Фарғона вилоятида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги “Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида “битта акция – битта лот” тамойили асосида “халқчил IPO” орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 4 май куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Фарғона вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги Roadshow тақдимоти ўтказилди.
Roadshow тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Хабиб Сирожитдинов ҳамда вилоят ҳокимлиги котибияти мудири Мақсудали Сайдуллаев бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Фарғона вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил давомида хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 145 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 75 та давлат активлари 139,9 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 6575 та 339,5 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 701 та 54,9 гектар ер участкалари 44,1 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Фарғона вилоятидаги жами 136 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари ҳамда 85 та кўчмас мулк объектлари, жумладан, “битта акция – битта лот” тамойили асосида “Қўқон нефтгаз пармалаш ишлари” АЖнинг 10,3 фоиз акция пакетлари "халқчил IPO"га чиқарилиши яқиндан таништирилди.
Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга E-auksion электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича мастер-класс ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий ҳам амалий тушунтирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган Roadshow давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.
Шу билан бирга, куннинг иккинчи ярмида ОАВ вакиллари учун Пресс-тур ҳам ташкил этилиб, давлат активларини сотиб олган тадбиркорлар томонидан ушбу объектлар негизида бажарилган ишлар жойига чиққан ҳолда ўрганилди.
Шу каби тадбирлар йил давомида республиканинг барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

В Ферганской области состоялась очередная презентация "Roadshow"
В целях ускорения работ в регионах по разъяснению и продвижению сути настоящего постановления, 4 мая текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередное “Roadshow” (презентация) государственных активов, подлежащих приватизации в Ферганской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Алишера Миралиева, начальника территориального управления Агентства по управлению государственными активами в Ферганской области Хабиба Сирожитдинова, а также начальника секретариата хокимията Ферганской области Максудали Сайдуллаева.
Участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе в Ферганской области за 2022 году, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 145 государственных активов, из которых 75 активов были проданы за 139,9 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, в течение 2022 года на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлено 6 575 земельных участков площадью 339,5 га, из них проданы 701 земельных участков площадью 54,9 га за 44,1 млрд.сумов.
При этом, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП-102, на мероприятии представлены 136 государственных активов и активов хозяйственных обществ с участием государства, а также 85 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Ферганской областив том числе 10,3 процентов пакета акций АО “Кукон нефтгаз пармалаш ишлари” выставляемые на народное IPO по принципу «одна акция - один лот».
В ходе “Roadshow”, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, заместитель директора Агентства госактивов Алишер Миралиев и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов, заданных со стороны участников и представителей СМИ.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам в Ферганской области и предоставлена информация о реализуемых проектах.
Подобные мероприятия будут проводиться в течении года во всех областях республики, городе Ташкенте и Республике Каракалпакстан.