Ўзбекистон Республикасининг “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонуни қабул қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 27 октябрдаги ПФ-6096-сон Фармони ва 2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси доирасида Давактив агентлиги томонидан ишлаб чиқилган Ўзбекистон Республикасининг “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Қонуни қабул қилиниб, ижрога киритилди (2023 йил 9 март, ЎРҚ-821).
Қонунни ишлаб чиқишда ушбу соҳага оид халқаро тажриба, хусусан, Халқаро молия ташкилотлари экспертлари ва бошқа бир қатор малакали ҳорижий маслаҳатчилар таклифлари инобатга олинган.
Қонуннинг мақсади – давлат мулкини бошқариш соҳасидаги муносабатларни тартибга солишдан иборат.
1) давлат мулкини бошқариш соҳасида давлат сиёсатининг йўналишлари;
2) давлат мулкини бошқариш принциплари: бунда муҳим принциплардан бири сифатида давлат корхоналари ва нодавлат ташкилотлари юридик шахсларига тенг шарт-шароитлар яратиш ҳамда давлат корхоналарига қўшимча имтиёзлар ва преференциялар берилмаслиги белгилаб қўйилди;
3) давлат мулкининг тоифаланиши: эндиликда, давлат мулки республика ва муниципал мулкка тоифаланади;
4) хусусийлаштирилмайдиган давлат мулки объектлари рўйхати тасдиқланди (жумладан, ер ости бойликлари, сув омборлари, ўсимлик ва ҳайвонот дунёси, шунингдек хиёбонлар ва ботаника боғлари ва бошқалар);
5) давлат мулкини бошқариш субъектлари этиб, Вазирлар Маҳкамаси, Давактив агентлиги, махсус ваколатли давлат органлари, давлат муассасалари, шу жумладан давлат органлари ва маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ва уларнинг ваколатлари белгиланмоқда;
Давактив агентлиги давлат мулкини бошқариш соҳасида ягона давлат сиёсатини амалга ошириши белгилаб қўйилди.
6) давлат мулкига эгалик қилиш ва ундан фойдаланишнинг асосий қоидалари белгиланмоқда: давлат мулкига бириктирилган шахслар, эгалик қилиш, ундан оқилона ва самарали фойдаланиш, эҳтиёткорлик билан муносабатда бўлиш, унинг яхлитлиги ва бут сақланишини таъминлаш учун масъул этиб белгиланмоқда;
7) давлат мулкидан фойдаланиш қоидалари ва давлат мулкини бошқариш самарадорлигини баҳолаш тартиби ишлаб чиқилади. Бунда, ортиқча, фойдаланилмаган ёки мақсадга мувофиқ фойдаланилмаган мулк қайтариб олинади;
8) давлат иштирокидаги корхоналарни ташкил этишга фақат давлат мулкига эгалик қилиш мезонларига мувофиқ бўлган тақдирда йўл қўйилади;
9) давлат иштирокидаги корхоналарда корпоратив бошқарувни жорий этишнинг асосий йўналишлари белгиланмоқда:
• давлат иштирокидаги корхоналар раҳбарларига уларнинг фаолияти самарадорлигига қараб, кузатув кенгашига эса, корхоналардаги корпоратив бошқарув тизими натижаларига қараб баҳо берилади. Кузатув кенгаши томонидан раҳбарнинг ҳисоботлари, жумладан харидлар тўғрисидаги ҳисоботлари ҳар чоракда камида бир марта кўриб чиқилади;
• корхоналарда кузатув кенгашининг аъзоларига ҳақ тўлаш механизми корпоратив бошқарув тизимининг баҳолаш натижаларига боғлиқ ҳолда ишлаб чиқилади;
10) кузатув кенгашлари ва ижроия органлари аъзоларининг жавобгарлиги суғурта қилиниши белгиланди;
11) кузатув кенгаши аъзоларининг корхона манфаатларини кўзлаб ҳаракат қилиши ва қонунга мувофиқ жавобгар бўлиши белгиланди;
12) давлат мулкига эгалик қилиш мезонларига мувофиқ бўлмаган давлат унитар корхонаси ва давлат муассасаси хўжалик жамияти этиб (АЖ, МЧЖ) ўзгартирилади;
13) давлат мулки реестри ягона марказлаштирилган электрон ахборот маълумотлар базаси шаклида юритилади;
14) давлат мулкидан фойдаланиш самарадорлигини баҳолашни жорий қилиш ҳамда давлат мулкини бошқаришда ҳисобдорлик, шаффофлик ва маълумотларни ошкор қилиш талаблари белгиланди;
Давлат мулкини бошқариш самарадорлиги бўйича Давактив агентлиги Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига бир йилда камида бир марта, сўровлар бўйича эса, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарига ҳисобот бериб боради.
Давлат мулкини бошқарувчи барча ташкилотлар томонидан маълумотлар ошкор этилади ва давлат мулкини бошқариш самарадорлиги тўғрисидаги йиғма ҳисобот Давактив агентлиги сайтида жойлаштирилади.
