“Uzbekistan Airways” АЖнинг айрим ҳаво кемаларини сотиш юзасидан профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш натижалари тўғрисида эълон
Тегишли хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан “Uzbekistan Airways” АЖнинг айрим ҳаво кемаларини тури ва русумини инобатга олиб, лотларга бўлган ҳолда сотиш жараёнларини ташкиллаштириш учун профессионал консалтинг компанияси жалб қилиш бўйича тегишли Танлов эълони натижалари бўйича қуйидагилар маълум қилинади.
Мазкур танлов жараёнида, 6 та профессионал ташкилотлар, жумладан консорциум шаклидаги таклифлар турли хорижий (Европа, Шимолий Европа, Евроосиё ва Осиё минтақалари) ва маҳаллий ташкилотлардан қабул қилиниб, уларнинг молиявий таклифи, соҳадаги тажрибаси, малакаси ва белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ёндашувлари асосида сараланди.
Саралаш натижасида, ACC Aviation (Буюк Британия) консультант сифатида танлов ғолиби деб топилди.
ACC Aviation компанияси (Буюк Британия)лизинг, ҳаво транспорти, авиация активларини бошқариш ва стратегик консалтинг хизматлари соҳасида етакчи ечимларни тақдим этади.
Компания глобал мижозлар базасига хизмат қилади. Компаниянинг халқаро офислари тармоғи Европа, яқин Шарқ, Африка, Шимолий Америка ва Осиё минтақасида жойлашган.
Давлат активларини бошқариш агентлиги жалб этилган профессионал консалтинг компанияси билан бирга ушбу активнинг рақобат тамойилларига асосланган шаффоф ва муваффақиятли сотилиши учун барча чораларни кўради.
“Uzbekistan Airways” АЖнинг сотувга таклиф қилинаётган ҳаво кемаларини очиқ савдоларда сотиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 30 апрелдаги “Фуқаро авиацияси корхоналарини трансформация қилиш ва қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-5100-сон қарорида белгиланган.

Объявление о результатах по привлечению профессиональной консалтинговой компании по продаже некоторых воздушных судов принадлежащих АО «Uzbekistan Airways»
Согласно соответствующей программе приватизации, а также итогам объявления Агентства по управлению государственными активами по привлечению профессиональной консалтинговой компании по продаже некоторых воздушных судов принадлежащих АО «Uzbekistan Airways» разделенные по лотам, типам и моделям воздушных судов, сообщается следующее.
В ходе процесса отбора были получены предложения от 6 профессиональных местных и зарубежных (Европа, Северная Европа, Евразия и Азия) организаций, в том числе в форме консорциума, и рассмотрены их финансовые предложения, опыт работы в соответсвующей сфере, квалификация и подходы к выполнению соответствующих задач.
В результате отбора ACC Aviation (Великобритания) был признан победителем конкурса в качестве консультанта по приватизации.
Компания ACC Aviation (Великобритания) - предлагает ведущие на рынке решения в области лизинга, воздушного транспорта, управления авиационными активами и услуг стратегического консалтинга.
Компания обслуживает глобальную клиентскую базу. Сеть международных офисов компании охватывает Европу, Ближний Восток, Африку, Северную Америку и Азиатский регион.
Агентство по управлению государственными активами совместно с привлеченной профессиональной консалтинговой компанией примет все необходимые меры для прозрачной и успешной продажи актива на основе принципов конкуренции.
Продажа воздушных судов, предлагаемых АО «Uzbekistan Airways» на открытых торгах, предусмотрена в постановлении Президента Республики Узбекистан от 30 апреля 2021 года №ПП-5100 «О мерах по тарнсформации и поддержке предприятий гражданской авиации».