Ўзбекистон Республикасининг "Давлат мулкини бошқариш тўғрисида"ги Қонунига ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 4 ноябрдаги 647-сон қарорига мувофиқ Давактив агентлиги иштирокидаги корхоналарнинг кузатув кенгашлари таркибига давлат улуши бўйича аъзоликка номзодларни танлов асосида саралаб олиш ва кейинчалик корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига сайлаш бўйича очиқ танлов эълон қилинади.
Давактив агентлиги иштирокидаги қуйидаги жадвалда кўрсатилган 14 та корхоналарнинг кузатув кенгашлари таркибига давлат улуши бўйича 23 нафар номзодларни танлов асосида саралаб олиш бўйича очиқ танлов эълон қилинади.
Танловда иштирок этиш учун аризаларни қабул қилиш жорий йил 16 ноябрь соат 18:00га қадар Давактив агентлигининг махсус веб-портали (cns.davaktiv.uz) орқали электрон шаклда қабул қилинади (фойдаланиш бўйича йўриқнома билан танишиш).
• амалдаги корпоратив бошқарувчи малака аттестатига эга бўлишибундан қонунчилик ҳужжатларига биноан корпоратив бошқарувчи малака аттестатини олиш талаб этилмайдиган шахслар мустасно;
• корхонага нисбатан тартибга солувчи ёки назорат (шу жумладан, лицензиялаш органлари ва молия-хўжалик фаолиятини текширувчи органлар)функциясини амалга оширувчи давлат бошқаруви органларининг ходими бўлмаслиги;

В соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом», а также постановлением Кабинета Министров от 4 ноября 2022 года №647, Агентство госактивов объявляет открытый конкурс по отбору и последующему избранию кандидатов в члены по государственной доле наблюдательного совета предприятий с государственным участием.
В состав наблюдательных советов 14 предприятий с участием Агентства госактивов, указанных в таблице ниже,  будут отобраны  23 кандидатов по государственной доле.
Заявки на участие в конкурсе принимаются до 18:00 16 ноября текущего года в электронном виде на специальном веб-портале Агентства по госактивам cns.davaktiv.uz (ознакомиться с инструкцией по использованию портала).
Информацию о дополнительных требованиях и сроках подачи заявок с учетом отраслевой направленности каждого предприятия можно найти по ссылкам в таблице ниже.