаолияти тўғрисида тушунча борлиги ҳамда халқаро рейтинг эга бўлиш ва халқаро фонд биржаларига чиқиш бўйича режаларига қараб танлаб олинганлиги қайд этилди.
Бундан ташқари, "Халқ IPO"сини ўтказиш орқали фонд бозорида қимматли қоғозлар савдоси айланмасини ривожлантириш ҳам асосий мақсадлардан бири ҳисобланиши эслатиб ўтилди.
Даромади бошқа хар қандай ташкилотларга нисбатан кўп бўлган ва мамлакат иқтисодиётида муҳим аҳамиятга эга бўлган бу каби йирик компанияларнинг акцияларига "Халқ IPO"си учун буюртмалар соддалаштирилган тартибда “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали шакллантирилиши, шунингдек “E-auksion” платформасидан фойдаланиш қулайликлари ва афзалликлари билан конференция иштирокчилари таъништирилди.
Ўз ўрнида, Стратегик ислоҳотлар агентлиги бош директорининг биринчи ўринбосари Абдулла Абдуқодиров биринчи панель муҳокамасининг савол-жавоб қисмида сўз олиб, икки Агентлик яқин хамкорлигида барча мавжуд имкониятлардан фойдаланган ҳолда "Халқ IPO"си муваффақиятли ўтишига ишонч билдирди.
Маълумот учун: Курсив — Марказий Осиё бизнес кун тартиби эксперти. Медианинг Ўзбекистон ва Қозоғистонда ваколатхоналари мавжуд бўлиб, таҳририят минтақа мамлакатларидаги макроиқтисодиёт ва бизнес ҳақида ёзади.

Представители Агентства госактивов приняли участие в конференции «Рынок капиталов в Узбекистане: риски и возможности» в Ташкенте
4 июля текущего года в целях обсуждения перспектив рынка состоялась международная конференция «Рынок капиталов в Узбекистане: риски и возможности», которую организовала дискуссионная платформа «Курсив». В данном мероприятии собрались представители госорганов, международных консалтинговых компаний, брокерских компаний и банков.
На первой панельной дискуссии обсуждалась тема "Народного IPO", как один из способов приватизации государственных активов в Узбекистане. В данной дискуссии с речью выступил заместитель директора Агентства по управлению государственными активами Алишер Миралиев.
В своей речи А. Миралиев отметил, что основной целью "Народного IPO" акций предприятий с государственным участием является привлечение к этим процессам как можно большего количества людей, создание дополнительного источника доходов населения, привитие им чувства собственности, а также установление гласности и общественного контроля за деятельностью крупных предприятий.
Также, было подчеркнуто, что предприятия, предложенные к проведению "Народного IPO" по принципу «одна акция — один лот», отбирались с учетом их прибыльности, уникальной истории, понимания общественностью их деятельности и планов по получению международного рейтинга и выйти на международные фондовые биржи.
Кроме того, упомянуто, что одной из основных целей является развитие торгового оборота ценных бумаг на фондовом рынке путем проведения "Народного IPO".
Участники конференции ознакомились с упрощенным порядком продажи посредством «Народного IPO» акций таких крупных компаний, которые имеют большую прибыль, относительно других компаний и имеют большое значение в экономике страны, через электронную торговую площадку «E-auksion», а также с удобствами и преимуществами использования площадки «E-auksion».
Вместе с тем, первый заместитель генерального директора Агентства стратегических реформ Абдулла Абдукодиров выступил в рамках формата вопросов и ответов на первой панельной дискуссии и выразил уверенность в успешности "Народного IPO" в тесном сотрудничестве двух агентств, используя все имеющиеся возможности и ресурсы.
Для справки, Kursiv – эксперт в бизнес-повестке Центральной Азии. Медиа имеет офисы в Узбекистане и Казахстане. Редакция пишет про макроэкономику и бизнес в странах региона.