Yer resurslaridan foydalanishda yangicha yondashuvlar koʻrib chiqildi
Soʻnggi besh yilda mamlakatimizda yer munosabatlarini isloh qilish borasida tizimli ishlar amalga oshirildi. Xususan, yer ajratish vakolati hokimlardan olinib, yer uchastkalarini auksion orqali realizatsiya qilish tartibi joriy etildi. Shu davrda 616,3 ming gektar yer auksion orqali ajratildi, budjetga 1,4 trillion soʻm tushum taʼminlandi.
Eng muhimi, yerning haqiqiy egasi paydo boʻlishi natijasida har bir gektardan olinayotgan daromad 3 karra oshib, 50-60 million soʻmga yetgan. Bugun ushbu yerlarda har yili 539 trillion soʻmlik mahsulot yetishtirilib, 2,1 milliard dollarlik eksport amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, sohada hal etilishi lozim boʻlgan qator masalalar ham borligi koʻrsatib oʻtildi.
Jumladan, yerlar auksion orqali ajratilayotgan boʻlsa-da, ijarachilarning undan foydalanishdagi mustaqilligi hali yetarli emas. Shu sababli 117,6 ming gektar yer hozirgacha sotilmasdan turibdi.
Shu bois, qishloq xoʻjaligiga moʻljallangan yerlarni ijaraga berishning yangi tizimini qo‘llash, joriy yilda yana 100 ming gektar yerni yangi tartib asosida auksionga chiqarish rejalashtirilgan. Bu borada, ayniqsa, yerdan foydalanishda iqtisodiy ragʻbatlarni kuchaytirishga alohida eʼtibor qaratiladi.
Oʻtgan yili vodiy viloyatlari, Jizzax, Toshkent viloyatlari va Qoraqalpogʻistonda sotilgan yerlarda ekinlarni mustaqil joylashtirish boʻyicha joriy etilgan tajriba yaxshi samara bergani taʼkidlandi. Xususan, 2025-yilda 20 ming gektar yerning 16 ming gektarida tadbirkorlar oʻzlari tanlagan yuqori daromadli va eksportbop ekinlarni ekib, 150 million dollarlik eksport uchun zamin yaratgan. Endi ushbu tajribani kengaytirish, yerdan foydalanuvchilarga yanada koʻproq iqtisodiy erkinlik berish muhimligi qayd etildi.
Sanoatlashgan plantatsiya va chorvachilik loyihalari uchun 50 gektardan 500 gektargacha yer uchastkalarini auksionga chiqarish, shu asosida joriy yilning oʻzida har bir viloyatda kamida 5 tadan yirik loyihalarni boshlash belgilandi. Ushbu loyihalar uchun suv va elektr taʼminoti xarajatlarini qoplab berish, 3 yillik imtiyozli davr bilan 7 yilgacha arzon kreditlar ajratish, kredit foiz stavkalarini kompensatsiya qilib berish, yetishtirilgan mahsulotni qadoqlash xarajatlarining 50 foizgacha qismini subsidiyalash kabi qator moliyaviy qoʻllab-quvvatlash joriy etilishi taʼkidlandi.
Taqdimotda yerdan yuqori daromad olishda ilgʻor xorijiy tajribani, ayniqsa, chet elning zamonaviy agrotexnologiyalarini keng qoʻllash masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi. Shu bilan birga, bu jarayonda milliy manfaatlarni himoya qilish lozimligi qayd etildi.
Xususan, xorijiy investorlarga qishloq xoʻjaligiga moʻljallangan yerlarni ijaraga berishning tartibi va shartlari qayta koʻrib chiqiladi. Bundan buyon ularga faqat viloyat hokimliklari huzuridagi direksiyalar orqali, investitsiya miqdori kamida 10 million dollar boʻlgan loyihalar doirasida, yaylov, lalmi va foydalanishdan chiqqan yerlarni aylanmaga qaytarish sharti bilan ikkilamchi ijaraga berish tartibi qoʻllanadi. Shuningdek, qishloq xoʻjaligi yerlarini olish boʻyicha auksionda faqat mahalliy dehqon va tadbirkorlar ishtirok etishini belgilash lozimligi taʼkidlandi. Mudofaa, chegara, tarixiy-madaniy yerlar va oʻrmon fondi yerlari faqat mamlakatimiz fuqarolariga beriladi. Ayni paytda yerlarni ijaraga berish muddatini barcha turdagi yerlar uchun, shu jumladan, sanoat va qurilish loyihalarini amalga oshiradigan chet ellik investorlar uchun ham 49 yil etib belgilash taklif etildi.
