“UzAssets" инвестиция компанияси “Урганч шароб” АЖ нинг 53,94 фоиз улуши сотилганлиги тўғрисида баёнот берди
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ “Урганч шароб” АЖ  устав капиталидаги 53,94 фоиз давлат улушини 11,5 млрд. сўмга сотиш тўғрисида “Jayhun Ulgurji” МЧЖ билан келишувга эришганлиги ҳақида баёнот берди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ-6167-сон Фармонига мувофиқ, шунингдек, жаҳон амалиётидан келиб чиққан ҳолда, хусусийлаштириш бўйича консультантнинг тавсияларига асосан, шаффоф ва рақобат асосида, халқаро профессионал консультантни жалб этган ҳолда очиқ савдо жараёни орқали амалга оширилган.
Бунда, KPMG халқаро компанияси хусусийлаштириш бўйича консультант ва “Dentons” халқаро юридик компанияси ҳуқуқий кўмаклашиш мақсадида жалб этилган.

Инвестиционная компания «UzAssets» информирует о продаже 53,94 процентов доли АО «Урганч шароб»
АО «Инвестиционная компания «UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан сообщает о достижении договорённости с ООО “Jayhun Ulgurji” о продаже 53,94 процентов доли в уставном капитале АО «Урганч шароб» за 11,5 млрд сумов.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан 11 февраля 2021 года № УП-6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», а также  на основе передового международного опыта и рекомендаций консультанта по приватизации, доля реализована на прозрачных и конкурентных условиях путем открытого процесса продажи с привлечением профессионального международного консультанта.
При этом, международная компания KPMG выступала в качестве консультанта по приватизации, а международная юридическая фирма «Dentons» оказала юридическую помощь.