“Lotte City Hotel Tashkent Palace” меҳмонхонасидаги давлат улушини хусусийлаштириш жараёни юзасидан ахборот
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 16 июнь куни чоп этилган эълонга мувофиқ, “Lotte City Hotel Tashkent Palace” меҳмонхонасидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – Меҳмонхона) хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Аввал маълум қилганимиздек, ушбу давлат активини хусусийлаштириш жараёнларини илғор халқаро тажрибалар асосида амалга ошириш учун “KPMG Valuation and Consulting” (кейинги ўринларда – KPMG) компанияси Хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида жалб этилган.
Компаниянинг хусусийлаштириш жараёнлари доирасида KPMG компанияси, шу жумладан унинг халқаро офислар тармоғи орқали кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2022 йил 8 августга қадар МДҲ давлатлари, жанубий Осиё ва Европа мамлакатларидан 15 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) тўғрисидаги аризалар KPMG компаниясига келиб тушган.
Давактив агентлиги ҳамда хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи томонидан келиб тушган барча аризалар қуйидаги мезонлар бўйича сараланади:
KPMG компанияси томонидан келиб тушган аризалар юқоридаги мезон талаблари асосида чуқур ўрганиш натижасида нафар талабгор аризалари навбатдаги босқичга ўтказилмади ва қолган барча талабгорлар кейинги босқичга ўтказилди.
Шунга кўра, Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичидан мувофаққиятли ўтган талабгорларга хусусийлаштириш жараёнларининг келгуси Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) қабул қилиш босқичида иштирок этиш учун таклиф қилинади ҳамда уларга ушбу босқич жараёнлари тўғрисидаги хат (Process Letter) юборилади.
Хусусийлаштириш жараёнларида келгусидаги ўз иштирокини тасдиқлаш учун, ушбу талабгорлар билан Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаш таклиф этилади, сўнгра уларга халқаро маслаҳатчи томонидан тайёрланган Меҳмонхонани сотиб олиш нархи бўйича индикатив мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни тайёрлаш учун зарур бўлган ахборотни ўз ичига олган дастлабки маълумотлар тўплами (Information Memorandum) билан танишиш имконияти берадиган виртуал маълумотлар хонаси (VDR) га кириш имконияти берилади. Ушбу маълумотлар тўплами Меҳмонхона хўжалик фаолияти таснифи, шунингдек тарихий ва прогнозли молиявий кўрсатгичлари каби ахборотларни ўз ичига олади.
Шунингдек, KPMG компанияси томонидан Меҳмонхонани сотиб олиш нархи бўйича мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни (NBO) жорий йил 7 октябрга қадар қабул қилинади.

Информация о процессе приватизации государственной доли в гостинице "Lotte City Hotel Tashkent Palace"
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами 16 июня текущего года, начался этап подачи заявок о выражении интереса (Express of interest) процесса приватизации государственной доли в гостинице «Lotte City Hotel Tashkent Palace Hotel» (далее – Отель).
Как мы сообщали ранее, компания “KPMG Valuation and Consulting” (далее – KPMG) была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного государственного актива на основе передового международного опыта.
В рамках процессов приватизации компании, были проведены комплексные маркетинговые мероприятия, в том числе через сеть международных офисов компании KPMG, включая рассылку инвестиционных тизеров потенциальным инвесторам. В результате, до 8 августа 2022 года в адрес компании KPMG поступили заявки на выражение заинтересованности (Express of interest) от 15 международных и местных инвесторов из стран СНГ, Южной Азии и Европы.
• ни претендент (а в случае консорциума, ни один из членов консорциума), ни один из связанных с ним лиц не должен/(ы) быть внесенным/(и) в публичные санкционные листы Европейского союза и США, а также любого из крупнейших международных банков развития (Всемирный Банк, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Азиатский Банк Развития).
В результате углубленного изучения поступивших заявок со стороны KPMG по вышеуказанным критериям, заявки 2 претендентов из 15 поступивших не были допущены на следующий этап.
Соответственно, претенденты, успешно прошедшие этап «Выражение заинтересованности» (Express of interest), будут приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации «Подача необязывающих предложений» (NBO), а также им будет направлено процедурное письмо (Process Letter).
В целях подтверждения их будущего участия в процессе приватизации, предлагается подписать с этими претендентами Соглашение о неразглашении данных (NDA), затем будет предоставлен доступ в виртуальную комнату данных (VDR), которая позволит им ознакомиться с информационный меморандумом (Information Memorandum), подготовленным международным консультантом, который содержит информацию, необходимую для подготовки индикативных необязывающих предложений для покупки Отеля. Этот информационный меморандум включает материалы, как описание деятельности отеля, так и исторические и прогнозные финансовые показатели.
Необязывающие предложения (NBО) по приобретению Отеля принимаются со стороны компании KPMG до 7 октября текущего года.
Агентство по госактивам выражает благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессу приватизации и подавшим заявки, а также выражает уверенность в дальнейшем благоприятном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап «Выражение заинтересованности» в приобретении Отеля.