Bugungi kunda qariyb 100 ming gektarga yaqin yerning ijara muddati tugagan. Shu bois, tadbirkorlar ushbu yerlarni qayta auksionga chiqarmasdan, ijara muddatini uzaytirish boʻyicha qulay va shaffof tartib joriy etish zarurligini bildirmoqda. Taqdimotda mazkur jarayonni davlat xizmatlari markazlari va elektron platformalar orqali amalga oshirish, kadastr, qishloq xoʻjaligi va adliya tizimlarini oʻzaro integratsiya qilish, eʼtirozlar boʻlmagan taqdirda qishloq xoʻjaligi yerlari uchun 30 yilgacha, noqishloq yerlar uchun 49 yilgacha uzaytirish tartibini joriy etish taklif qilindi. Soliq yoki ijara toʻlovidan qarzdorlik, sud nizosi yoki noqonuniy qurilish aniqlangan hollardagina ijara shartnomasi yangi muddatga uzaytirilmasligi belgilanmoqda.
Shuningdek, yer toifasini oʻzgartirish va nobudgarchilik toʻlovlarini hisoblash bilan bogʻliq jarayonlar haligacha qogʻoz shaklida yuritilayotgani tanqid qilindi. Bu esa kelishuv va qaror qabul qilish muddatining choʻzilishiga, investorlar noroziligiga sabab boʻlmoqda. Shu munosabat bilan barcha jarayonlarni raqamlashtirish, yerdan maqsadli foydalanish, suv samaradorligi va tuproq sifati kabi mezonlar asosida yerdan foydalanish samaradorligini baholash tizimini yoʻlga qoʻyish vazifasi qoʻyildi.
Yerga boʻlgan ijara huquqini moliyaviy vosita sifatida kengaytirish, uni nafaqat tijorat kreditlari, balki lizing, ipoteka va bank kafolatini olish uchun ham garovga qoʻyish imkoniyatini yaratish zarurligi qayd etildi. Yer uchastkasini boʻsh turgan yer sifatida hisobga olish tartibini soddalashtirish, yerlarni qayta ijaraga berishda shartnomalarni haq evaziga yoki tekinga tuzish mumkinligini aniq belgilash, shundan kelib chiqib, yer oldi-sotdisiga oid huquqbuzarliklar uchun jinoiy javobgarlik choralarini qayta koʻrib chiqish taklif etildi.
Qolaversa, yer nazorati yoʻnalishida javobgarlikni kuchaytirish masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi. Xususan, yerlarni oʻzboshimchalik bilan egallab olish uchun javobgarlikni faqat sugʻoriladigan yerlar uchun emas, qolgan barcha turdagi yer uchastkalariga nisbatan ham tatbiq etish zarurligi taʼkidlandi.
Temir yoʻllari, avtomobil yoʻllari, aeroportlar, aerodromlar, aeronavigatsiya obyektlari, suv inshootlari va tarmoqlarini qurish maqsadlarida yerlarning toifasi oʻzgartirilganda nobudgarchilik toʻlovidan ozod qilish, yer jamoat ehtiyojlari uchun olib qoʻyilganida toʻlanadigan kompensatsiya toʻlovlarini soliqqa tortmaslik boʻyicha takliflar bildirildi.
Kelgusida qishloq xoʻjaligi yerlari ijarachilariga hududlardagi 13 ta direksiya orqali, qishloq xoʻjaligiga moʻljallanmagan yerlarda investitsiya loyihalarini amalga oshirayotgan tadbirkorlarga esa 14 ta investitsiya kompaniyasi orqali xizmat koʻrsatilishi, ushbu tashkilotlar oʻz yoʻnalishlarida davlat organlari va tadbirkorlar oʻrtasida “koʻprik” vazifasini bajarishi taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari yer islohotlarini yangi bosqichga olib chiqish, yerdan foydalanish samaradorligini oshirish, tadbirkorlar uchun yanada ochiq va tushunarli tizim yaratish, shuningdek, sohada raqamlashtirishni jadallashtirish boʻyicha mutasaddilarga tegishli koʻrsatmalar berdi.

Рассмотрены новые подходы к использованию земельных ресурсов
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений, направленных на дальнейшее повышение эффективности использования земельных ресурсов.
За последние пять лет в нашей стране проведена системная работа по реформированию земельных отношений. В частности, прекращены полномочия хокимов по выделению земель, а реализация земельных участков переведена на аукционный порядок. За этот период через аукцион было распределено 616,3 тысячи гектаров земли, а в бюджет поступило 1,4 триллиона сумов. Самое главное, благодаря появлению реального хозяина доход с каждого гектара вырос в 3 раза и достиг 50–60 миллионов сумов. Сегодня на этих землях ежегодно производится продукции на 539 триллионов сумов и обеспечивается экспорт на 2,1 миллиарда долларов.
Вместе с тем в этой сфере сохраняется ряд вопросов, требующих решения. В частности, несмотря на то что земли предоставляются через аукцион, самостоятельность арендаторов в их использовании пока остается недостаточной. По этой причине 117,6 тысячи гектаров земли до сих пор не реализованы.
В связи с этим намечено внедрение новой системы предоставления в аренду земель сельскохозяйственного назначения, а также выставление в текущем году на аукцион еще 100 тысяч гектаров земли на новых условиях. При этом особое внимание будет уделено усилению экономических стимулов к эффективному использованию земли.
