Халқаро молия корпорацияси билан ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 13 сентябрь санасида Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) ҳамда Халқаро молия корпорацияси (IFC) вакиллари иштирокида учрашув бўлиб ўтти.
Учрашув аввалида Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков Халқаро молия корпорацияси билан самарали ҳамкорлик изчил ривожланаётгани ва стратегик шериклик мустаҳкамланиб бораётганини, қолаверса, 2022 йил 2 февраль санасида мамлакатимизда амалга оширилаётган хусусийлаштириш жараёнларига кўмаклашиш ҳамда чет эл инвестицияларини жалб этиш юзасидан Халқаро молия корпорацияси ва Давактив агентлиги ўртасида имзоланган келишув, ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги даражага олиб чиққани эътироф этилди.
Ўз навбатида, Халқаро молия корпорациясининг Туркия ва Ўрта Осиё бўйича директори Вибке Шлёмер томонидан сўнги йилларда Давактив агентлиги ва Халқаро молия корпорацияси ҳамкорлиги чиндан сезиларли даражада ривожланганлиги ҳамда лойиҳалар кўлами кундан кун ортиб бораётганлиги мамнуният билан таъкидланди.
Шу ўринда, томонлар тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ Халқаро молия корпорацияси маслаҳатчи сифатида иштирок этаётган лойиҳаларнинг жорий ҳолатлари, келгуси режалари ҳамда уларни жадаллаштириш механизмлари вa қўшма ҳаракатларини атрофлича муҳокама қилдилар.
Учрашув якунида, томонлар янги истиқболли лойиҳаларни биргаликда ишлаб чиқиш, бунда, Халқаро молия корпорацияси томонидан хорижий инвесторларни Ўзбекистонда амалга оширилаётган хусусийлаштириш дастурига кенг жалб қилиш бўйича ҳамкорлик ишларини жадаллаштиришга келишиб олинди.

С Международной финансовой корпорацией обсуждены реализуемые в сотрудничестве проекты
13 сентября текущего года состоялась встреча с участием руководства Агентства по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) и Международной финансовой корпорации (IFC).
В начале встречи директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков сообщил, что эффективное сотрудничество с Международной финансовой корпорацией развивается последовательно, а стратегическое партнёрство крепнет. Кроме того, подписанное соглашение от 2 февраля 2022 года между Международной финансовой корпорацией и Агентством госактивов по ​​содействию реализуемым в нашей стране приватизационным процессам и привлечению иностранных инвестиций вывело сотрудничество на новый качественный уровень.
В свою очередь, директор Международной финансовой корпорации по региону Турции и Центральной Азии Вибке Шлёмер с радостью отметила, что сотрудничество между Агентством госактивов и Международной финансовой корпорацией за последние годы значительно развивается, а масштабы совместных проектов увеличиваются с каждым днём.
Далее стороны подробно обсудили текущее состояние проектов, в которых согласно соответствующим программам приватизации Международная финансовая корпорация участвует в качестве Стратегического консультанта, а также планы на будущее, механизмы акселерации проектов и совместные действия.
По итогам встречи стороны договорились совместно разрабатывать новые перспективные проекты, активизировать сотрудничество по широкому привлечению Международной финансовой корпорацией иностранных инвесторов в программы приватизации, реализуемых в Узбекистане.