“UZ CНASYS” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушининг очиқ савдо жараёнлари юзасидан ахборот
Давактив агентлиги томонидан жорий йил 16 ноябрь куни чоп этилган эълонга мувофиқ, “UZ CHASYS” МЧЖ устав капиталидаги 70% давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of Interest) босқичи бошланган.
Аввал маълум қилинганидек, ушбу Активни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Portfolio Investments” (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2024 йил 17 декабрга қадар 2 нафар халқаро инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2025 йил 31 январь соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.

Информация о процессе открытых торгов государственной доли в уставном капитале ООО “UZ CHASYS”
В соответствии с объявлением, опубликованным Агентством госактивов от 16 ноября текущего года, начался этап приема заявок по выражению заинтересованности (Expression of Interest) процесса приватизации 70% государственной доли в уставном капитале ООО "UZ CHASYS" (далее – "Актив").
Как сообщалось ранее, компания Portfolio Investments (далее – «Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного Актива на основе передового международного опыта.
В рамках данного этапа, Консультантом были проведены широкомасштабные маркетинговые мероприятия, включая рассылку инвестиционных тизеров потенциальным инвесторам. В результате, до 17 декабря 2024 года Консультанту поступили заявки от 2 международных инвесторов, выразивших заинтересованность по приобретению.
Обязывающие предложения () по приобретению Активов принимаются со стороны Консультанта до 23:59 (по Ташкентскому времени) 31 января 2025 года.
Вместе с тем, до этого срока претендентам необходимо перечислить, через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion»не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа (заклад). Этот гарантийный платеж (заклад) будет возвращен участникам по завершению процесса. Однако для победителя процесса приватизации этот платеж будет засчитан как часть выкупного платежа и переведен в Фонд приватизации.