ВАЗИРЛАР МАҲКАМАСИ ДАВЛАТ ИШТИРОКИДАГИ ХЎЖАЛИК ЖАМИЯТЛАРИ ТЎҒРИСИДАГИ ҚАРОРИ ҚАБУЛ ҚИЛИНДИ
“Давлат иштирокидаги хўжалик жамиятлари ҳамда давлат унитар корхоналари тўғрисидаги маълумотларни ошкор этиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Вазирлар Маҳкамасининг қарори (674-сон, 30.10.2020 й.) қабул қилинди.
Қарорга мувофиқ қуйидагилар белгиланмоқда:
вазирликлар ва идораларнинг расмий веб-сайтларида мулкдор (муассис, акциядор, иштирокчи) функциялари амалга оширилаётган давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган хўжалик жамиятлари ва давлат унитар корхоналарининг асосий маълумотлари ва молия-хўжалик фаолиятининг кўрсаткичларини ошкор этадилар.
Шу жумладан:
устав фонди миқдори ва ундаги давлат улуши;
ҳар чорак ва йил якунлари бўйича бухгалтерия баланси ва молиявий натижалари;
ишлаб чиқариш кўрсаткичлари;
иш ўринлари сони;
корхоналар бошқарув ва назорат органлари таркиби.
2021 йил 1 январдан бошлаб давлат иштирокидаги корхоналарнинг расмий веб-сайти бўлиши лозим.
Веб-сайтларда:
иқтисодий, молиявий ва бошқа статистик маълумотлар, ҳар чоракда йиллик бизнес-режанинг бажарилиши ва стратегик мақсадларга эришиш кўрсаткичлари жойлашитирилиши лозим;
Давлат активларини бошқариш агентлигининг маҳсус ахборот тизимида ҳар чорак ва йил якунлари бўйича (чорак тугагандан сўнг 40 кун ичида, молия йилининг 25 февралигача):
бизнес-режа бажарилиши кўрсаткичлари;
ишлаб чиқариш қувватларидан фойдаланиш;
солиқ ва давлат мақсадли жамғармаларига тўловлар;
ташқи қарздорлик;
маҳаллийлаштириш ва инвестиция лойиҳалари бажарилиши тўғрисидаги маълумотларни жойлаштирадилар.
Веб-сайтларга қўйиладиган талаблар тегишли вазирлик ва идоралар томонидан биргаликда ишлаб чиқиладиган низом билан тартибга солинади.

КОМИТЕТ ГОСУДАРСТВЕННОЙ ВЛАСТИ В ГОРОДЕ ХУДЖАНДЕ ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В ХУДЖАНДЕ
“Государство-участники ховличалик жамиятлари государство eniatar склады навгикидаъ иммунизации обнаружившего этиш тизимини совершенства чора-мерахлари навгиды”ги Вазирллар Махкамининг постановление (674-сон, 30.10.2020 й.) принять Карди.
Karorga соответствует куидагилар бельгиланмы:
вазирликлар и ведомоларнинг картина веб-сайтлари мулкдор (основатель, акциядор, участник) функцияциялар амнисты оширилаетьган государство улуши 50 процентов и ундан ортик булган худжалик жамятлари и давлатарскарининг крупининг образовательный и финансовый образовательный обоснователь-хаджилик фахоличендингичини выявление этакиллар.
Включая:
размер уставного фонда и доля государства в нем;
бухгалтерский баланс и финансовые результаты за каждый квартал и год;
производственный показатель;
количество рабочих мест;
структура органов управления и контроля предприятий.
С 1 января 2021 года должен появиться официальный сайт предприятий с государственным участием.
На сайтах:
должны быть размещены экономические, финансовые и другие статистические данные, показатели выполнения ежеквартального годового бизнес-плана и показатели достижения стратегических целей.;
В специальной информационной системе агентства по управлению государственными активами необходимо предоставлять информацию по итогам каждого квартала и на конец года (в течение 40 дней после окончания квартала, до 25 февраля финансового года):
показатели исполнения бизнес - плана;
использование производственных мощностей;
платежи в налоговые и государственные целевые фонды;
внешнее заимствование;
они будут размещать информацию о реализации локализационных и инвестиционных проектов.
Требования к сайтам регламентируются нормативными актами, которые совместно разрабатываются соответствующими министерствами и ведомствами.