Давактив агентлигида Татьяна Проскурякова Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонасининг янги раҳбари сифатида иш бошлаганлиги муносабати билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йил 2 октябрь куни Давактив агентлигида Жаҳон банкининг Марказий Осиё бўйича минтақавий директори Татьяна Проскурякова бошчилигидаги делегация вакиллари билан учрашув ўтказилди.
Учрашув бошида Давактив агентлиги директори А.Ортиков жорий йилнинг июль ойидан Тошкент шаҳрида Жаҳон банкининг минтақавий ваколатхонаси фаолиятини бошлаганлиги, шунингдек, Татьяна Проскурякова Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонасининг янги раҳбари лавозимида иш бошлаганлиги муносабати билан, унинг келгуси фаолиятига муваффақиятлар, юксак марралар ва натижаларга эришиш юзасидан тилаклар билдирди.
Шу билан бирга, икки томонлама ҳамкорлик самарали тус олиб, ислоҳотлар кесимида ўзининг муҳим натижаларини кўрсатишга улгургани, хусусан, Жаҳон банки билан яқин ҳамкорликда “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги ва “Давлат мулкини хусусийлаштириш тўғрисида”ги Қонунлари ишлаб чиқилиб, қабул қилинганлигига алоҳида эътибор қаратиб ўтилди.
Шунингдек, ишлаб чиқилган фундаментал ҳужжатларнинг қабул қилиниши Ўзбекистонда хусусийлаштириш жараёнларининг самарадорлигини сезиларли даражада ошириш имконини берганлиги эътироф этилди.
Жорий йил бошида Президент қарори билан 2024 йилга мўлжалланган янги хусусийлаштириш дастури тасдиқланганлиги, унга кўра 247 та давлат корхоналари акциялари ва 1000 дан ортиқ кўчмас мулк объектларини хусусийлаштириш, шунингдек, йирик давлат компаниялари акцияларини маҳаллий ва халқаро бозорларда IPO ва SPO шаклида оммавий жойлаштириш кўзда тутилганлиги ҳам эслатиб ўтилди.
Ўз навбатида, учрашув давомида томонлар жорий лойиҳаларга ҳам тўхталиб, “Жаҳон банкининг Ўзбекистонда институционал салоҳиятни ошириш” (IBL) лойиҳаси доирасида Давлат корхоналари фаолиятини мониторинг қилиш тизимини автоматлаштириш дастурини ишлаб чиқиш (BI-система) ҳамда Давлат корхоналарини корпоратив бошқарув тизимлари ва ягона сиёсатини такомиллаштириш бўйича халқаро маслаҳатчини жалб қилиш каби лойиҳаларни амалга оширишнинг долзарблиги ва уни жадаллаштириш зарурлигини муҳокама қилдилар.
Бундан ташқари, Давактив агентлиги томонидан 2025-2030 йилларга мўлжалланган давлат корхоналарини ислоҳ қилиш ва хусусийлаштириш стратегиясини ишлаб чиқиш режалаштирилганлиги маълум қилинди. Шу муносабат билан Жаҳон банки ушбу муҳим ҳужжатни ишлаб чиқишда техник ёрдам кўрсатишга тайёр эканлигини маълум қилди.
Учрашув якунида томонлар ҳамкорликда амалга оширилаётган жорий лойиҳаларни жадаллаштириш механизмлари вa қўшма ҳаракатларини атрофлича муҳокама қилиб, янги истиқболли ташаббусларини биргаликда ишлаб чиқиш мақсадида фаол ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олдилар.

UzSAMA hosted a meeting on the occasion of Tatyana Proskuryakova's start of work as the new head of the World Bank's representative office in Uzbekistan
On October 2 this year, a meeting was held at the State Assets Management Agency with representatives of a delegation led by World Bank's Regional Director for Central Asia Tatiana Proskuryakova.
At the beginning of the meeting, the Director of the UzSAMA, A. Ortikov, congratulated Tatiana Proskuryakova on the commencement of the regional office of the World Bank in Tashkent since July of this year, as well as on her appointment as the new head of the World Bank's office in Uzbekistan. He wished her success, achievement of high results in her future activities.
It was also emphasized that bilateral cooperation is successfully developing and has already demonstrated significant results within the framework of reforms. In particular, in close collaboration with the World Bank, the Laws "On Management of State Property" and "On Privatization of State Property" were developed and adopted.
Additionally, it was noted that the adoption of these fundamental documents has significantly increased the efficiency of privatization processes in Uzbekistan.
At the beginning of the year, a new privatization program for 2024 was approved by the President, which includes plans to privatize shares in 247 state enterprises and over 1,000 real estate properties, as well as to list shares of large state companies on local and international markets in the form of IPOs and SPOs.
During the meeting, the parties also discussed ongoing projects, including the development of an automation program for the monitoring system of state enterprises' activities (BI system) within the framework of the World Bank's project to increase institutional capacity in Uzbekistan (IBL), as well as the need to attract an international consultant to improve the corporate governance system and unified policy of state enterprises.
Furthermore, it was reported that UzSAMA plans to develop a strategy for reforming and privatizing state enterprises in 2025-2030 years. In this regard, the World Bank expressed its readiness to provide technical assistance in the development of this important document.
At the end of the meeting, the parties discussed mechanisms to expedite the implementation of ongoing projects and joint actions, agreeing to continue active cooperation to develop new promising initiatives.