“Uzbekistan Airways” АЖнинг айрим ҳаво кемаларини сотиш юзасидан профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш натижалари тўғрисида эълон
Тегишли хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан “Uzbekistan Airways” АЖнинг айрим ҳаво кемаларини тури ва русумини инобатга олиб, лотларга бўлган ҳолда сотиш жараёнларини ташкиллаштириш учун профессионал консалтинг компанияси жалб қилиш бўйича тегишли Танлов эълони натижалари бўйича қуйидагилар маълум қилинади.
Мазкур танлов жараёнида, 6 та профессионал ташкилотлар, жумладан консорциум шаклидаги таклифлар турли хорижий (Европа, Шимолий Европа, Евроосиё ва Осиё минтақалари) ва маҳаллий ташкилотлардан қабул қилиниб, уларнинг молиявий таклифи, соҳадаги тажрибаси, малакаси ва белгиланган вазифаларни амалга ошириш бўйича ёндашувлари асосида сараланди.
Саралаш натижасида, ACC Aviation (Буюк Британия) консультант сифатида танлов ғолиби деб топилди.
ACC Aviation компанияси (Буюк Британия)лизинг, ҳаво транспорти, авиация активларини бошқариш ва стратегик консалтинг хизматлари соҳасида етакчи ечимларни тақдим этади.
Компания глобал мижозлар базасига хизмат қилади. Компаниянинг халқаро офислари тармоғи Европа, яқин Шарқ, Африка, Шимолий Америка ва Осиё минтақасида жойлашган.
Давлат активларини бошқариш агентлиги жалб этилган профессионал консалтинг компанияси билан бирга ушбу активнинг рақобат тамойилларига асосланган шаффоф ва муваффақиятли сотилиши учун барча чораларни кўради.
“Uzbekistan Airways” АЖнинг сотувга таклиф қилинаётган ҳаво кемаларини очиқ савдоларда сотиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 30 апрелдаги “Фуқаро авиацияси корхоналарини трансформация қилиш ва қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-5100-сон қарорида белгиланган.

Announcement on results of attracting a professional consulting company for the sale of certain aircraft belonging to "Uzbekistan Airways" JSC
According to the relevant privatization program, as well as the results of the State Assets Management Agency's announcement to attract a professional consulting company for the sale of certain aircraft belonging to "Uzbekistan Airways" JSC divided by lots, types and models of aircraft, the following is reported.
During the selection process, proposals were received from 6 professional local and foreign (Europe, Northern Europe, Eurasia and Asia) organizations, including in the form of a consortium, and considered their financial proposals, experience in the relevant field, qualifications and approaches to the fulfillment of the tasks.
As a result of the selection, ACC Aviation (UK) was declared the winner of the competitive bidding as a privatization consultant.
ACC Aviation (UK) - offers market-leading solutions in leasing, air transport, aviation asset management and strategic consulting services.
The company serves a global customer base. Its network of international offices covers Europe, the Middle East, Africa, North America and Asia.
State Asset Management Agency together with the professional consulting company involved will undertake all necessary measures for a transparent and successful sale of the asset based on the principles of competition.
Sale of aircraft offered by "Uzbekistan Airways" JSC at open public sales is stated in the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan from April 30, 2021 № PD-5100 "On measures for transformation and support of civil aviation enterprises".