Давактив агентлиги коррупцияга қарши курашишдаги фаолияти самарадорлиги рейтингида давлат идоралари орасида 86 баллни тўплаб, рейтингда икки поғонага кўтарилди
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан 2023 йил натижалари бўйича 95 та давлат органлари ва ташкилотлари коррупцияга қарши курашишдаги фаолияти самарадорлиги бўйича 0 баллдан 100 баллгача рейтингда баҳолашдан ўтказилиб, Давактив агентлигининг фаолияти самарадорлиги 87 балл (аввалги йил - 81 балл) билан  “яхши” деб баҳоланди ҳамда рейтингда 2 поғона кўтарилди.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги хабар беришича, натижаларнинг холислигини таъминлаш мақсадида фуқаролик жамияти институтлари вакилларидан иборат бўлган Рейтинг баҳолашни мустақил амалга оширувчи экспертлар гуруҳи шакллантирилиб, улар томонидан Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг баҳолаш натижалари мустақил ва холис кўриб чиқилган ва хулосалар тақдим қилинган.
Шунингдек, баҳолаш натижаларига кўра тоифаси “яхши” деб топилган 42 та давлат ташкилотлари, шу жумладан, Давлат активларини бошқариш агентлиги фаолиятида коррупцияга қарши курашиш бўйича белгиланган чоралар тизимли равишда амалга оширилганлиги таъкидланган. Жумладан, коррупциявий хавф-хатарларни баҳолаш натижаларига асосан манзилли чора-тадбирлар ишлаб чиқилганлиги ва улар самарали амалга оширилиб келинаётганлиги, турли танловлар жараёнида коррупция омили истисно қилинаётганлиги, ходимлар ва аҳолини коррупцияга қарши муросасиз руҳда тарбиялашга оид тизимли чоралар кўрилаётганлиги белгилаб ўтилган.
Рейтинг баҳолаш якунлари бўйича “яхши” деб баҳоланган давлат ташкилотларининг коррупцияга қарши курашиш борасидаги ижобий тажрибаси оммалаштирилади. “Қониқарли” деб баҳоланган давлат ташкилотларига уларнинг коррупцияга қарши курашиш борасидаги фаолиятини янада яхшилаш бўйича тавсиялар киритилади. “Қониқарсиз” деб баҳоланган давлат ташкилотларида коррупцияга қарши курашишда аниқланган камчиликларни бартараф этиш ва уларнинг ушбу йўналишдаги фаолиятини яхшилашга қаратилган чора-тадбирлар дастури ишлаб чиқилади.

The UzSAMA scored 86 points among state organizations in the rating of anti-corruption efficiency, going up two positions in the rating
The Anti-Corruption Agency assessed 95 state bodies and organizations for the year 2023. The rating of anti-corruption efficiency was assessed on a scale from 0 to 100 points, and the efficiency of the State Assets Management Agency was assessed as "good" with 87 points (81 points in the previous year), which raised the Agency to 2 positions in the rating.
According to the Anti-Corruption Agency, in order to ensure the impartiality of the results, an Independent Expert Group for the rating assessment was formed, consisting of representatives of civil society institutions, who independently and impartially reviewed the results of the Anti-Corruption Agency's assessment and presented their conclusions.
It was also noted that in the activities of 42 state organizations, the category of which was recognized as "good" according to the results of the assessment, including the State Assets Management Agency, the relevant anti-corruption measures were systematically implemented. In particular, it was noted that based on the results of corruption risk assessment, targeted measures were developed and effectively implemented, the corruption factor was eliminated in the process of various tenders, and systematic measures were taken to educate employees and the public in the spirit of anti-corruption intolerance.
Based on the results of the rating assessment, the positive experience of state organizations rated "good" in the anti-corruption activities will be popularized. State organizations with the "satisfactory" category will be given recommendations for further improvement of their anti-corruption activities. State organizations rated "unsatisfactory" will develop a program of measures aimed at eliminating the identified shortcomings and improving their activities in this area.