Давактив агентлиги коррупцияга қарши курашишдаги фаолияти самарадорлиги рейтингида давлат идоралари орасида 86 баллни тўплаб, рейтингда икки поғонага кўтарилди
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан 2023 йил натижалари бўйича 95 та давлат органлари ва ташкилотлари коррупцияга қарши курашишдаги фаолияти самарадорлиги бўйича 0 баллдан 100 баллгача рейтингда баҳолашдан ўтказилиб, Давактив агентлигининг фаолияти самарадорлиги 87 балл (аввалги йил - 81 балл) билан  “яхши” деб баҳоланди ҳамда рейтингда 2 поғона кўтарилди.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги хабар беришича, натижаларнинг холислигини таъминлаш мақсадида фуқаролик жамияти институтлари вакилларидан иборат бўлган Рейтинг баҳолашни мустақил амалга оширувчи экспертлар гуруҳи шакллантирилиб, улар томонидан Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг баҳолаш натижалари мустақил ва холис кўриб чиқилган ва хулосалар тақдим қилинган.
Шунингдек, баҳолаш натижаларига кўра тоифаси “яхши” деб топилган 42 та давлат ташкилотлари, шу жумладан, Давлат активларини бошқариш агентлиги фаолиятида коррупцияга қарши курашиш бўйича белгиланган чоралар тизимли равишда амалга оширилганлиги таъкидланган. Жумладан, коррупциявий хавф-хатарларни баҳолаш натижаларига асосан манзилли чора-тадбирлар ишлаб чиқилганлиги ва улар самарали амалга оширилиб келинаётганлиги, турли танловлар жараёнида коррупция омили истисно қилинаётганлиги, ходимлар ва аҳолини коррупцияга қарши муросасиз руҳда тарбиялашга оид тизимли чоралар кўрилаётганлиги белгилаб ўтилган.
Рейтинг баҳолаш якунлари бўйича “яхши” деб баҳоланган давлат ташкилотларининг коррупцияга қарши курашиш борасидаги ижобий тажрибаси оммалаштирилади. “Қониқарли” деб баҳоланган давлат ташкилотларига уларнинг коррупцияга қарши курашиш борасидаги фаолиятини янада яхшилаш бўйича тавсиялар киритилади. “Қониқарсиз” деб баҳоланган давлат ташкилотларида коррупцияга қарши курашишда аниқланган камчиликларни бартараф этиш ва уларнинг ушбу йўналишдаги фаолиятини яхшилашга қаратилган чора-тадбирлар дастури ишлаб чиқилади.

Агентство госактивов набрало 86 баллов среди госорганизаций в рейтинге эффективности деятельности по противодействию коррупции, поднявшись на две позиции в рейтинге
Агентством по противодействию коррупции была проведена оценка 95 государственных органов и организаций по итогам 2023 года. Рейтинг эффективности деятельности по противодействию коррупции оценивалась по шкале от 0 до 100 баллов, и эффективность деятельности Агентства госактивов оценена как «хорошая» с 87 баллами (в предыдущем году - 81 балл), что подняло Агентство на 2 позиции в рейтинге.
Как сообщает Агентство по противодействию коррупции, в целях обеспечения беспристрастности результатов была сформирована Независимая группа экспертов по рейтинговой оценке, состоящая из представителей институтов гражданского общества, которые независимо и беспристрастно рассмотрели результаты оценки Агентства по противодействию коррупции и представили свои выводы.
Также было отмечено, что в деятельности 42 государственных организаций, категория которых по результатам оценки была признана как «хорошая», в том числе Агентства госактивов, систематически осуществлялись соответствующие меры по противодействию коррупции. В частности, отмечено, что на основе результатов оценки коррупционных рисков разработаны и эффективно реализуются целевые меры, исключается коррупционный фактор в процессе различных конкурсов, принимаются системные меры по воспитанию сотрудников и населения в духе антикоррупционной нетерпимости.
По результатам рейтинговой оценки положительный опыт государственных организаций, получивших категорию «хорошо» в борьбе с коррупцией, будет популяризирован. Государственным организациям с категорией «удовлетворительно» будут даны рекомендации по дальнейшему совершенствованию их деятельности по противодействию коррупции. В государственных организациях, получивших категорию «неудовлетворительно», будет разработана программа мер, направленных на устранение выявленных недостатков и совершенствование их деятельности в этом направлении.