“Дори-Дармон” АЖ устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш жараёни тўғрисида ахборот
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 5 январь куни чоп этилган эълонга мувофиқ, “Дори Дармон" АЖ (кейинги ўринларда - "Компания" ёки "Актив") устав капиталидаги 51 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – "Битим") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи якунланди.
“Portfolio Investments" МЧЖ компанияси (кейинги ўринларда – "Маслаҳатчи") мазкур битим бўйича Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича етакчи маслаҳатчиси сифатида жалб этилган.
“Дори Дармон" АЖ компаниясининг хусусийлаштириш жараёнлари доирасида Маслаҳатчи томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан 500 дан ортиқ салоҳиятли инвесторларга инвестиция тизерлари юборилди. Натижада, 2023 йил 5 мартга қадар 7 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of Interest) тўғрисидаги аризалар келиб тушди.
Давактив агентлиги ҳамда хусусийлаштириш бўйича Маслаҳатчи томонидан келиб тушган барча аризалар қуйидаги мезонлар бўйича сараланади:
Маслаҳатчи томонидан келиб тушган аризалар юқоридаги мезон талаблари асосида чуқур ўрганиш натижасида 6 нафар талабгорлар кейинги босқичга ўтказилди.
Шунга кўра, Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан мувафаққиятли ўтган талабгорлар хусусийлаштириш жараёнларининг келгуси Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда Маслаҳатчи томонидан уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Хусусийлаштириш жараёнларида келгусидаги ўз иштирокини тасдиқлаш учун, ушбу талабгорлар билан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаш таклиф этилади, сўнгра уларга маслаҳатчи томонидан тайёрланган Активни сотиб олиш нархи бўйича индикатив мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни тайёрлаш учун зарур бўлган ахборотни ўз ичига олган дастлабки маълумотлар тўплами (Information Memorandum) билан танишиш имкониятини берадиган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти яратилади. Ушбу маълумотлар тўплами Активнинг хўжалик фаолиятини тавсифловчи ахборотларни ўз ичига олади.
Шунингдек, Маслаҳатчи томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) жорий йил 5 май куни соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар қабул қилинади.
Давактив агентлиги ва "Portfolio Investments" МЧЖ компанияси хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан муваффаққиятли ўтган талабгорлар билан келгусидаги конструктив ҳамкорликни шаффоф муҳитда давом эттиради.

Информация о процессе приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Дори Дармон»
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами от 5 января 2023 года, завершился этап выражения заинтересованности (Express of Interest) по приобретению 51% государственной доли (далее – «Сделка») в уставном капитале АО «Дори Дармон» (далее – «Компания» или «Актив»).
Компания ООО «Portfolio Investments» (далее – «Консультант») была привлечена в качестве ведущего консультанта по приватизации Агентства госактивов по данной сделке.
В рамках процессов приватизации Компании, со стороны Консультанта были проведены комплексные маркетинговые мероприятия, включая рассылку инвестиционных тизеров более 500 потенциальным инвесторам. В результате, до 5 марта 2023 года в адрес Консультанта поступили заявки на выражение заинтересованности (Express of interest) от 7 международных и местных инвесторов.
Все полученные заявки были рассмотрены Агентством госактивов и Консультантом по приватизации на соответствие следующим критериям:
В результате углубленного изучения поступивших заявок со стороны Консультанта по вышеуказанным критериям, заявки 6 претендентов были допущены на следующий этап.
Соответственно, претенденты, успешно прошедшие этап выражение заинтересованности (Express of interest), будут приглашены к участию в следующем этапе подачи Необязывающих предложений (NBOпроцесса приватизации, а также со стороны Консультанта им будет направлено письмо о процессах данного этапа (Process Letter).
В целях подтверждения их участия в процессе приватизации, с претендентами будет подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), затем будет предоставлен доступ в виртуальную комнату данных (VDR), которая позволит им ознакомиться с информационным меморандумом (Information Memorandum), подготовленным Консультантом, который содержит информацию, необходимую для подготовки индикативных необязывающих предложений для покупки Актива. Этот информационный меморандум включает материалы по описанию хозяйственной деятельности Актива.
Необязывающих предложения (NBO) по приобретению Актива будут приниматься Консультантом до 18:00 (по ташкентскому времени) 5 мая 2023 года.
Агентство госактивов и Компания ООО «Portfolio Investments» выражают благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессу приватизации и подавшим заявки, а также выражают уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап выражения заинтересованности (Express of Interest) по приобретению Актива.