Дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича савдо жараёнлари юзасидан қўшимча ахборот
Аввал хабар берилганидек, дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг оммавий савдолари давом эттирилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, жорий йилнинг 19 март куни оммавий савдоларга чиқарилган 27 та дон корхоналаридаги давлат улушлари ва 7 та дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг 7 таси бўйича савдоларнинг биринчи босқичида савдоларда қатнашиш учун талабгорлардан таклифлар келиб тушган, 1 таси бўйича фақатгина битта талабгордан таклиф киритилган ва 26 таси бўйича талабгорлардан умуман таклифлар келиб тушмаган.
Ушбуларга кўра, қуйидаги дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуаларининг савдо жараёнларини давом эттириш учун савдода қатнашиш бўйича таклифлар етарли даражада шаклланмаганлиги ҳамда рақобат муҳити таъминланмаганлиги сабабли такрорий савдоларга чиқарилди.
Ўз навбатида, дон корхоналаридаги давлат улуши ва дон корхоналари филиаллари мулкий мажмуалари бўйича нарх таклифларини кўриб чиқишда, Хусусийлаштириш давлат комиссияси томонидан мўлжал сифатида инобатга олинадиган тавсиявий баҳолаш қийматини 50 фоизга қадар қадамма-қадам пасайтириш механизми жорий этилган.
Шунингдек, мазкур активларнинг тавсиявий баҳолаш қиймати 50 фоизга пасайтирилган ҳолда инобатга олинади.

As previously reported, public sales of state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches are continuing.
It is worth mentioning that for 27 state shares in grain enterprises and 7 property complexes of grain enterprises' branches, which were put up for public sales on March 19 of this year, at the first stage of the sales 7 of them received a sufficient number of proposals from applicants to participate in the sales, 1 of them received a proposal from only single applicant, and for 26 of them there were no proposals from applicants at all.
Since the following state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches were not offered in a sufficient number of proposals to continue the sales process, and the competitive environment was not ensured, these assets are put up for repeated sales.
In turn, it should be noted that when considering price offers for the state shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches, taken into account by the State Privatization Commission as a benchmark, a mechanism of gradual reduction of the recommended appraised value up to 50% has been introduced.