“International” меҳмонхонасини хусусийлаштириш юзасидан АХБОРОТ
Аввал хабар берилганидек, “International” меҳмонхонасидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – Меҳмонхона) хусусийлаштириш жараёнинннг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган ва аризалар жорий йил 15 июлга қадар қабул қилинган.
Мазкур хусусийлаштириш жараёнлари “Deloitte” компанияси томонидан Хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида олиб борилмоқда.
Хусусийлаштириш жараёнларининг мазкур Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи доирасида кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан инвестиция тизерлари Deloitte халқаро алоқалари орқали салоҳиятли инвесторларга юборилиб индивидуал мулоқотга киришилган.
Натижада, 2024 йил 15 июлга қадар дунёнинг турли давлатлари, жумладан, Араб давлатлари, Шарқий Осиё ва Европа мамлакатларидан 6 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) тўғрисидаги аризалар "Deloitte" компаниясига келиб тушган. Келиб тушган барча аризалар, ушбу босқичда белгиланган мезонларга, хусусан:
Ўрганиш натижасида барча аризалар юқоридаги мезон талабларига мувофиқлиги аниқланди. Шунга кўра барча 6 нафар талабгорларга, "Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO)" тайёрлаш учун ушбу босқичини бўйича батафсил маълумотларни ўз ичига олган тегишли Жараён хати (Process Letter) орқали индивидуал равишда хабардор қилинади.
Сотув жараёнининг жорий "Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO)" босқичи тўғрисида:
Эндиликда, мазкур босқичга ўтган талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланади ва мажбуриятга эга бўлмаган тижорат таклифларини тайёрлаш учун етарли бўлган маълумотлар, жумладан "Deloitte" компанияси томонидан тайёрланган Актив фаолияти тўғрисидаги умумий маълумотлар сақланадиган виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш имконияти яратилади.
Deloitte компанияси томонидан Меҳмонхонани сотиб олиш нархи бўйича мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни (NBO) жорий йил 19 августга қадар қабул қилинади.
Сотув жараёнининг жорий кейинги босқичи тўғрисида:
Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) қабул қилиш босқичига ўтган талабгорларга Deloitte компанияси томонидан тайёрланган таҳлилий маълумотлар (Due-diligence) билан танишиш, активга ташриф буюрган ҳолда унинг бошқарув органига саволлар бериш имконияти яратилади.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан келгусидаги конструктив ҳамкорликка ишонч билдиради.

Информация о процессе приватизации государственной доли в гостинице «International»
Как сообщалось ранее, был запущен процесс сбора заявок о заинтересованности в приобретении гостиницы «International», заявки принимались до 15 июля 2024 года.
Международная компания «Deloitte» выступает консультантом Агентства по проведению данного приватизационного процесса.
В рамках прошедшего этапа «Выражение заинтересованности» была проведена маркетинговая кампания, включавшая рассылку потенциальным инвесторам инвестиционных тизеров через международные сеть Deloitte и индивидуальные коммуникаций.
К 15 июля 2024 года было получено заявки о заинтересованности от 6 местных и международных  инвесторов из разных стран мира, включая Арабские страны, страны Восточной Азии и Европы. Полученные заявки были проанализированы на предмет соответствия критериям, установленным на данном этапе, в частности:
• соблюдение Закона Республики Узбекистан №660-II «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения»,
По итогам анализа было вынесено заключение о соответствии всех шести Претендентов указанным критериям. Претендентам будет направлены индивидуальные процессные письма для подготовки своих предложений (non-binding offer).
О текущем этапе процесса продаж «Необязывающее предложение (NBO)»:
Претенденты, квалифицированные для участия в данном этапе, подпишут Соглашение о неразглашении (NDA) и получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей достаточную информацию для подготовки необязывающих предложений, включая общую информацию о деятельности Отеля, подготовленную Deloitte.
Необязывающие предложения (NBO) по приобретению Гостиницы будут приниматься Консультантом до 19 августа 2024 года 18.00 (ташкентское время).
О следующем этапе процесса продажи:
Претенденты, которые будут квалифицированы для участия в этапе обязывающего предложения (BO) процесса приватизации, получат доступ к аналитическим отчетам (due-diligence), подготовленным компанией Deloitte, посещение отеля и сессию вопросов и ответов с его руководством.
Агентство по управлению государственными активами выражает благодарность всем претендентам, проявившим интерес к приобретению отеля, и выражает уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с ними.