Ushbu bosqichda, Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitimni (NDA) imzolagan talabgorlarga xususiylashtirish boʻyicha konsultant “Deloitte” xalqaro kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda - Konsultant) tayyorlagan Jamiyatning moliyaviy, soliq, huquqiy va ekologik faoliyati yuzasidan kompleks tahlil (due diligence) hisobotlari bilan tanishish, shuningdek, Jamiyatning boshqaruv organi bilan uchrashish imkoniyati yaratildi.
Shuningdek, talabgorlarga Davlat aktivlarini boshqarish agentligining 2024-yil 30-sentabrdagi eʼloniga muvofiq, “Savdoning asosiy shartlari to'g'risida”  (Term sheet)gi Bitim taqdim etildi.
Belgilangan muddatlarda Konsultantga Jamiyatni sotib olish boʻyicha 3 nafar talabgorlardan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) kelib tushdi hamda 65 mln AQSh dollari miqdoridagi eng yuqori xarid bahosini taklif qilgan “Paynet” AJ savdo gʻolibi deb topildi.
Taʼkidlash joizki, mazkur taklif Konsultant tomonidan hisoblangan Jamiyatni sotish mumkin boʻlgan indikativ narxlar oraligʻida joylashgan hamda xalqaro mustaqil baholovchi “KPMG” tomonidan baholangan qiymatidan yuqori.
Talabgor kelgusida Jamiyatga tegishli “Humo” toʻlov tizimini barqaror va uzluksiz ishlashini taʼminlashga qaratilgan qoʻshimcha tadbirlarni amalga oshirish boʻyicha majburiyatlarni, shuningdek, tizim foydalanuvchilarining konfidensial (shaxsiy va bank) maʼlumotlarini himoya qilishni zimmasiga olgan.
Jamiyatni xususiylashtirish natijalari Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori bilan maʼqullangan.
Maʼlumot uchun: “Paynet” AJ – Oʻzbekiston moliyaviy texnologiyalar sohasida 18 yildan buyon faoliyat yuritayotgan eng yirik toʻlov operatorlaridan biridir. Mazkur toʻlov tizimi orqali 1 500 dan ziyod mahsulot yetkazib beruvchi va xizmat koʻrsatuvchilarga toʻlash imkoniyati yaratilgan hamda yiliga 20 mln.dan ziyod foydalanuvchilar ushbu xizmatlardan foydalanib kelmoqda.

Достигнута договоренность о приватизации 100% государственного пакета акций АО «Национальный межбанковский процессинговый центр»
Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации, начат процесс открытых торгов 100% государственного пакета акций АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» (далее – Общество) и на этапе подачи Обязывающих предложений (BO) к участию были приглашены 6 претендентов.
На данном этапе претендентам, подписавшим Соглашение о неразглашении информации (NDA), предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Общества, подготовленными консультантом по приватизации — международной компанией «Deloitte» (далее – Консультант), а также встретиться с органом управления Общества.
А также, претендентам предоставлено Соглашение об «Основных условиях продажи» (Term sheet) в соответствии с объявлением Агентства госактивов от 30 сентября 2024 года.
В установленный срок Консультанту поступили Обязывающие предложения (BO) от 3 претендентов и победителем торгов признано АО «Paynet», предложившее наивысшую цену покупки в размере 65 миллионов долларов США.
Следует отметить, что предложение Покупателя расположено в пределах интервала индикативных цен, рассчитанных Консультантом, а также превышает стоимость, оценённую международным независимым оценщиком «KPMG».
Покупатель принял обязательства по реализации дополнительных мер, направленных на обеспечение стабильной и бесперебойной работы платёжной системы «Humo», принадлежащей Обществу, а также защиту конфиденциальной (персональной и банковской) информации пользователей системы.
Результаты приватизации Общества одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации и координации процессов приватизации государственных активов.
Для справки: АО «Paynet» – один из крупнейших платёжных операторов Узбекистана, работающий в сфере финансовых технологий (финтех) уже 18 лет. Система обеспечивает возможность оплаты для более чем 1 500 поставщиков товаров и услуг, а ежегодное количество пользователей превышает 20 миллионов.