Подчеркнуто, что положительные результаты дала внедренная в прошлом году практика самостоятельного размещения сельскохозяйственных культур на реализованных участках в областях Ферганской долины, Джизакской и Ташкентской областях, а также в Каракалпакстане. В частности, в 2025 году на 16 тысячах гектаров из 20 тысяч гектаров предприниматели высадили выбранные ими высокодоходные и экспортоориентированные культуры, создав основу для экспорта на 150 миллионов долларов. Отмечена важность расширения этой практики и предоставления землепользователям большей экономической свободы.
Для проектов индустриальных плантаций и животноводства предусматривается выставление на аукцион земельных участков площадью от 50 до 500 гектаров. На этой основе уже в текущем году в каждой области намечено начать как минимум по 5 крупных проектов. Для их реализации предусматриваются меры финансовой поддержки, включая покрытие расходов на водо- и электроснабжение, предоставление льготных кредитов сроком до 7 лет с трехлетним льготным периодом, компенсацию процентных ставок по кредитам, а также субсидирование до 50 процентов расходов на упаковку выращенной продукции.
В ходе презентации отдельное внимание уделено также широкому применению передового зарубежного опыта для повышения доходности земли, особенно современных иностранных агротехнологий. Вместе с тем было подчеркнуто, что в этом процессе необходимо защищать национальные интересы.
В частности, порядок и условия предоставления земель сельскохозяйственного назначения иностранным инвесторам будут пересмотрены. В дальнейшем для них будет применяться только механизм вторичной аренды через дирекции при хокимиятах областей в рамках проектов с объемом инвестиций не менее 10 миллионов долларов и при условии вовлечения в оборот пастбищных, богарных и выбывших из использования земель.
Кроме того, подчеркнута необходимость закрепить, что в аукционах по сельскохозяйственным землям смогут участвовать только местные дехкане и предприниматели. Земли оборонного характера, приграничные, историко-культурные земли и земли лесного фонда будут предоставляться только гражданам нашей страны. Одновременно предложено установить единый срок аренды всех видов земель, в том числе для иностранных инвесторов, реализующих промышленные и строительные проекты, на уровне 49 лет.
Скоро истекает срок аренды почти 100 тысяч гектаров земли. В этой связи предприниматели поднимают вопрос о необходимости введения удобного и прозрачного порядка продления аренды без повторного выставления таких участков на аукцион. На презентации предложено осуществлять этот процесс через центры государственных услуг и электронные платформы, интегрировать между собой информационные системы органов кадастра, сельского хозяйства и юстиции, и при отсутствии возражений продлевать аренду земель сельскохозяйственного назначения до 30 лет, а несельскохозяйственных земель – до 49 лет. При этом предусмотрено, что договор аренды не будет продлеваться на новый срок только в случаях наличия задолженности по налогам или арендной плате, судебного спора либо фактов незаконного строительства.
Критически указано, что процессы изменения категории земель и расчета компенсационных выплат за потери до сих пор ведутся в бумажной форме. Это приводит к затягиванию сроков согласования и принятия окончательных решений, вызывает недовольство инвесторов. В этой связи поставлена задача цифровизировать все процессы и внедрить систему оценки эффективности использования земли на основе таких критериев, как целевое использование, эффективность расхода воды и качество почвы.
Отмечена необходимость расширить возможности использования права аренды земли как финансового инструмента. В частности, предложено создать условия для его использования в качестве залога не только при получении коммерческих кредитов, но и для оформления лизинга, ипотеки и банковского поручительства. Кроме того, предложено упростить порядок признания земельных участков свободными, а также четко определить возможность заключения договоров повторной аренды земли как на возмездной, так и на безвозмездной основе. Исходя из этого, также предложено пересмотреть меры уголовной ответственности за правонарушения, связанные с незаконным оборотом земельных участков.
Наряду с этим отдельное внимание уделено вопросам усиления ответственности в сфере земельного контроля. В частности, подчеркнута необходимость распространить ответственность за самовольный захват земли не только на орошаемые земли, но и на все остальные категории земельных участков. Также предложено освободить от выплат за потери в случаях изменения категории земель для строительства железных и автомобильных дорог, аэропортов, аэродромов, объектов аэронавигации, водохозяйственных сооружений и сетей, а также не облагать налогом компенсационные выплаты при изъятии земель для общественных нужд.
Подчеркнуто, что в дальнейшем арендаторам земель сельскохозяйственного назначения услуги будут оказываться через 13 региональных дирекций, а предпринимателям, реализующим инвестиционные проекты на землях несельскохозяйственного назначения, – через 14 инвестиционных компаний. Эти структуры должны выполнять функцию связующего звена между государственными органами и предпринимателями.
Глава государства дал ответственным лицам соответствующие указания по выведению земельной реформы на новый этап, повышению эффективности использования земли, созданию для предпринимателей еще более открытой и понятной системы, а также ускорению цифровизации данной сферы.