Низомиддин Мир Алишер Навоий таваллудининг 583 ва Заҳириддин Муҳаммад Бобур таваллудининг 541 йиллигига бағишланган тадбир
Айни кунларда юртимиз бўйлаб ўзбек шеърияти гулшанининг икки буюк устуни, шоир ва мутафаккир, ғазал мулкининг султони Низомиддин Мир Алишер Навоий таваллудининг 583 йиллиги ҳамда ўзбек классик адабиётининг улкан намоёндаси, шоҳ ва шоир Заҳириддин Муҳаммад Бобур ҳазратларининг 541 йиллик таваллуд айёмлари кенг нишонланмоқда.
Шу муносабат билан Давлат акливларини бошқариш агентлиги тизимида икки буюк сиймонинг ҳаёт йўли ва ижоди ҳақида  “Навоий – мангу барҳаёт” ҳамда “Бобур – тарихшунос ва давлат арбоби” мавзуларида маънавий-маърифий тадбир ўтказилди.
Тадбир Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев бошчилигида, ҳамда Юридик фанлари доктори, профессор, “Маърифат” тарғиботчилар жамияти аъзоси Феруза Муҳиддинова иштирокида бўлиб ўтди.
Маърузачи айтиб ўтганидек, инсонни комилликка етакловчи куч ҳам, давлат ва жамият тараққиёти ҳам илм ва маърифат биландир. Навоий ижоди ана шундай юксак мақсадлар сари илҳомлантиради, маънавий қудрат бахш этади.
Алишер Навоий ижоди ва фаолиятига оид барча маълумотлар унинг цивилизациямиз тарихида туркий тилнинг бошқа тилларидан устун томонларини кўрсатиб, она тилимизнинг бой имкониятларини тўлиқ очиб берган буюк олим сифатида биз учун қадрлидир.
Алишер Навоий бутун ҳаёти давомида адабий асарларни сиёсат билан бирлаштирган. Юқори мансабга эга шахс бўла туриб, у мамлакат ҳаётининг ижтимоий-иқтисодий такомиллашишига катта ҳисса қўшган, илм, фан, санъат ривожига ҳомийлик қилиб, тинчлик ва тотувлик ҳукм суришига доим ҳаракат қилган.
Заҳириддин Муҳаммад Бобур эса, турли ҳудудлар ва минтақаларнинг, мамлакатлар ва ўлкаларнинг, шаҳарлар ва қишлоқларнинг сиёсий тарихи, илм-фани, маданияти, урф-одатлари билан бирга, уларнинг табиати, хўжалиги, жўғрофий ўрни, чегаралари, яйловлари, тоғ ва даралари, кўл ва дарёлари, хилма-хил ўсимликлари, мевалари, ҳайвонот дунёси, ерусти ва ерости бойликлари, тили, савдо-сотиқ ишлари билан ҳам астойдил қизиққан. Буларнинг ҳаммасини ўзининг қомусий асари «Бобурнома»да баён этган.
Музокараларга бой тадбир сўнгида, Давактив агентлиги томонидан ходимларнинг маънавий бойлигини синаш мақсадида тафаккур ўйини ўтказилди. Мазкур ўйин қизиқарли савол-жавоблар бахси сифатида ўтиб, 3 та ғолиб аниқланди ва эсдалик совғалари топширилди.

Event dedicated to the 583th anniversary of the birth of Nizamiddin Mir Alisher Navoi and the 541st anniversary of the birth of Zahiriddin Muhammad Babur
The birthdays of two great representatives of Uzbek classical poetry, the 583th anniversary of the birth of Alisher Navoi, poet and thinker, sultan of ghazals Nizamiddin Mir, and the 541st anniversary of the birth of Zahiriddin Muhammad Babur, a great representative of Uzbek classical literature, king and poet, are being widely celebrated at the moment.
In this regard, the State assets management agency held a cultural and educational event on the themes "Navoi - eternal life" and "Babur - historian and statesman", dedicated to the life path and activities of the two great figures.
The event was led by Alisher Miraliyev, Deputy director of UzSAMA, and Feruza Mukhiddinova, Doctor of Law, Professor, member of "Marifat" propaganda society.
As the lecturer noted, science and enlightenment are the force that leads a person to perfection, as well as the development of the state and society. Navoi's creativity inspires to achieve such high goals and gives spiritual power.
All information about Alisher Navoi's creativity and activity is valuable for us as a great scientist who showed the advantages of Turkic language over other languages in the history of our civilization and fully disclosed the rich possibilities of our native language.
Alisher Navoi all his life combined literature and politics. Being a man of high position, he made a great contribution to the socio-economic improvement of the country's life, promoted the development of science, art, always tried to ensure the rule of peace and harmony.
Zahiriddin Muhammad Babur along with political history, science, culture, traditions of different regions and provinces, countries and cities, was actively interested in their nature, economy, geographical position, borders, pastures, mountains and gorges, lakes and rivers, various plants, fruits, fauna, underground and above-ground wealth, language, trade. He described all this in his encyclopedic work - "Babur-name".
At the end of the discussion-packed event, the State Assets Agency held a brainstorming game to test the morale of its employees. The game was held in the form of an interesting question and answer competition, 3 winners were determined and given memorable gifts.