Сурхондарё вилоятида "Роадшов" тақдимоти ўтказилди
Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 8 октябрь куни Сурхондарё вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушларибўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги Roadshow (тақдимот) ўтказилди.
Термиз шаҳридаги “Ёшлар маркази” биносида бўлиб ўтган мазкур тадбирда маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари ва 250 дан ортиқ тадбиркорлар иштирок этди. Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга E-auksion электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича мастер-класс ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий ҳам амалий тушунтирилди.
“Roadshow” тақдимоти доирасида тадбиркорлар оммавий савдоларга чиқарилган 96 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятлари активлари ва 5497 та ер участкалари ҳамда ижарага берилиши кўзда тутилган 249 та давлат мулклари билан танишдилар.
Бундан ташқари, аввалдан доимий фойдаланиш ёки умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида ўзларига тегишли бўлган қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириб олган 2 нафар фуқароларга тантанали равишда мулк ҳуқуқини тасдиқловчи давлат ордерлари топширилди ҳамда мазкур жараён тартиби бўйича тадбир қатнашчиларига тушунтиришлар берилди.
Roadshow иштирокчиларига хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ оммавий савдоларда сотилиши белгиланган ҳамда савдо жараёнидаги давлат активлари, шу жумладан, вилоятдаги йирик активлар, маъмурий ҳамда ишлаб чиқариш бинолари каби объектлар ва ер участкалари тўғрисида маълумотлар берилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган Roadshow давомида Давактив агентлиги директор ўринбосари Алишер Миралиев ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари тадбир қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга батафсил жавоблар бериб ўтдилар.

Roadshow was held in Surkhandarya
The State Assets Management Agency on October 8 this year held a regular "Roadshow" presentation of privatized state assets in Surkhandarya province, particularly state shares in enterprises, empty state facilities and land plots to be sold.
The event, held in the building of the "Youth Center" of Termiz city, was attended by representatives of local khokimiyats, large enterprises in the region, as well as more than 250 entrepreneursRepresentatives of the State Assets Management Agency provided a "master class" on the use of the electronic trading platform "E-auksion" and explained in detail, both theoretically and practically, the procedures for creating a personal account on the platform, obtaining an electronic signature online and participation in the bidding
As part of the "Roadshow", entrepreneurs were introduced to 96 state assets and 5497 land plots offered for public auction, as well as 249 state facilities proposed for lease.
In addition, 2 citizens who had previously privatized non-agricultural land plots owned by them on the right of permanent use or lifetime possession were handed state orders confirming their ownership rights, and the other participants of the event were given explanations on the procedure of this process.
The “Roadshow” was held at a high level, full of questions and answers. During the event, deputy director of UzSAMA  Alisher Miraliyev and other responsible regional executives answered a number of questions from participants and media representatives.
For reference: such presentations and meetings (Roadshow) will be held in all provinces of the country, including Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.