15) давлат мулкига эгалик қилиш мезонларига мувофиқ ҳар йили 1 октябрга қадар реализация қилинадиган корхоналар рўйхати тасдиқланади;
Табиий монополия, норентабел соҳалар, хусусийлаштирилмайдиган объектлар, стратегик манфаат ва аҳоли хавфсизлиги ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан белгиланган объектлар сақлаб қолинади.
16) мулкдор ҳуқуқини Давактив агентлигига ёки тартибга солиш вазифаларини бошқа давлат органларига ўтказиш орқали мулкдор ва тартибга солиш вазифалари ажратилади;
Бугунги кунда корхоналар 61 та вазирлик ва идоралар томонидан бошқарилмоқда.
Ушбу Қонуннинг қабул қилиниши давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини камайтиришга, давлат мулкини бошқариш соҳасини янада такомиллаштиришга ҳамда бу соҳада давлат ва маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг масъулияти ва ваколатларини аниқ белгилаш, давлат мулкини бошқариш самарадорлигини оширишга хизмат қилади.
Эслатиб ўтамиз, ушбу Қонун Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик Палатаси томонидан 2022 йил 15 март куни қабул қилиниб, Олий Мажлис Сенати томонидан 2022 йил 13 июнда маъқулланган.

The Law of the Republic of Uzbekistan "On State Property Management" was adopted
Developed by the State Assets Management Agency within the framework of the Presidential Decree No. 6096 dated October 27, 2020 and the "Strategy of management and reform of enterprises with state participation for 2021-2025" Law "On state property management" is adopted and enacted (No. LRU-321 dated 09.03.2023).
In the development of the law, international experience in this area was taken into account, in particular, the suggestions of experts of the International Financial Organizations and a number of other qualified foreign consultants.
The purpose of the law is to regulate relations in the field of state property management.
The law provides the following main norms:
1) directions of state policy in the field of state property management;
2) principles of state property management: in this, one of the important principles was the creation of equal conditions for state enterprises and non-state legal entities and abandonment to provide additional benefits and preferences to state enterprises;
3) classification of state property: henceforth state property is divided into republican and municipal property;
4) approval of the list of non-privatizable state property (including underground resources, reservoirs, flora and fauna, as well as alleys and botanical gardens, etc.).
5) The Cabinet of Ministers, State Assets Management Agency, specially authorized state bodies, state institutions, including state bodies and local public authorities and their authority are defined as subjects of state property management;
It is determined that the State Assets Management Agency will be responsible for the single state policy in the management of state property.
6) main rules for the ownership and use of state property are defined: individuals who are entrusted with the state property are responsible for its reasonable and efficient management and use, careful maintenance, ensuring its integrity and security;
7) rules for using state property and the procedure for assessing the effectiveness of state property management will be developed. In this, redundant, unused or not used for its intended purpose state property will be confiscated;
8) establishment of enterprises with state participation will be allowed only if it complies with the criteria of state property ownership;
9) the main directions of implementation of corporate governance in enterprises with state participation are determined:
• executives of enterprises with state participation are evaluated according to the results of their performance, and the Supervisory Board is evaluated according to the results of the corporate governance system in enterprises, also the Supervisory Board considers reports of executives, including reports on procurements, at least once a quarter;
• the mechanism of remuneration of Supervisory Board members in enterprises will be developed depending on the results of the evaluation of the corporate governance system;
10) established liability insurance of Supervisory Board members and executive bodies;
11) it is noted that Supervisory Board members act in the interests of the enterprise and are responsible in accordance with the law;
12) state unitary enterprise and state entity that do not comply with the criteria of state property ownership will be transformed into a business entity (JSC, LLC);
13) the procedure for maintaining the register of state property will be carried out in the form of a single centralized electronic information database;
14) requirements for accountability, transparency and disclosure of information in the management of state property and implementation of the effectiveness assessment of the use of state property are established.
The Agency reports on the effectiveness of state property management to the President of the Republic of Uzbekistan and the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan at least once a year, as well as upon request to the chambers of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
Established the procedure for disclosure of information by all organizations managing state property and placement of a consolidated report on the effectiveness of state property management on the website of the State Assets Management Agency.
15) in accordance with the criteria of state property ownership, a list of enterprises to be sold is being approved annually by October 1;
Natural monopolies, unprofitable enterprises, assets not subject to privatization, assets of strategic interest and public security, as well as assets determined by the President of the Republic of Uzbekistan are preserved.
16) ownership and regulatory functions are to be separated, by transferring ownership rights to the State Assets Management Agency or regulatory functions to other state agencies;
To date, enterprises are managed by 61 ministries and agencies.
The adoption of this law serves to reduce state participation in the economy, further improve the state property management, clearly define the responsibilities and authorities of public authorities and local government authorities in this area, and improve the effectiveness of state property management.