Халқаро молия корпорацияси билан ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 13 сентябрь санасида Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) ҳамда Халқаро молия корпорацияси (IFC) вакиллари иштирокида учрашув бўлиб ўтти.
Учрашув аввалида Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков Халқаро молия корпорацияси билан самарали ҳамкорлик изчил ривожланаётгани ва стратегик шериклик мустаҳкамланиб бораётганини, қолаверса, 2022 йил 2 февраль санасида мамлакатимизда амалга оширилаётган хусусийлаштириш жараёнларига кўмаклашиш ҳамда чет эл инвестицияларини жалб этиш юзасидан Халқаро молия корпорацияси ва Давактив агентлиги ўртасида имзоланган келишув, ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги даражага олиб чиққани эътироф этилди.
Ўз навбатида, Халқаро молия корпорациясининг Туркия ва Ўрта Осиё бўйича директори Вибке Шлёмер томонидан сўнги йилларда Давактив агентлиги ва Халқаро молия корпорацияси ҳамкорлиги чиндан сезиларли даражада ривожланганлиги ҳамда лойиҳалар кўлами кундан кун ортиб бораётганлиги мамнуният билан таъкидланди.
Шу ўринда, томонлар тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ Халқаро молия корпорацияси маслаҳатчи сифатида иштирок этаётган лойиҳаларнинг жорий ҳолатлари, келгуси режалари ҳамда уларни жадаллаштириш механизмлари вa қўшма ҳаракатларини атрофлича муҳокама қилдилар.
Учрашув якунида, томонлар янги истиқболли лойиҳаларни биргаликда ишлаб чиқиш, бунда, Халқаро молия корпорацияси томонидан хорижий инвесторларни Ўзбекистонда амалга оширилаётган хусусийлаштириш дастурига кенг жалб қилиш бўйича ҳамкорлик ишларини жадаллаштиришга келишиб олинди.

Projects implemented in cooperation were discussed with the International Finance Corporation
On 13 September this year, a meeting was held with the participation of representatives of the State Assets Management Agency (UzSAMA) and the International Finance Corporation (IFC).
At the beginning of the meeting, Director of UzSAMA Akmalkhon Ortikov noted that effective co-operation with the IFC is consistently developing and the strategic partnership is getting stronger. Besides, the agreement signed on 2 February 2022 between the IFC and UzSAMA on assistance to privatization processes implemented in our country and attraction of foreign investments has brought the cooperation to a new qualitative level.
In turn, Wiebke Schloemer, Director of the IFC for Turkey and Central Asia region, was pleased to note that the co-operation between UzSAMA and the IFC has developed significantly in recent years and the scale of projects is increasing day by day.
Further, the parties discussed in detail the current status of the projects in which the IFC participates as a Strategic consultant, according to the corresponding privatization programs, future plans, as well as their acceleration mechanisms and joint actions.
Following the meeting, the parties agreed to jointly develop new perspective projects, intensify cooperation on broad attraction of foreign investors by the IFC to the privatization programs implemented in Uzbekistan .