Ўзбекистон Республикасининг “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонуни қабул қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 27 октябрдаги ПФ-6096-сон Фармони ва 2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси доирасида Давактив агентлиги томонидан ишлаб чиқилган Ўзбекистон Республикасининг “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонуни қабул қилиниб, ижрога киритилди (2023 йил 9 март, ЎРҚ-821).
Қонунни ишлаб чиқишда ушбу соҳага оид халқаро тажриба, хусусан, Халқаро молия ташкилотлари экспертлари ва бошқа бир қатор малакали ҳорижий маслаҳатчилар таклифлари инобатга олинган.
Қонуннинг мақсади – давлат мулкини бошқариш соҳасидаги муносабатларни тартибга солишдан иборат.
1) давлат мулкини бошқариш соҳасида давлат сиёсатининг йўналишлари;
2) давлат мулкини бошқариш принциплари: бунда муҳим принциплардан бири сифатида давлат корхоналари ва нодавлат ташкилотлари юридик шахсларига тенг шарт-шароитлар яратиш ҳамда давлат корхоналарига қўшимча имтиёзлар ва преференциялар берилмаслиги белгилаб қўйилди;
3) давлат мулкининг тоифаланиши: эндиликда, давлат мулки республика ва муниципал мулкка тоифаланади;
4) хусусийлаштирилмайдиган давлат мулки объектлари рўйхати тасдиқланди (жумладан, ер ости бойликлари, сув омборлари, ўсимлик ва ҳайвонот дунёси, шунингдек хиёбонлар ва ботаника боғлари ва бошқалар);
5) давлат мулкини бошқариш субъектлари этиб, Вазирлар Маҳкамаси, Давактив агентлиги, махсус ваколатли давлат органлари, давлат муассасалари, шу жумладан давлат органлари ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ва уларнинг ваколатлари белгиланмоқда;
Давактив агентлиги давлат мулкини бошқариш соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга ошириши белгилаб қўйилди.
6) давлат мулкига эгалик қилиш ва ундан фойдаланишнинг асосий қоидалари белгиланмоқда: давлат мулкига бириктирилган шахслар, эгалик қилиш, ундан оқилона ва самарали фойдаланиш, эҳтиёткорлик билан муносабатда бўлиш, унинг яхлитлиги ва бут сақланишини таъминлаш учун масъул этиб белгиланмоқда;
7) давлат мулкидан фойдаланиш қоидалари ва давлат мулкини бошқариш самарадорлигини баҳолаш тартиби ишлаб чиқилади. Бунда, ортиқча, фойдаланилмаган ёки мақсадга мувофиқ фойдаланилмаган мулк қайтариб олинади;
8) давлат иштирокидаги корхоналарни ташкил этишга фақат давлат мулкига эгалик қилиш мезонларига мувофиқ бўлган тақдирда йўл қўйилади;
9) давлат иштирокидаги корхоналарда корпоратив бошқарувни жорий этишнинг асосий йўналишлари белгиланмоқда:
• давлат иштирокидаги корхоналар раҳбарларига уларнинг фаолияти самарадорлигига қараб, кузатув кенгашига эса, корхоналардаги корпоратив бошқарув тизими натижаларига қараб баҳо берилади. Кузатув кенгаши томонидан раҳбарнинг ҳисоботлари, жумладан харидлар тўғрисидаги ҳисоботлари ҳар чоракда камида бир марта кўриб чиқилади;
• корхоналарда кузатув кенгашининг аъзоларига ҳақ тўлаш механизми корпоратив бошқарув тизимининг баҳолаш натижаларига боғлиқ ҳолда ишлаб чиқилади;
10) кузатув кенгашлари ва ижроия органлари аъзоларининг жавобгарлиги суғурта қилиниши белгиланди;
11) кузатув кенгаши аъзоларининг корхона манфаатларини кўзлаб ҳаракат қилиши ва қонунга мувофиқ жавобгар бўлиши белгиланди;
12) давлат мулкига эгалик қилиш мезонларига мувофиқ бўлмаган давлат унитар корхонаси ва давлат муассасаси хўжалик жамияти этиб (АЖ, МЧЖ) ўзгартирилади;
13) давлат мулки реестри ягона марказлаштирилган электрон ахборот маълумотлар базаси шаклида юритилади;
14) давлат мулкидан фойдаланиш самарадорлигини баҳолашни жорий қилиш ҳамда давлат мулкини бошқаришда ҳисобдорлик, шаффофлик ва маълумотларни ошкор қилиш талаблари белгиланди;
Давлат мулкини бошқариш самарадорлиги бўйича Давактив агентлиги Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига бир йилда камида бир марта, сўровлар бўйича эса, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарига ҳисобот бериб боради.
Давлат мулкини бошқарувчи барча ташкилотлар томонидан маълумотлар ошкор этилади ва давлат мулкини бошқариш самарадорлиги тўғрисидаги йиғма ҳисобот Давактив агентлиги сайтида жойлаштирилади.
15) давлат мулкига эгалик қилиш мезонларига мувофиқ ҳар йили 1 октябрга қадар реализация қилинадиган корхоналар рўйхати тасдиқланади;
Табиий монополия, норентабел соҳалар, хусусийлаштирилмайдиган объектлар, стратегик манфаат ва аҳоли хавфсизлиги ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан белгиланган объектлар сақлаб қолинади.
