Қашқадарё вилоятида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида “битта акция – битта лот тамойили асосида “халқчил IPO орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 9 июнь куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Қашқадарё вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
“Roadshow” тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Шерзод Бўриев ҳамда вилоят ҳокимининг ўринбосари Алишер Қодиров бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Қашқадарё вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил давомида хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 181 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 29 та давлат активлари 39,9 млрд. сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 4590 та 151,9 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 1211 та 56,4 гектар ер участкалари 27,0 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Қашқадарё вилоятидаги жами 164 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 99 та кўчмас мулк объектлари, жумладан, “битта акция – битта лот тамойили асосида Минора қуриш экспедицияси” АЖнинг 11,1 фоиз акция пакетлари “халқчил IPO”га чиқарилиши яқиндан таништирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган “Roadshow” давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.
Тадбир якунида, Давактив агентлиги томонидан бир қатор давлат органларининг Қашқадарё вилояти ҳудудий бошқармалари намунали ҳамкор ташкилот сифатида эътироф этилди. Ўз ўрнида, бир қатор туман ҳоким ёрдамчилари давлат активлари соҳасида кўрсатаётган фаолликлари учун ташаккурномалар билан тақдирланди.
Шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган ва Навоий вилоятларида ўтказилди, шунингдек йил давомида республикамизнинг қолган барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

В Кашкадарьинской области состоялась очередная презентация «Roadshow»
В целях ускорения работ в регионах по разъяснению и продвижению сути настоящего постановления, 9 июня текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередное «Roadshow» (презентация) государственных активов, подлежащих приватизации в Кашкадарьинской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Бекзода Усманова, начальника территориального управления Агентства по управлению государственными активами в Кашкадарьинской области Шерзода Буриева, а также заместителя хокима Кашкадарьинской области Алишера Кадырова.
Участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Кашкадарьинской области за 2022 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 181 государственных активов, из которых 29 актива были проданы за 39,9 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, в течение 2022 года на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлено 4590 земельных участков площадью 151,9 га, из них проданы 1211 земельных участков площадью 56,4 га за 27,0 млрд.сумов.
При этом, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП-102, на мероприятии представлены 164 государственных активов и активов хозяйственных обществ с участием государства, из них 99 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Кашкадарьинской области, в том числе 11,1% пакета акций АО «Минора куриш экспедицияси» выставляемые на «народное IPO» по принципу «одна акция - один лот».
В ходе “Roadshow”, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, заместитель директора Агентства госактивов Бекзод Усмонов и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов, заданных со стороны участников и представителей СМИ.
По итогам мероприятия, территориальные управления ряда государственных органов по Кашкадарьинской области были признаны Агентством госактивов образцовыми партнерскими организациями. Кроме того, ряд помощников хакимов были награждены благодарственными письмами за проявленную активность в области государственных активов.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам в Кашкадарьинской области и предоставлена информация о реализуемых проектах.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской и Навоийской областях, а также будут проводиться в течении года во всех остальных областях республики, городе Ташкенте и Республике Каракалпакстан.