“Angren pipe plant” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини сотиш бўйича келишувга эришилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (Давактив агентлиги) “Angren Pipe plant” МЧЖ (кейинги ўринларда - Корхона) устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини 19,2 млн. АҚШ долларига (217,5 млрд.сўм, 14.02.2023 йил ҳолатидаги Марказий банкнинг валюталар курслари бўйича) “Natural Juice” МЧЖ ва “Gross” АЖ суғурта компанияси консорциумига (кейинги ўринларда - Харидор) сотиш бўйича келишувга эришилганлигини маълум қилади.
Корхона акция пакетини хусусийлаштириш бўйича ўтказилган халқаро жараён натижалари Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссиясининг тегишли қарори билан маъқулланган.
Бунда, Давактив агентлиги томонидан энг мақбул таклифларни танлаб олиш асосида “Portfolio Investments” МЧЖ (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб этилган ва Корхонани мустақил баҳолаш “Баҳолаш ва консалтинг маркази” МЧЖ томонидан амалга оширилган.
Консультант ва Давактив агентлиги томонидан хусусийлаштириш жараёни доирасида ҳам маҳаллий, ҳам халқаро даражада кенг кўламли маркетинг ишлари амалга оширилган, жумладан инвестиция тизерлари консультантнинг инвесторлар тармоғи орқали турли хорижий инвесторларга (investor sounding) юборилган.
Натижада Европа, МДҲ ва Ўзбекистондаги инвесторлардан сотиб олиш бўйича қизиқиш тўғрисида 5 та талабгорлардан аризалар (Express of Interest) келиб тушган. Талабгорлар хусусийлаштириш жараёнида иштирок этишини таъқиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги ҳамда Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги юзасидан ўрганилган.
Бундан ташқари, Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни тайёрлаш доирасида, белгиланган малака мезонларига мувофиқ бўлган 4 та талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланиб, уларга Корхонани ўзлари томонидан комплекс таҳлил (due diligence) ўтказиш, шунингдек Консультант томонидан тайёрланган ҳамда виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га жойланган Корхонанинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан таҳлилий ҳисоботлар билан танишиш имконияти берилди.
Шунга кўра, энг яхши мажбуриятга эга бўлган таклиф “Natural Juice” МЧЖ ва “Gross” АЖ суғурта компанияси консорциуми томонидан тақдим этилган ва унинг нарх таклифи Консультант томонидан ҳисобланган Корхонанинг индикатив нархлар параметрлари оралиғида жойлашган ҳамда Корхонанинг баҳоланган қийматидан юқори.
“Gross” АЖ суғурта компанияси 2011 йилдан бошлаб барча 17 суғурта тоифалари бўйича фаолият юритиб келмоқда. Gross жамоаси 450 дан ортиқ юқори малакали мутахассислардан иборат. Республика бўйича 80 дан ортиқ филиаллар фаолият кўрсатиб, ихтиёрий ва мажбурий шакллардаги барча 17 суғурта тоифалари бўйича 100 дан ортиқ турдаги суғурта маҳсулотларини тақдим этмоқда.
"Angren Pipe plant" МЧЖ – Ўзбекистонда турли диаметрли мис қувурлар ишлаб чиқарувчи корхона бўлиб, қуввати йилига 8 000 тоннани ташкил этади. Aсосий хом ашё Марказий Осиё минтақасидаги энг йирик тоғ-кон ва қайта ишлаш корхоналаридан бири бўлган “Олмалиқ КМК” AЖ томонидан асосий металл таркиби 99,99% (ГОСТ 546) бўлган катодли мис етказиб берилади. Компаниянинг Марказий офиси Тошкент вилояти, Aнгрен шаҳар, Оҳангарон кўчасида жойлашган. Корхона 2013 йилдан тижорат фаолиятини бошлаган.

The agreement to sale 100% state share in the authorized capital of "Angren pipe plant" LLC was reached
According to the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (UzSAMA) reports about reaching an agreement with a consortium of Natural Juice LLC and insurance company Gross JSC to sell 100% state share in the authorized capital of Angren pipe plant LLC (the “Enterprise”) for 19.2 million USD (217.5 billion UZS at the exchange rate of the Central Bank on 14.02.2023).
The results of the conducted international process on privatization block of shares of the Company were approved by the relevant decision of the State Commission on conducting tenders for the sale of state property.
Herewith, UzSAMA on the basis of competitive selection of an acceptable offer attracted the company Portfolio Investments LLC (the “Consultant”) as a privatization consultant, as well as an independent appraisal of the Enterprise was carried out by the Baholash va konsalting markazi LLC.
As part of the privatization process, the Consultant and UzSAMA conducted extensive marketing activities both locally and internationally, including the distribution of investment teasers to various foreign investors (investor sounding) through the Consultant's investor network.
As a result, 5 Express of Interest applications were received by investors from Europe, CIS and Uzbekistan. The received applications were examined to ensure that there were no administrative, arbitration or other legal proceedings that could prohibit the applicants from participating in the privatization process, and that they were not included in the sanctions list of the European Union, the United States and major international financial institutions.
Moreover, as part of the preparation of Binding Offers, a Non-Disclosure Agreement (NDA) was signed with 4 applicants who met the qualification requirements, then they were given the opportunity to conduct their own due diligence of the Enterprise, as well as to review analytical reports on financial, tax, legal and environmental activities of the Enterprise, prepared by the Consultant and placed in the Virtual Data Room (VDR).
Thus, the best Binding Offer, the price parameters of which are within the indicative range of values calculated by the Consultant and exceeding the results of the independent evaluation, was provided by the consortium of Natural Juice LLC and the insurance company Gross JSC.
The insurance company Gross JSC operates in all 17 categories of insurance since 2011. Gross team consists of more than 450 highly qualified specialists. More than 80 branches operating throughout the country, providing more than 100 types of insurance products in all 17 categories of insurance in voluntary and compulsory forms.
Angren pipe plant LLC is an enterprise producing copper pipes of different diameter in Uzbekistan. Project capacity of the plant is 8,000 tons per year. Main raw material is copper cathode with main metal content of 99.99% (GOST 546) supplied by Almalyk MMC JSC, one of the biggest mining enterprises in Central Asia region. The central office of the company is located on Akhangaron Street in Angren city of Tashkent region. The company started commercial activities in 2013.