16) мулкдор ҳуқуқини Давактив агентлигига ёки тартибга солиш вазифаларини бошқа давлат органларига ўтказиш орқали мулкдор ва тартибга солиш вазифалари ажратилади;
Бугунги кунда корхоналар 61 та вазирлик ва идоралар томонидан бошқарилмоқда.
Ушбу Қонуннинг қабул қилиниши давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини камайтиришга, давлат мулкини бошқариш соҳасини янада такомиллаштиришга ҳамда бу соҳада давлат ва маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг масъулияти ва ваколатларини аниқ белгилаш, давлат мулкини бошқариш самарадорлигини оширишга хизмат қилади.
Эслатиб ўтамиз, ушбу Қонун Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик Палатаси томонидан 2022 йил 15 март куни қабул қилиниб, Олий Мажлис Сенати томонидан 2022 йил 13 июнда маъқулланган.

Принят Закон Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом»
Разработанный Агентством по управлению государственными активами в рамках Указа Президента Республики Узбекистан №УП-6096 от 27 октября 2020 года и "Стратегии управления и реформирования предприятий c государственным участием на 2021-2025 годы" Закон «Об управлении государственным имуществом» принят и введен в исполенение (№ЗРУ-321 от 09.03.2023 г.).
При разработке закона учтён международный опыт в данной сфере, в частности, предложения экспертов Международных финансовых организаций и ряда других квалифицированных зарубежных консультантов.
Целью закона является регулирование отношений в сфере управления государственным имуществом.
1) направления государственной политики в сфере управления государственным имуществом;
2) принципы управления государственным имуществом: при этом, одним из важных принципов является создание равных условий для государственных предприятий и негосударственных юридических лиц, а также отказ от предоставления дополнительных льгот и преференций государственным предприятиям;
3) категоризация государственного имущества: отныне государственная собственность делится на республиканскую и муниципальную;
4) утверждается перечень неприватизируемого государственного имущества (в том числе недра, вода, растительный и животный мир, а также аллеи и ботанические сады и т.п.).
5) Кабинет Министров, Агентство госактивов, специально уполномоченные государственные органы, государственные учреждения, в том числе государственные органы и органы государственной власти на местах, и их полномочия определены как субъекты управления государственным имуществом;
Определено, что Агентство госактивов будет осуществлять единую государственную политику в сфере управления государственным имуществом.
6) определяются основные правила владения и пользования государственным имуществом: лица, за которыми закреплено государственное имущество, несут ответственность за его разумное и эффективное владение и использование, бережное обращение, обеспечение его целостности и сохранности;
7) будут разработаны правила пользования государственным имуществом и порядок оценки эффективности управления государственным имуществом. При этом, излишнее, неиспользуемое или неиспользуемое по назначению государственное имущество будет изъята;
8) создание предприятий с государственным участием допускается только в том случае, если это соответствует критериям владения государственной собственностью;
9) определяются основные направления внедрения корпоративного управления в предприятиях с государственным участием:
• руководители предприятий с государственным участием оцениваются по результатам эффективности их деятельности, а Наблюдательный совет оценивается по результатам работы системы корпоративного управления на предприятиях, также наблюдательный совет рассматривает отчеты руководителей, в том числе отчеты о закупках, не реже одного раза в квартал;
• механизм оплаты труда членов наблюдательного совета в предприятиях будет разработан в зависимости от результатов оценки системы корпоративного управления;
10) установлено страхование ответственности членов наблюдательных советов и исполнительных органов;
11) отмечено, что члены наблюдательного совета действуют в интересах предприятия и несут ответственность в соответствии с законом;
12) государственное унитарное предприятие и государственное учреждение, не соответствующее критериям владения государственным имуществом, будет преобразовано в хозяйственное общество (АО, ООО);
13) порядок ведения реестра государственного имущества будет осуществляться в форме единой централизованной электронной информационной базы данных;
14) установлены требования по подотчетности, прозрачности и раскрытию информации при управлении государственным имуществом и внедрении оценки эффективности использования государственного имущества.
Агентство госактивов отчитывается об эффективности управления государственным имуществом перед Президентом Республики Узбекистан и Кабинетом Министров Республики Узбекистан не реже одного раза в год, а также по запросу перед палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Установлен порядок раскрытия информации со стороны всех организаций, управляющих государственным имуществом и размещение сводного отчета об эффективности управления государственным имуществом на сайте Агентства госактивов.
15) в соответствии с критериями владения государственным имуществом, ежегодно до 1 октября утверждается перечень предприятий, подлежащих реализации;
Сохраняются естественные монополии, убыточные производства, объекты, не подлежащие приватизации, представляющие стратегический интерес и общественную безопасность, а также объекты, определенные Президентом Республики Узбекистан.
16) разделяются задачи собственности и регулирования, путем передачи прав собственности Агентству госактивов или регулирующих задач другим государственным органам;
На сегодняшний день предприятия находятся в ведении 61 министерств и ведомств.
Принятие настоящего Закона служит сокращению участия государства в экономике, дальнейшему совершенствованию сферы управления государственным имуществом, четкому определению ответственности и полномочий органов государственной власти и органов местного управления в этой сфере, повышению эффективности управления государственным имуществом.
Напоминаем, что данный Закон был принят Законодательной Палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан 15 марта 2022 года и принят Сенатом Олий Мажлиса 13 июня 2022 года.