Бир қатор давлат активларининг хусусийлаштириш жараёнлари юзасидан ахборот
I. Давактив агентлигининг жорий йил 7 августдаги “Автокомпонент” МЧЖ ва “Avto Climate Control” МЧЖ устав капиталларидаги 100% давлат улушини сотиш жараёни бошланганлиги ҳамда 20 сентябрдаги аризаларни қабул қилиш муддатини узайтирилганлиги тўғрисидаги эълонларига мувофиқ, қуйидагилар маълум қилинади.
Давактив агентлиги ушбу жамиятларни хусусийлаштириш бўйича консультант “Portfolio Investments” компаниясига бир қатор хорижий ва маҳаллий инвесторлардан келиб тушган сўровлардан келиб чиқиб, берган тавсияcига асосан, сотиш жараёнларини рақобат муҳитида ўтказиш мақсадида, барча манфаатдор томонларга “Автокомпонент” МЧЖ ва “Avto Climate Control” МЧЖдаги давлат улушини хусусийлаштириш юзасидан қизиқиш билдириш (Express of Interest) бўйича аризаларни қабул қилиш муддатини 2024 йил 30 октябрь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар узайтирилганлигини маълум қилади.
Аввалги чоп этилган Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичи бошланганлиги тўғрисидаги эълонларнинг қолган барча бандлари ўзгаришсиз қолмоқда.
II. Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 22 июль ҳамда 20 сентябрь кунидаги чоп этилган эълонларга мувофиқ, “Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи ташкил этилган.
Ўз навбатида, ушбу Активни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Abrau Capital” (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 3 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Консультант томонидан келиб тушган аризаларни юқоридаги мезон талаблари асосида Консультант томонидан чуқур ўрганиш натижасида, барча талабгорларнинг аризалари юқоридаги мезон талабларига тўлиқ мос деб топилган ва хусусийлаштириш жараёнининг навбатдаги босқичига ўтказиш таклиф этилган.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичида ариза берган барча талабгорларга индивидуал равишда хабарнома юборилиб навбатдаги босқич тўғрисида батафсил маълумот берилади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2024 йил 30 октябрь соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.

I. Согласно объявлениям Агентства госактивов от 7 августа текущего года, о начале процесса продаж 100% государственной доли в уставных капитале ООО «Автокомпонент» и ООО «Avto Climate Control», а также о продлении срока приема заявок от 20 сентября, сообщается следующее.
Агентство госактивов, на основе предложения Консультанта по приватизации «Portfolio Investments» подготовленный по запросу нескольких местных и международных инвесторов, в целях проведения процессов продажи в конкурентной среде, сообщает о продлении срока приема заявок на выражение заинтересованности (Express of interest) в покупке государственной доли в ООО «Автокомпонент» и ООО «Avto Climate Control» до 18:00 (Ташкентское время) 30 октября 2024 года.
Вся остальная информация ранее опубликованных объявлений о начале этапа выражения заинтересованности в покупке Активов остается без изменений.
Агентство госактивов предоставляет общественности дополнительную информацию о каждом этапе процесса приватизации.
II. Согласно объявлениям, опубликованным Агентством по управлению государственными активами от 22 июля и 20 сентября текущего года, был организован открытый процесс приёма заявок о Выражении заинтересованности (Express of interest) процесса приватизации государственной доли в уставном капитале ООО "Uzinjiniring» respublika loyiha instituti" (далее – «Актив»).
В свою очередь, компания «Abrau Capital» (далее«Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного Актива на основе передового международного опыта.
В рамках работы по сбору заявок, Консультантом были проведены активные маркетинговые мероприятия, включая рассылку тизера широкому пулу потенциальных инвесторов. По результатам проведенной работы, до 8 октября 2024 года в адрес Консультанта поступили заявки об интересе со стороны 3 международных и местных инвесторов.
По итогам анализа поступивших заявок Консультантом было вынесено заключение о соотвествии всех претендентов указанным выше критериям и предложено рассмотреть их для участия на следующем этапе процесса приватизации.
Всем участникам, подавшим заявки Выражения заинтересованности (Expression of Interest) будут направлены индивидуальные уведомления и будут приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации «Подача обязывающих предложений» (BO), а также каждому претенденту со стороны Консультанта отдельно будет направлено индивидуальное процедурное письмо (Process Letter) о данном этапе.
После подписания Соглашений о неразглашении (NDA), участники  получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и оперционную информацию об Активе, включая аналитический отчет, подготовленный Консультантом. Участники получат возможность внимательно изучить данную информацию, провести собственный  due diligence Актива и подготовить свои Обязывающие предложений (Binding Offer).
Обязывающие предложения () по приобретению Актива принимаются со стороны Консультанта до 18:00 (по Ташкентскому времени) 30 октября 2024 года.
До окончания указанного срока претендентам будет также необходимо перечислить, через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion»не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа (заклад). При этом, данный гарантийный платеж (заклад) возвращается участникам по завершении процесса, а гарантийный платеж (заклад) победителя процесса приватизации перечисляется в Фонд приватизации как часть выкупного платежа.
Агентство госактивов обеспечит предоставление общественности дополнительную информацию о каждом этапе данных процессов приватизации.