“Angren pipe plant” МЧЖ устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини сотиш бўйича келишувга эришилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (Давактив агентлиги) “Angren Pipe plant” МЧЖ (кейинги ўринларда - Корхона) устав капиталидаги 100 фоиз давлат улушини 19,2 млн. АҚШ долларига (217,5 млрд.сўм, 14.02.2023 йил ҳолатидаги Марказий банкнинг валюталар курслари бўйича) “Natural Juice” МЧЖ ва “Gross” АЖ суғурта компанияси консорциумига (кейинги ўринларда - Харидор) сотиш бўйича келишувга эришилганлигини маълум қилади.
Корхона акция пакетини хусусийлаштириш бўйича ўтказилган халқаро жараён натижалари Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссиясининг тегишли қарори билан маъқулланган.
Бунда, Давактив агентлиги томонидан энг мақбул таклифларни танлаб олиш асосида “Portfolio Investments” МЧЖ (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб этилган ва Корхонани мустақил баҳолаш “Баҳолаш ва консалтинг маркази” МЧЖ томонидан амалга оширилган.
Консультант ва Давактив агентлиги томонидан хусусийлаштириш жараёни доирасида ҳам маҳаллий, ҳам халқаро даражада кенг кўламли маркетинг ишлари амалга оширилган, жумладан инвестиция тизерлари консультантнинг инвесторлар тармоғи орқали турли хорижий инвесторларга (investor sounding) юборилган.
Натижада Европа, МДҲ ва Ўзбекистондаги инвесторлардан сотиб олиш бўйича қизиқиш тўғрисида 5 та талабгорлардан аризалар (Express of Interest) келиб тушган. Талабгорлар хусусийлаштириш жараёнида иштирок этишини таъқиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги ҳамда Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги юзасидан ўрганилган.
Бундан ташқари, Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни тайёрлаш доирасида, белгиланган малака мезонларига мувофиқ бўлган 4 та талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланиб, уларга Корхонани ўзлари томонидан комплекс таҳлил (due diligence) ўтказиш, шунингдек Консультант томонидан тайёрланган ҳамда виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га жойланган Корхонанинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан таҳлилий ҳисоботлар билан танишиш имконияти берилди.
Шунга кўра, энг яхши мажбуриятга эга бўлган таклиф “Natural Juice” МЧЖ ва “Gross” АЖ суғурта компанияси консорциуми томонидан тақдим этилган ва унинг нарх таклифи Консультант томонидан ҳисобланган Корхонанинг индикатив нархлар параметрлари оралиғида жойлашган ҳамда Корхонанинг баҳоланган қийматидан юқори.
“Gross” АЖ суғурта компанияси 2011 йилдан бошлаб барча 17 суғурта тоифалари бўйича фаолият юритиб келмоқда. Gross жамоаси 450 дан ортиқ юқори малакали мутахассислардан иборат. Республика бўйича 80 дан ортиқ филиаллар фаолият кўрсатиб, ихтиёрий ва мажбурий шакллардаги барча 17 суғурта тоифалари бўйича 100 дан ортиқ турдаги суғурта маҳсулотларини тақдим этмоқда.
"Angren Pipe plant" МЧЖ – Ўзбекистонда турли диаметрли мис қувурлар ишлаб чиқарувчи корхона бўлиб, қуввати йилига 8 000 тоннани ташкил этади. Aсосий хом ашё Марказий Осиё минтақасидаги энг йирик тоғ-кон ва қайта ишлаш корхоналаридан бири бўлган “Олмалиқ КМК” AЖ томонидан асосий металл таркиби 99,99% (ГОСТ 546) бўлган катодли мис етказиб берилади. Компаниянинг Марказий офиси Тошкент вилояти, Aнгрен шаҳар, Оҳангарон кўчасида жойлашган. Корхона 2013 йилдан тижорат фаолиятини бошлаган.

Достигнуто соглашения по продаже 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Angren pipe plant»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (Агентство госактивов) сообщает, что достигнуто соглашение с консорциумом ООО «Natural Juice» и страховой компании АО «Gross» по продаже 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Angren pipe plant» (далее - Предприятие) за 19,2 млн. долларов США (217,5 млрд.сумов по курсу Центрального банка на 14.02.2023 года).
Результаты проведенного международного процесса по приватизации пакета акций Предприятия одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества.
При этом, на основе конкурсного отбора приемлемого предложения Агентство госактивов привлекло компанию ООО «Portfolio Investments» (далее – Консультант) в качестве консультанта по приватизации, а независимую оценку Предприятия провела компания ООО «Baholash va konsalting markazi».
В рамках процесса приватизации Консультантом и Агентством госактивов проведена масштабная маркетинговая работа как на местном, так и на международном уровнях, в том числе были разосланы инвестиционные тизеры (investor sounding) различным иностранным инвесторам через сеть инвесторов консультанта.
В результате, от инвесторов из стран Европы, СНГ и Узбекистана поступили 5 заявок на выражение заинтересованности в покупке (Express of interest). Поступившие заявки были изучены на предмет отсутствия административного, арбитражного или иного судебного разбирательства, которое могло бы запретить заявителям участвовать в процессе приватизации, а также на предмет того, что они не включены в санкционный список Европейского Союза, США и крупных международных финансовых учреждений.
Кроме того, в рамках подготовки Обязывающих предложений (BO) с 4 претендентами, которые соответствовали квалификационным требованиям, было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), затем им была предоставлена возможность провести собственный due diligence Предприятия, а также ознакомиться с аналитическими отчетами по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленных Консультантом и размещенных в виртуальную комнату данных (VDR).
Таким образом, наилучшее обязывающее предложение, ценовые параметры которого находятся в пределах индикативного диапазона стоимости рассчитанных Консультантом и превышающие результаты независимой оценки, было предоставлено консорциумом ООО «Natural Juice» и страховой компании АО «Gross».
Страховая компания АО «Gross» работает по всем 17 категориям страхования с 2011 года. Команда Gross состоит из более 450 высококвалифицированных специалистов. По всей республике работает более 80 филиалов, предоставляющих более 100 видов страховых продуктов по всем 17 категориям страхования в добровольной и обязательной формах.
OОО «Angren pipe plant» – предприятие по производству медных труб различного диаметра в Узбекистане. Проектная мощность предприятия составляет 8000 тонн в год. Основным сырьем является катодная медь с содержанием основного металла 99,99% (ГОСТ 546), поставляемая АО «Алмалык ГМК», одним из крупнейших горно-обогатительных предприятий Центрально-Азиатского региона. Центральный офис компани находится на улице Ахангарона, в городе Ангрене Ташкентской области. Компания начала коммерческую деятельность с 2013 года.