«Миллий либос – миллат ғурури» шиори остидаги давра суҳбати
Давлат активларини бошқариш агентлиги биносида «Диний бағрикенглик – дунёвий давлатда тинчлик ва тараққиёт калити» мавзусида «Миллий либос – миллат ғурури» шиори остида давра суҳбати ташкил этилди. Мазкур тадбир Агентликнинг марказий аппарати, ҳудудий бошқармалари ва тизим ташкилотлари вакиллари иштирокида бўлиб ўтди.
Жорий йил 28 февраль куни Давлат активларини бошқариш агентлиги биносида «Диний бағрикенглик – дунёвий давлатда тинчлик ва тараққиёт калити» мавзусида «Миллий либос – миллат ғурури» шиори остида давра суҳбати ташкил этилди. Мазкур тадбир Агентликнинг марказий аппарати, ҳудудий бошқармалари ва тизим ташкилотлари вакиллари иштирокида бўлиб ўтди.
Давра суҳбатида ўз маърузалари билан иштирок этиш учун Ўзбекистон Республикаси Дин ишлари бўйича қўмитаси масъул ходими Мелиқўзиев Жаҳонгир Валижонович ҳамда Ўзбекистон халқаро ислом академияси катта ўқитувчиси Абдуфаттоҳов Мўмин Мирзо Муроджон ўғли иштирок этди.
Тадбир бошида юртимизда миллий қадриятларни асраб-авайлаш, ривожлантириш, ўзбек халқининг миллий бой маданий меросини кенг тарғиб қилиш ҳамда маданий савияни юксалтириш, ҳаётимизда миллий анъаналаримизнинг ўрнини мустаҳкамлаш ҳар бир ходимнинг фуқаролик бурчи ҳисобланиши маълум қилинди.
Шу муносабат билан, Давактив агентлиги директорининг буйруғига асосан, тизимда ҳафтанинг ҳар жума куни – «Миллий либослар куни» этиб белгиланганлиги ҳамда мазкур ташаббус асосида тизим ходимлари иш жойларида миллийликни тарғиб қилувчи либосларда бўлиш орқали шахсий намуна кўрсатиши мақсадга мувофиқлигини таъкидланди.
Маърузачилар Ўзбекистон Республикаси Конституциясида Ўзбекистон бошқарувнинг республика шаклига эга бўлган суверен, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий давлат эканлиги, ҳеч қайси мафкура давлат мафкураси сифатида ўрнатилиши мумкин эмаслиги белгиланганлиги, бу эса, жамиятда виждон эркинлиги, қонун устуворлиги ва ижтимоий адолатни, инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва манфаатларини самарали таъминлашга қаратилганлиги билан аҳамиятли эканлигини эслатиб ўтди.
Мамлакатимизда диний бағрикенгликни таъминлаш борасида олиб борилаётган ишлар, бу борада давлат хизматчисининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари ҳақида тегишли тушунтиришлар берган ҳолда диний бағрикенглик – миллатлараро тотувликнинг гарови ҳисобланади. Айнан ушбу йўналишда мамлакатамизда ижобий ишлар амалга оширилаётганлиги ва қонунчилик ҳужжатлари билан алоҳида тартибга солинганлиги, натижада мавжуд 16 та дин вакиллари эмин-эркин яшаб келаётганликлари ва уларга эътиқод қилишлари учун қулай шарт-шароит яратилган.
Шу билан бирга, қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ, фуқаро динга эътиқод қилишга ёки эътиқод қилмасликка, ибодатларда, диний расм-русумлар ва маросимларда иштирок этишга ёки иштирок этмасликка, диний таълим олишга нисбатан ўз муносабатини белгилаётганда уни у ёки бу тарзда мажбурлашга йўл қўйилмаслиги ҳақида маълумот берилди.
Тадбир сўнгида, иштирокчилар ҳамда ходимлар ўртасида савол-жавоблар бўлиб ўтди ҳамда маърузчилар томонидан билдирилган фикр ва мулоҳазалар иштирокчилар томонидан ижобий қабул қилинганлиги эътироф этилди.

The event was held under the slogan ‘National Clothing is the Pride of the Nation’
In the building of the State Assets Management Agency was held a cultural event on the theme ‘Religious tolerance - the key to peace and development in a secular state’ under the slogan ‘National dress is the pride of the nation’. The event was attended by representatives of the central office of the Agency, territorial departments and system organisations.
During the round table, presentations were made by Melikuziev Jakhongir Valijonovichresponsible officer of the Committee on Religious Affairs of the Republic of Uzbekistan, and Abdufattov Mumin Mirzo Murojon ugli, senior lecturer at the International Islamic Academy of Uzbekistan.
At the beginning of the event it was stated that preservation and development of national valuespopularisation of the rich cultural heritage of the Uzbek people, raising the cultural level and strengthening the role of national traditions in our life is a civic duty of each employee.
In this regard, based on the order of the Director of UzSAMA, ‘National Dress Day’ is established in the system every Friday, and it was emphasised that within the framework of this initiative, it is expedient for the employees of the system to demonstrate personal example by being at the workplace in clothes that promote the popularisation of national traditions.
The speakers recalled that the Constitution of the Republic of Uzbekistan establishes that Uzbekistan is a sovereign, democratic, law-based, social and secular State with a republican form of government, and that no ideology may be established as the State ideology. This is particularly important as it is aimed at ensuring freedom of conscience, the rule of law and social justice, as well as the effective safeguarding of human rights, freedoms and interests.
Considerable work is being done to ensure religious tolerance, and the rights and duties of public servants have been clarified. Religious tolerance is a guarantee of inter-ethnic harmony. Uzbekistan is implementing positive initiatives in this area, which are regulated at the legislative level by special normative acts. As a result, representatives of 16 different religions live in peace and harmony and all the necessary conditions have been created for their beliefs.
In addition, in accordance with legislative acts, it was reported that a citizen has the right to independently determine his/her attitude towards religion, to believe or not to believe, to participate or not to participate in rites, religious rituals and ceremonies, as well as to receive religious education, and no one has the right to force him/her to do so.
At the end of the event, a question and answer session was held between participants and staff, and it was noted that the opinions and comments of the speakers were favourably received by the participants.