Хоразм вилоятида навбатдаги "Roadshow" тақдимоти ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги Иқтисодиётда давлат иштирокини қисқартиришнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисидаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, 1001 та корхонадаги давлат акция пакетлари ва 1046 та кўчмас мулк объектлари оммавий савдоларга чиқарилиши, шунингдек, 40 та йирик корхона ва банклардаги давлат улуши барча фуқаролар ва инвесторларга қатнашиш имконияти тақдим этиш мақсадида “битта акция – битта лот” тамойили асосида “Халқ IPO”си орқали таклиф этилиши белгиланган.
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 28 июль куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Хоразм вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 200 нафардан зиёд маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари, тадбиркор ва инвесторлар иштирок этди.
“Roadshow” тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Шухрат Рахимов ҳамда вилоят ҳокими биринчи ўринбосари Муроджон Ачилов  бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Хоразм вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил давомида хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ жами 83 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 36 та давлат активлари 36,9 млрд. сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 4933 та 303,1 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 998 та 30,5 гектар ер участкалари 17,5 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Хоразм вилоятидаги жами 80 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 51 та кўчмас мулк объектлари яқиндан таништирилди.
Мазкур тадбир кейинги ўринларда Хоразм вилоятининг барча туман ва шаҳарларида давом этади.
Шунингдек, шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Навоий, Қашқадарё ҳамда Бухоро вилоятларида ўтказилди ҳамда яқин кунларда республикамизнинг қолган барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

Regular Roadshow was held in Khorezm region
In order to accelerate the awareness and promotion of the content of this decree in the regions, on July 28 this year, the State Assets Management Agency held its regular "Roadshow" presentation of state assets to be privatized in Khorezm region, in particular state shares in enterprises, state facilities and land plots.
The event was chaired by Deputy Director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliev, Head of territorial department of the State Assets Management Agency in Khorezm region Shukhrat Rakhimov and a Deputy of the Khorezm region Khokimiyat Murodjon Achilov.
The "Roadshow" participants were informed about the work carried out in Khorezm region in 2022. Particularly, the territorial department of the State Assets Management Agency offered 83 state assets for public auction and 36 assets were sold for 36,9 billion soums with condition of payment in installments. Moreover, during 2022, 4933 land plots with total area of 303,1 hectares were e-auctioned for entrepreneurs and individuals and 998 land plots with total area of 30,5 hectares were sold for 17,5 billion soums.
At the same time, in accordance with Presidential Decree №PD-102 from March 24, 2023, at the event were presented 80 state assets and assets of enterprises with state participation, as well as 51 real estate objects, which are oferred for public auction in Khorezm region.
During the "Roadshow" which was held at a high level and lively with questions and answers, the deputy director of the State Assets Management Agency Alisher Miraliev and other responsible executives of the region answered a number of questions from the participants and the mass media.
At the same time, in the second half of the day, a Press Tour was organized for the media representatives to visit the state assets in Khorezm region and provided information on the projects being implemented.
This event will continue in all districts and cities of the Khorezm region.
As of today, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Navai, Kashkadarya and Bukhara regions and will also be held in the coming days in all other regions of the republic, Tashkent city and the Republic of Karakalpakstan.